UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту.
  1. Робота в Україні
  2. Вакансії
  3. Вакансії в Києві
  4. Робота Senior Thermal Engineer (Інженер теплофізик / Інженер теплотехнік) в Києві
  5. Senior Thermal Engineer (Інженер теплофізик / Інженер теплотехнік)
Дана вакансія вже неактуальна.
Вона була збережена на сайті і поміщена в архів вакансій в ознайомлювальних цілях
Знайти схожі вакансії

Senior Thermal Engineer (Інженер теплофізик / Інженер теплотехнік)

Заблокована
 19 вересня 2018  Київ
Рубрики:Будівництво, архітектура; Наука, освіта, переклади

Побажання до співробітника

Освіта:повна вища
Досвід роботи:бажано
Графік роботи:повний робочий день

Опис вакансії

Київський дослідницький центр компанії Huawei запрошує до своєї команди молодих кандидатів наук, або аспірантів останнього року навчання.

Пріоритетні напрямки: теплофізика, фізика, матеріалознавство та інші суміжні спеціальності.

Ми пропонуємо:

  • Цікаві наукові проекти світового рівня, новітнє наукове обладнання та доступ до передових технологій.
  • Високий рівень заробітної плати.
  • Місце роботи: м. Київ.

Ми стимулюємо та надаємо всіляку підтримку щодо захисту PhD (якщо ви аспірант останнього року), а також сприяємо підготовці та захисту докторської дисертації (для співробітників, які вже отримали PhD).

Рівень володіння англійською мовою - вище середнього.

Обов'язки:

  • Conduct advanced thermal and noise control technology research.
  • Provide innovative cooling solutions and architectural designs for the next generation telecom, computing and consumer products.
  • Develop conceptual designs and conduct feasibility studies.
  • Handle cooperation projects with universities, academy of science institutes and industry companies.
  • Formulate and execute plans to meet technical requirements, schedules, and contract commitments.

Вимоги:

  • PhD (graduate between 1st Jan 2017 and 31st December 2018) in thermo physics, heat engineering, materials science, materials mechanics, physics and related specialties.
  • Excellent knowledge of heat/mass transfer, fluid dynamics, CFD and noise, with a focus on electronics cooling or noise control, technology of advance materials.
  • Hands-on experience (scientific experience) electronics industry, including thermal management at component, board and system level, noise controlling for rack equipment, advance materials and so on.
  • Experience in system thermal architecture design for electronic products would be an advantage.
  • Proficiency in thermal analysis tools (FloTHERM, Icepak, Fluent. etc) and ability to perform complex thermal analysis to guide design.
  • Team player with excellent interpersonal and communication skills.
  • Language skills: upper intermediate spoken and written English.

Prior experience from international and multicultural work is preferred.

Please send your English CV

Причина скарги *

Опишіть коротко суть скарги *

Шукаєте роботу?

  Гарячі вакансії

Часто шукають

↑ Вгору