- Работа в Украине
- →
- Онлайн консультация юриста
- →
- Отпуск
Отпуск #35904
Вопрос от Инна (12 Март 2011):
Я маю дитину 8 років. З батьком дитини розлучена. Зараз у шлюбі не зареєстрована, виховую дитину сама. Батько спілкується з дитиною, але проживає окремо, він навіть прописаний за другою адресою. Начальник відділу кадрів організації, де я працюю, відмовляються надавати мені додаткову щорічну оплачувану відпустку як одинокій матері, посилаючись на те, що я не маю статусу одинокої матері, тому, що у свідоцтві про народження дитини є запис про батька, бо дитина народилася у шлюбі! Також через те, що вона бачила батька дитини, коли він забирав дитину зі школи за моїм проханням. Але в законі чітко прописано, що розлучена жінка з дитиною теж має право на цю відпустку! У відділі кадрів всі необхідні документи є! Я також надавала довідку про склад сім'ї, де вказані тільки я і дитина!
Що мені робити і як довести начальнику відділу кадрів, що я підлягаю під цю категорію для отримання відпустки, а головне чи треба мені щось доводити ще, хіба не достатньо копії свідоцтва про народження дитини, копії о розлученні та довідки про склад сім’ї, якщо у законодавстві не передбачено, які саме документи потрібно надати розлученій жінці?
Прошу надати роз’яснення, як мені бути.
Що мені ще надати і куди звернутися?
Яку відповідальність несе начальник відділу кадрів за відмову від надання цієї відпустки?
Прошу надати відповіді на конкретні мої питання.
Ответ юриста () :
Звернутись до ЖЕКу, щоб його комісія склала акт про те, що батько не приймає участі у вихованні дитини
"Але в законі чітко прописано, що розлучена жінка з дитиною теж має право на цю відпустку!" - ДЕ ВИ БАЧИЛИ ТАКИЙ ЗАКОН????
ЛИСТ МІНІСТЕРСТВА ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
від 14.04.2008 № 235/0/15-08/13
Роз’яснення щодо застосування статті 19 Закону України «Про відпустки» (додаткові відпустки працівникам, які мають дітей)
Законодавством не передбачено, які саме документи має подати жінка, яка виховує дитину без батька (в тому числі і розлучена жінка, і жінка, яка вийшла заміж, але її дитина новим чоловіком не всиновлена). Питання виховання батьками дитини визначено Сімейним кодексом України.
Згідно зі ст. 157 цього Кодексу питання виховання дитини вирішується батьками спільно. Той з батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов’язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Батьки мають право укласти договір щодо здійснення батьківських прав та виконання обов’язків тим з них, хто проживає окремо від дитини.
Як передбачено ст. 158 Сімейного кодексу України, за заявою матері, батька дитини орган опіки та піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкування
з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї. Рішення про це орган опіки та піклування ухвалює на підставі вивчення умов життя батьків, їхнього ставлення до дитини, інших обставин, що мають істотне значення.
У разі ухилення батька від виконання своїх обов’язків з виховання дитини мати має право звернутися до суду з позовом про позбавлення його батьківських прав.
З урахуванням зазначеного для під-твердження факту, що батько не бере участі у вихованні дитини, можуть бути пред’явлені, наприклад, довідка з ЖЕКу про реєстрацію особи за місцем проживання, ухвала суду або постанова слідчого про розшук відповідача у справі за позовом про стягнення аліментів, рішення суду про позбавлення відповідача батьківських прав, рішення органів опіки та піклування або суду про відсутність участі батька у вихованні дитини тощо.
Пред’явлення лише довідки з ЖЕКу про те, що дитина проживає разом з матір’ю, не дає достатніх підстав стверджувати, що батько не бере участі у її вихованні.
Для отримання додаткової соціальної відпустки розлучена жінка, яка дійсно виховує сама дитину (без батька), має подати такі документи: копію свідоцтва про народження дитини; для підтвердження того, що жінка є розлученою, — копію свідоцтва про розірвання шлюбу та документ, який підтверджував би те, що батько не бере участі у вихованні дитини.
Жінка, яка вдруге вийшла заміж, але її дитина від першого шлюбу новим чоловіком не всиновлена, для отримання такої відпустки має пред’явити документ, який підтверджував би те, що батько дитини не бере участі у її вихованні, та довідку органу реєстрації актів цивільного стану про те, що дитина новим чоловіком не всиновлена.
Якщо вдова чи розлучена жінка, яка виховує дитину без батька (в разі позбавлення його батьківських прав), вступила в новий шлюб з іншим чоловіком і її дитина від першого шлюбу ним не всиновлена, вона має право на додаткову соціальну відпустку як одинока мати.
Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання додаткової соціальної відпустки як одинока мати не має.
Якщо працівницею не буде доведено факт, що вона дійсно виховує дитину сама, без участі батька, роботодавець може відмовити їй у наданні такої відпустки.
ВКОТРЕ ЗАУВАЖУ, ЩО АНІ БУХГАЛТЕР, АНІ НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ КАДРІВ НЕ НЕСУТЬ ЖОДНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА ВІДМОВУ В НАДАННІ ВІДПУСТКИ, ОСКІЛЬКИ НЕ ВОНИ НАДАЮТЬ ВІДПУСТКУ, А КЕРІВНИК ПІДПРИЄМСТВА СВОЇМ НАКАЗОМ.
Отпуск, другие вопросы
Oleksandr Dryzhov (15 Июль 2024)
Доброго дня.чи можу я військовий виїхати за кордон до родини у відпустку, якщо маю депортацію в Польщі на 5років
Посмотреть ответ
Вікторія ( 4 Июль 2024)
В колективному договорі методисту ДЮСШ вказано додаткову відпустку за ненормований роб.день в кількості 6кл.дн. Працівник вийшов з профспілки 3 роки назад, але хоче взяти за 2 роки цю додаткову відпустку. Чи правомірно надати ці дні до.відпустки?
Посмотреть ответ
Вікторія (24 Июнь 2024)
Помічник вихователя має щорічну відпустку 28кл.дн, чи 24кл.дн. основної щорічної відпустки і 4 згідно колективного договору. Якщо працівник має 24кл.дн. відпустки і є інвалідом, наприклад 2 групи, то він має збільшену основну відпустку 30кл.дн., а не додаткову 6кл.дн? Як писати цей наказ?
Посмотреть ответ
Вікторія (24 Июнь 2024)
У директор ЗДО працює внутрішнім сумісником, а саме вихователем. Хто погоджує наказ на відпустку вихователя? Чи має право директор сам на себе писати наказ? Також питання.. Директору 42кл.дн відпустки(за осн.місцем роботи), а вихователю 56кл.дн.(внутр.суміснику)? Дякую за відповідь
Посмотреть ответ
Світлана (13 Июнь 2024)
Добрий день. Я мати двох дітей (16 і 9 років). З сином якому 16 років, я жінка. яка не перебуває у шлюбі й у свідоцтві про народження дитини якої нема запису про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері (маю витяг із статті 135). А з дочкою якій 9 років. я вдова. Питання: Яка тривалість додаткової відпустки? 10 календарних днів, чи 17 календарних днів. Наперед дякую за відповідь.
Посмотреть ответ
Ольга ( 7 Июнь 2024)
Доброго дня. В дитячому садочку займаю посаду директора і маю педагогічне навантаження в основний робочий час.чи маю відпрацьовувати години вихователя під час щорічної відпустки за основним робочим місцем?
Посмотреть ответ
Марина (27 Май 2024)
Добрий день) Я працюю в освіті. У серпні 2023 року була в безплатній відпустці близько двох тижнів. Тепер мені належить літня відпустка 56 календарних днів. Мені повідомляють на роботі, оскільки я була у безплатній відпустці, то нарахують менше відпускних днів, відповідно і оплата. Чи це правомірно? В якому документі про це написано? Я інвалід 3 групи. Дякую!
Посмотреть ответ
Знанецька Наталя (29 Апрель 2024)
Таке питання,чи маю право на відпустку від підприємства після проходження строкової служби на протязі трьох років (2021-2024) на скільки днів,чи це оплатна чи ні?
Посмотреть ответ
Знанецька Наталя (29 Апрель 2024)
Доброго дня.В мене таке питання.Син працював на підприємстві в 2021 був призваний на строкову службу, В 2024 демобілізувався чи має він право на відпустку за місцем роботи,на скільки днів? це буде опачуватись чи ні?Дякую.
Посмотреть ответ
Рита (19 Апрель 2024)
Доброго дня! Я працюю педагогічним працівником. З 2021 по 2024 р., перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Також маю ще одну дитину 8 років. Скажіть, будь ласка, чи нараховувались мені соціальні відпустки по догляду за двома дітьми за час декретної відпустки (3 роки -30 календарних днів) і чи маю я їх право забрати після виходу на роботу?
Посмотреть ответ