UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників
  3. Робітники
  4. Слюсар-складальник радіоелектронної апаратури та приладів

Слюсар-складальник радіоелектронної апаратури та приладів

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Складає прості прилади, вузли та блоки радіоелектронної апаратури та апаратури провідного зв’язку із слюсарним підганянням деталей, які входять у складання, під керівництвом слюсаря-складальника більш високої кваліфікації. Ріже заготовки, комплектує та готує деталі до складання. Обробляє площини деталей за 12-14 квалітетами (5-7 класами точності). Розмічає, свердлить, нарізає різьбу, гне, клепає, паяє, склеює та виконує інші прості механоскладальні роботи. Виконує різні прості слюсарні операції оброблення та підганяння різних простих сполучених деталей та вузлів.

Повинен знати: основи знань про будову та принцип дії устаткування, яке використовує у роботі, та правила керування ним; правила та способи виконання простих слюсарно-складальних робіт; призначення та умови застосування найбільш розповсюджених пристроїв, контрольно-вимірювальних інструментів та приладів, нормального та спеціального різального інструменту; основні механічні та радіотехнічні властивості матеріалів, які обробляє та використовує при складанні; основи знань про допуски, квалітети (класи точності) та параметри шорсткості (класи чистоти оброблення); правила заточування простого різального інструменту; елементарні знання з електро- і радіотехніки.

Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.

Приклади робіт:
1. Блоки прості хвилеводів, спецпристроїв, променеві комплекси та інші вироби — встановлення та кріплення плат, загальне складання. 2. Вводи антенні — встановлення та кріплення у складанні (на конвеєрі). 3. Вилки штепсельні, рознімання та фішки — складання. 4. Вузли для реле — складання. 5. Вузли та блоки ЕОМ (прості) — поточне та поопераційне складання. 6. Гайки, гвинти, різьбові оправки — встановлення та закріплення, покриття лаком. 7. Гнізда штепсельні до ізоляційних панелей — складання з установленням наконечників та перемичок. 8. Головки магнітні — складання осердь. 9. Електрорадіоелементи — заготовлення, формування вручну. 10. Каркаси котушок трансформаторів — складання. 11. Касети до малогабаритних магнітофонів — складання. 12. Кінескопи, динаміки — встановлення та кріплення. 13. Ковпачки виробів типу ФРМ, ФШМ; корпуси виробів типу ПРМ, ТИМ, вироби типу ФМТ, СА, ВД — складання. 14. Контакти різних видів — запресування у контактні пружини на ручних та механічних пресах та автоматах. 15. Коробки телефонні розподільні — складання. 16. Косинці, скоби, планки, тримачі — встановлення та розвальцювання втулок, заклепок. 17. Магнітофони — складання перемикача ПГК. 18. Об’єктив дозиметра — складання, розвальцювання на автоматі. 19. Панелі, плати, колодки гетинаксові, текстолітові, склотекстолітові тощо — встановлення контактних пелюсток з розвальцюванням пустотілих заклепок на верстаті з попереднім розсвердлюванням отворів. 20. Плати, панелі — розвальцювання пістонів, втулок, пелюсток, заклепок, штирів вручну та на пресі. 21. Плати друковані багатошарові — різання заготовок, пропилювання контурів за шаблоном, складання, армування. 22. Прокладки гумові та з інших матеріалів — пробивання пазів, отворів. 23. Реле прості — складання. 24. Телевізори, радіоприймачі — поопераційне складання на конвеєрі. 25. Трансформатори всіх видів — набивання залізом, установлення магнітопроводу та кріплення пакета шпильками, обоймою, косинцями, стяжками, установлення та закріплення на панелі. 26. Фільтри кварцові апаратури дальнього зв’язку — складання на конвеєрі. 27. Хвилеводи нескладні — гнуття та слюсарне оброблення. 28. Шасі радіовимірювальних приладів — складання. 29. Шестерні, втулки, установочні кільця тощо — штифтування на валиках конічними штифтами з попереднім свердлінням та розгортанням отворів під штифти. 30. Шафи — встановлення обшиття з нарізанням різьби, підганяння простих деталей на одиничних взірцях. 31. Щитки ввідні для комутаційних ланцюгів — складання.


3-й розряд

Завдання та обов’язки. Складає та виконує механічне регулювання вузлів та блоків радіоелектронної апаратури, приладів, механізмів та апаратури провідного зв’язку середньої складності з слюсарним обробленням, підганянням та доведенням деталей у межах 11-12 квалітетів (4-5 класів точності). З’єднує деталі заклепками, гвинтами (з розмічанням та свердлінням отворів) та паяє з додержанням вимог креслення. Випробовує блоки апаратури на вібростендах та на герметичність згідно з технічними умовами. Перевіряє складені вузли, механізми та апарати відповідно до технічних умов та усуває виявлені дефекти.

Повинен знати: будову, призначення та принцип дії устаткування, універсальних та спеціальних пристроїв, які використовує у роботі, контрольно-вимірювальних інструментів та приладів середньої складності та точності; призначення та принцип дії вузлів, блоків, апаратів, приладів, які складає; правила заточування спеціальних різальних інструментів, основні правила та передові заходи виконання слюсарно-складальних, розмічальних та інших механо-складальних робіт середньої складності; допуски, посадки, квалітети та параметри шорсткості; основи знань та маркування матеріалів, які обробляє та застосовує під час складання; загальні знання з електро- і радіотехніки.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або одержання професії безпосередньо на виробництві, підвищення кваліфікації і стаж роботи за професією 2 розряду не менше 1 року.

Приклади робіт:
1. Блоки, вузли — складання, встановлення в каркас, підганяння за місцем, шаблонами та імітаторами. 2. Блоки конденсаторів змінної ємності, конденсатори змінної ємності — складання та розкарбування пластин статора, підготовка деталей та складань з регулюванням ходу ротора та точним розташуванням сектора ротора у проміжних статорних секторах. 3. Вентилятори односторонні — складання, регулювання. 4. Групи контактні — складання з тренуванням та регулюванням зазору тиску. 5. Дужки комутаційні та плати екрановані — складання. 6. Вироби типу ФРМ, ПРМ, ШС-2, МГК1-1, КН-28, розгалужувачі, вимикачі, розетки — складання. 7. Кінескопи телевізорів кольорового зображення — встановлення, кріплення з підганянням відносно передньої панелі. 8. Контролери апаратури дальнього зв’язку — складання. 9. Корпуси виробів типу ДП, ФРМ, ФШМ — складання. 10. Муфти зчеплення різних типів — складання та регулювання. 11. Пакети ротора, статора та магнітопроводу — складання на конвеєрі. 12. Панелі передні приймачів, телевізорів та іншої апаратури складання, встановлення та закріплення з підганянням за місцем. 13. Шати друковані високочастотні — розмічання пазів, свердління з’єднувальних отворів та отворів для заходу фрези, припилювання за контуром фігурних пазів та скосів. 14. Плати приймачів тонального набору апаратури дальнього зв’язку — складання. 15. Радіатори блоків живлення — встановлення транзисторів, діодів та інших електрорадіоелементів. 16. Радіостанції та радіоустановки пересувні — встановлення (з підганянням за місцем) радіоустаткування в кузовах (вирізання вікон та прорізів у обшивці), кріплення кронштейнів, рам, каркасів, складання та встановлення силових антенних виводів, укладання та кріплення проводів та кабелів. 17. Реле середньої складності — складання з підганянням та доведенням деталей. 18. Системи відхильні — встановлення на кінескоп, кріплення. 19. Телевізори динамічні, стереофонічні — складання. 20. Телевізори, блоки телевізорів, радіоприймачі — складання на конвеєрі (виконання не менше 50% операцій). 21. Телевізори, приймачі — складання у корпус. 22. Хвилеводи — виготовлення. 23. Шасі — складання попереднє та остаточне. 24. Шини живлення — складання з виставленням резисторів.


4-й розряд

Завдання та обов’язки. Складає з механічним регулюванням складні прилади, механізми та апаратуру провідного зв’язку, вузли та блоки радіоелектронної апаратури, радіопристрої. Шабрує базові поверхні та напрямні елементи конструкцій, припрацьовує різного роду зубчасті та черв’ячні зчеплення, доводить та підганяє складні деталі у межах 7-10 квалітетів (2-3 класів точності). Розмічає плати, основи під установлення на них механізмів, блоків та вузлів із забезпеченням жорсткої фіксації та правильності взаємодії виробів, які складає, згідно з технічними умовами. Випробовує складені механізми, блоки і пристрої апаратури та приладів та усуває виявлені в процесі випробувань неточності в роботі. Перевіряє механічні частини зібраних виробів з використанням контрольно-вимірювальних приладів та інструментів. Виготовляє складальні пристрої.

Повинен знати: будову, кінематику, електричну схему устаткування, яке використовує в роботі, та способи його налагодження; призначення, будову та принцип роботи апаратури, яку складає, спеціальних пристроїв та контрольно-вимірювальних приладів; правила термооброблення нормального та спеціального різального інструменту; способи та методи механічного регулювання апаратури, яку складає; систему допусків, посадок, квалітетів та параметрів шорсткості; основи знань з електро- і радіотехніки, металознавства.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією 3 розряду не менше 1 року.

Приклади робіт:
1. Автостоки, консолі, електромагніти — складання та механічне регулювання. 2. Антени телескопічні — складання з підганянням. 3. Апаратура на напівпровідниках — складання складних вузлів. 4. Апарати фототелеграфні — складання, налагодження та регулювання. 5. Блоки вимірювання — складання. 6. Блоки живлення з великим насиченням вузлів та електрорадіоелементів, які в них входять — складання. 7. Блоки та субблоки апаратури дальнього зв’язку високочастотного телефонування — складання. 8. Випрямлячі високовольтні, підсилювачі, дільники, модулятори, фероваліометри — складання. 9. Вироби для “Відеотехніки" — складання. 10. Генератори, осцилографи — складання з вивірянням та підганянням деталей. 11. Групи контактні, які складаються із декількох контактних частин — складання з примусовим випробуванням тиском. 12. Джерела живлення стабілізовані на напівпровідниках — складання складних вузлів. 13. Диски кодові — протирання після заливання. 14. Кабелі плоскі — укладання, підключення, перевірка з’єднань у стояках та рамках будов ЕОМ. 15. Кабіни — складання з розмічанням, свердління отворів, нарізування різьби та підганяння деталей. 16. Кнопки командні — складання головки та регулювання. 17. Ковпаки, кожухи із склотканини — запресування та розпресування, перевірка на герметичність. 18. Магнітопроводи — калібрування, притирання дослідних взірців. 19. Механізми регістрові — складання. 20. Мікроперемикачі усекліматичного виконання для спеціальної радіоелектронної апаратури із заданою швидкістю перемикання на пластмасовій основі; перемикачі типу “Тумблер” усекліматичного виконання для спеціальної електронної апаратури — повне складання та регулювання з перевіркою електричних параметрів. 21. Передавачі — складання. 22. Перемикачі типу ПКБ — установлення шунтів та кілець. 23. Перемикачі кнопкові усекліматичного виконання під друкарський монтаж зі світловою сигналізацією для спеціальної апаратури на пластмасовій основі — складання з перевіркою електричних параметрів. 24. Перетворювачі напруги — складання. 25. Радіоприймачі — складання та встановлення на одну вісь складних блоків та механізмів (настроювання антени та шкали з редуктором). 26. Радіостанції — комплексне складання блоків та вузлів. 27. Редуктори середньої складності — складання, регулювання. 28. Реле герметизовані (складні та особливо складні) — складання з підганянням та доведенням деталей. 29. Секції хвилеводні (складні) — виготовлення. 30. Системи вентиляційні, антенні, кондиціонери, повітроводи, освітлення — складання та встановлення в кузові. 31. Спецапаратура — складання з установленням комплектувальних виробів. 32. Стенди — складання експериментальних взірців з підганянням деталей, вузлів. 33. Столи операторів — складання попереднє та остаточне. 34. Телевізори — усунення механічних дефектів складання зі зміною окремих вузлів та деталей. 35. Трансформатори: силові, вихідні, тороїдальні, кодові, звукові — складання в умовах малосерійного виробництва. 36. Трансформатори: високовольтні, високопотенціальні, усекліматичного виконання — складання. 37. Трансформатори та блоки імпульсних трансформаторів для гібридно-плівочних схем; трансформатори високочастотні для схем друкованого монтажу, імпульсні мікротрансформатори; особливо стабільні трансформатори та дроселі — складання. 38. Шукачі декадно-крокові — повне складання, підганяння та перевірка.


5-й розряд

Завдання та обов’язки. Складає з механічним регулюванням особливо складні вузли, прилади, пристрої радіоелектронної апаратури та апаратури провідного зв’язку, які складаються із декількох складових одиниць, механізмів, що знаходяться у взаємодії з загальною кінематичною та електричною схемою з підганянням та доведенням деталей у межах 7-го квалітету (2-го класу точності), складає пристрої за складними кінематичними схемами з ексцентрированими механізмами, електромагнітами. Складає з механічним регулюванням, доведенням та підганянням дослідні та експериментальні взірці апаратури. Складає, обкатує та регулює особливо складні зчеплення з конічними, циліндричними та черв’ячними зубчастими колесами. Виконує необхідні розрахунки, які пов’язані зі слюсарно-складальними роботами по складанню радіоелектронної апаратури та приладів.

Повинен знати: будову, принцип дії, кінематичні та електричні схеми устаткування, яке використовує в роботі; будову, принцип дії та призначення апаратури, яку складає; способи перевірки на точність різних моделей, механізмів, приладів, станцій та апаратури; передові методи механічного та слюсарного оброблення особливо складних та відповідальних деталей, складання приладів та пристроїв; способи механічного регулювання особливо складних механізмів, приладів; способи визначення послідовності та оброблення, які пов’язані з виконанням особливо складних та відповідальних робіт; будову, принцип дії, призначення особливо складних та високочастотних контрольно-вимірювальних інструментів та приладів, правила користування ними; технологічні властивості різних матеріалів та сплавів, які використовує в роботі; основи електро- і радіотехніки.

Кваліфікаційні вимоги. Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією 4 розряду не менше 1 року.

Приклади робіт:
1. Автотрансформатори — повне складання з регулюванням контактного тиску, осьового люфта. 2. Апаратура реєструюча та букводрукувальна — складання, відлагодження, регулювання. 3. Апаратура телеграфна (особливо складна) — повне складання. 4. Барабани та головки магнітні — складання. 5. Блоки особливо складні, які вміщують вакуумні вузли - складання в умовах малосерійного виробництва. 6. Блоки хвилеводів особливо складні — складання, перевірка за механічними параметрами із застосуванням контрольно-вимірювальних приладів. 7. Датчики точні кутові — повне складання з підганянням деталей та вузлів, перевірка опору ізоляції. 8. Звукопроводи кварцові — дослідне встановлення базисних розмірів при складанні, механічне регулювання. 9. Камери телевізійні для кольорового та чорно-білого зображення — складання. 10. Лінії затримки — шабрування базових поверхонь, герметизація з наступною перевіркою на герметичність у масляній ванні та перевіркою решти тиску. 11. Механізми відрахування, перемикачі кодові, резонатори складання, регулювання. 12. Осердя — склеювання та доведення під мікроскопом. 13. Підсилювачі (багатокаскадні) високої та низької частоти складання, настроювання, підганяння, регулювання та креслення амплітудних частотних характеристик. 14. Пульти керування (особливо складні) — складання з установленням панелей керування та регулюванням вузлів. 15. Пульти, блоки, стояки спеціального призначення особливої складності конструкції — складання. 16. Радіоапаратура спеціальна — складання дослідних взірців з підганянням деталей, регулюванням та випробуванням. 17. Редуктори нахилу (азимутні) — складання та перевірка за механічними параметрами. 18. Реле телефонні багатопружинні, малогабаритні складання дослідних взірців. 19. Реле часу з механічними та електричними перемикачами - складання та регулювання. 20. Спецапаратура — механічне складання клавіатури з установленням зазорів, які регулює, в умовах малосерійного виробництва. 21. Стояки апаратури дальнього зв’язку будь-якої складності - складання. 22. Установка для проведення кліматичних випробувань — складання. 23. Шафи спецвиробів та апаратури ЕОМ великогабаритні особливо складні — складання з виставлянням за калібрами блоків, контактних рознімань та напрямних; установлення дверей, панелей керування.


6-й розряд

Завдання та обов’язки. Складає дослідні та експериментальні взірці пристроїв радіоелектронної апаратури з наступним регулюванням, настроюванням та випробуванням їх механічної частини. Складає, регулює та випробовує зчеплення будь-якої складності з підганянням деталей. Виконує найбільш складні слюсарні операції в межах 5-6 квалітетів (1-го класу точності). Перевіряє правильність складання дослідних та експериментальних виробів з урахуванням вимог технічних умов.

Повинен знати: конструкцію, кінематику, принцип дії та методи налагодження особливо складного устаткування, яке обслуговує; електричні, монтажні та кінематичні схеми, принцип роботи та призначення апаратури та приладів, які складає; будову, призначення та умови застосування особливо складних та високоточних контрольно-вимірювальних інструментів та приладів; методи розрахунків, які пов’язані з виконанням експериментальних та дослідних робіт.

Кваліфікаційні вимоги. Вища освіта (молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією 5 розряду не менше 1 року.

Приклади робіт:
1. Апаратура радіоелектронна особливо складна, різного призначення — складання з регулюванням, узгодженням радіорелейних систем, проведенням випробувань та оформленням протоколів випробувань. 2. Блоки дослідних взірців пристроїв — складання, механічне регулювання з доведенням та підганянням деталей. 3. Двигуни — повне складання з необхідним підганянням та доведенням деталей та вузлів, обкатування, остаточне здавання. 4. Камери генераторні, частотоміри — повне складання з необхідним підганянням, доведенням деталей та вузлів дослідних взірців. 5. Ротори — складання з механічним регулюванням та підганянням. 6. Системи відхильні (передавальні) для камер кольорового телебачення — повне складання з підганянням деталей, юстирування (експериментальні та дослідні взірці).


Шукаєте роботу?

Шукаєте персонал?

↑ Вгору