- Работа в Украине
- →
- Онлайн консультация юриста
- →
- Декрет / больничный
Декрет / больничный #111788
Вопрос от Дмитро (10 Октябрь 2024):
Дружина пішла у декретну відпустку. Перед цим працювала кілька років як ІТ фахівець, на зарплаті, НЕ фоп. Розмір зарплати був зафіксований у договорі. Тепер їй нарахували виплату декретних так, ніби у неї була мінімальна зарплатня, що значно відрізняється від зарплати, яка була по факту. Так може бути і чи це законно?
Ответ юриста (17 Ноябрь 2024) :
Доброго дня! Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами триває 126 днів. Декретні виплати нараховуються жінкам, які отримали листок непрацездатності в медзакладі. Зазвичай такий листок видають на 30-му тижні вагітності.
З листопада 2023 року вагітні жінки отримали можливість самостійно обирати, коли йти у декретну відпустку (відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами): з 30 тижня вагітності або пізніше.
Вагітна тепер самостійно вирішує, коли йти у декретну відпустку
Жінка самостійно вирішує, коли вона хоче йти у відпустку: або з настанням 30-го тижня вагітності, або пізніше. Про своє рішення вона має повідомити лікаря, який веде її вагітність.
Якщо жінка хоче початок відпустки відтермінувати, вона пише заяву, в якій зазначає бажану дату початку своєї відпустки.
Якщо ж вагітна хоче почати відпустку з 30 тижня, жодних додаткових дій їй робити не потрібно — лікар сформує медичний висновок про тимчасову непрацездатність (МВТН) категорії Вагітність та пологи під час огляду.
У разі написання заяви лікар сформує МВТН в день, що зазначений в заяві жінки, без її фізичної присутності.
Декретні - це обов’язкова виплата, яку отримує кожна жінка під час надання спеціального лікарняного Вагітність та пологи.
Отримати виплати можуть і працевлаштовані, і безробітні жінки. Працевлаштована жінка отримає допомогу в розмірі 100% середньої зарплати з Пенсійного фонду за весь період декретної відпустки. Для цього роботодавець повинен подати до Пенсійного фонду відповідну заяву-розрахунок.
Мінімальна сума декретних виплат на місяць не може бути нижчою, ніж мінімальна заробітна плата (із січня 2024 року — 7100 грн), максимальна — не більше розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. Ця сума дорівнює 15 розмірам мінімальної зарплати (наразі 106 500 грн).
Для жінок, які не працюють, виплати становлять 25% від місячного прожиткового мінімуму для працездатної особи (із січня 2024 року — 2920 грн).
Допомога по вагітності та пологам мають виплатити за місцем роботи. Для цього потрібно надати листок непрацездатності у зв’язку із вагітністю і пологами. Крім того, потрібно написати заяву, де вказати з якого дня Ви маєте намір піти у відпустку (але не раніше дня, яким відкритий лікарняний). У випадку якщо у жінки є декілька місць роботи, вона має право на допомогу і по сумісництву – туди їй необхідно принести копію листка непрацездатності, яка засвідчена підписом керівника і печаткою по основному місцю роботи, довідку про середню заробітну плату з основної роботи і також написати заяву.
Розмір допомоги
Розмір допомоги розраховує бухгалтерія підприємства. Якщо в загальному, то спочатку визначають середньоденний заробіток жінки за останні 12 місяців перед місяцем виходу у декретну відпустку.
Ррозраховується середньоденна зарплата в розрахунку на один календарнийдень (1) — шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), наяку нараховано ЄСВ / або обов’язкові страхові внески, на кількість календарних днів зайнятості в такому розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин.
Поважних причин чотири — хвороба, відпустка по вагітності та пологах, відпустка по догляду за дитиною до 3 років (6 років за медичним висновком), відпустка «за свій рахунок».
Сумісникам середня зарплата розраховується, виходячи з розрахункового періоду роботи за сумісництвом.
Якщо тарифна ставка (посадовий оклад) не встановлена, розрахунокпроводиться виходячи з мінзарплати (або її частини — у разі роботи в режимі неповного робочого часу), встановленої на день настання страхового випадку.
Потім цей середньоденний заробіток множать на кількість днів відпустки (за вказаний у заяві період відпуски). Тут важливо сказати, що допомога по вагітності і пологах застрахованій особі надається за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої залежить від особливості протікання вагітності та інших факторів.
Отже, працевлаштована жінка отримає допомогу в розмірі 100% СЕРЕДНЬОЇ зарплати з Пенсійного фонду за весь період декретної відпустки.
Декрет / больничный, другие вопросы
Анна (18 Октябрь 2024)
Вітаю! Планую вагітність. Працюю офіційно. Цікавить питання, яку сумму буде виплачувати моя работа та скільки по часу? Я маю на увазі, що на свою зп я можу вливати, тобто кожен місяц вона в мене різна.
Та скільки максимально років я можу бути у дикретній відпустці?
Посмотреть ответ
Дмитро (10 Октябрь 2024)
Дружина пішла у декретну відпустку. Перед цим працювала кілька років як ІТ фахівець, на зарплаті, НЕ фоп. Розмір зарплати був зафіксований у договорі. Тепер їй нарахували виплату декретних так, ніби у неї була мінімальна зарплатня, що значно відрізняється від зарплати, яка була по факту. Так може бути і чи це законно?
Посмотреть ответ
Олеся ( 8 Сентябрь 2024)
Добрий день. У мене виникла така ситуація: я вирішила іти в декрет з 35 тижня вагітності,зараз закон це дозволяє,за певних обставин я не потрапила до свого лікаря на 30 вагітності тижні щоб написати заяву на отримання листа непрацездатності,прийшла на 33 тижні. Лікар не приймає від мене заяву. Чи справді це є підставою відмовити мені і можливо вирішити цю проблему?
Посмотреть ответ
Анна (27 Август 2024)
Добрий день. Перебуваю у відпустці по догляду за дитиною 2 роки, зараз знову йду в декрет. Подзвонила в кадри повідомила, що відкрила лікарняний лист, в кадрах сказали, що виплат не отримаю так як мала вийти на роботу хоча б на 1 день. Чи дійсно це так і я не отримаю ніяку з виплат? Працюю в службі судової охорони, кадри кажуть що ж різниця між звичайними працівниками і «в погонах». Не можу знайти законодавство, щоб ознайомитись
Посмотреть ответ
Анна ( 8 Август 2024)
Добрый день.
Подскажите пожалуйста, если я с 2020 по 2023 в декрете, а потом продлила декрет ещё на год по уходу ребёнка по сентябрь 24 и опять выхожу в декрет в августе на 30й неделе , положено ли мне оплата за 122д больничного от фирмы. Работаю официально.
Посмотреть ответ
Мария Цыганкова (24 Июль 2024)
Здравствуйте, я сейчас в декрете, работала в детском саду няней в группе, хочу выйти из декрета, меня хотят поставить на должность «няня коридорная» зарплата там ниже, это правомерно?
Посмотреть ответ
Лілія ( 5 Июль 2024)
Вітаю, в 2019 р.пішла в декретну відпустку по догляду за дитиною, в 2021 р. Була звільнена за згодою сторін ( трудову із відповідним записом роботодавець надіслав) , надалі ніде не працювала офіційно.Наразі знову вагітна , при оформлені лікарняного підтягло , що я застрахована ( працевлаштована) роботодавець не подав дані в ПФУ про зміни і я досі рахувалась як в декреті .
Що робити? Хто повинен виплатити доводові соціальний фонд як непрацюючій чи роботодавець який не вніс зміни?
Посмотреть ответ
Зина (20 Май 2024)
Добрый вечер, скажите пожалуйста когда лучше отгулять отпуск и детские дни? Прям перед декретом или после отпуска ещё выйти поработать? Меня интересует чтоб не потерять деньги, говорят если после отпуска в декрет мало заплатят
Посмотреть ответ
Галина ( 9 Май 2024)
Доброго дня! Я працюю вчителем і мала б піти на щорічну відпустку в червні 2024 року. 30 тиждень вагітності також припадає на червень 2024 року. Чи можу я піти у щорічну відпустку повністю, перервавши її лікарняним, розраховуючи на її продовження після закінчення лікарняного?
Посмотреть ответ
Анастасія ( 8 Апрель 2024)
Доброго дня!
Я являюсь ФОП і паралельно оформлена за сумісництвом на інший ФОП.
Чи можу претендувати на виплату декретних по своєму ФОП і за сумісництвом? Якщо так, що для цього потрібно?
Завчасно вдячна за відповідь!
Посмотреть ответ