V група кваліфікації
Завдання та обов’язки. Усуває дефекти апаратури, що застосовується під час випробувань і вимірювань. Підготовляє робоче місце. Під керівництвом електромонтера вищої кваліфікації під час обслуговування перетворювальних мостів забезпечує встановлені режими за напругою, навантаженням, температурою та іншими параметрами; проводить нескладні випробування і налагодження устаткування перетворювальних пристроїв; замінює тиристорні трійки в тиристорних блоках (БТ); перевіряє цілісність тиристорних комірок за допомогою генератора імпульсних напруг, осцилографа і мегомметра; вимірює параметри блока резисторів із заміною і налагодженням їх; перевіряє перехідні контакти елементів блока (дроселів насичення, резисторів, конденсаторів тощо); випробовує тиристори на стенді, підбирає їх у трійки за основними електричними характеристиками, випробовує трійки на стенді; встановлює і знімає модулі блока, проводить випробування модуля блока.
Під керівництвом фахівця або електромонтера вищої кваліфікації ремонтує апаратуру каналів керування, стеження, захисту, встановлену на тиристорних блоках; перевіряє і настроює релейну частину шаф тиристорних блоків (ШТБ); вимірює електричні величини за допомогою електронного осцилографа; проводить монтаж і демонтаж модулів та іншого устаткування під час ремонтів; веде підготовку й випробування блока моста в зборі; проводить ревізію стовпів опорів, реакторів, ревізію та випробування розрядників.
Повинен знати: правила, методи й терміни проведення нескладних випробувань та вимірювань перетворювального устаткування; схеми первинних з’єднань і розташування устаткування на об’єкті; основні технічні характеристики й будову експлуатованого устаткування; будову й принцип дії тиристорних блоків; схему випробувального стенду; схеми і принцип дії апаратури, що застосовується під час налагодження, випробувань і вимірювань; правила, порядок і терміни перевірки перетворювальних пристроїв і контрольних апаратів; принцип дії основних захистів тиристорних блоків, каналів керування і сигналізації; логічні схеми; режими роботи перетворювача, трансформатора, кабельних і повітряних ліній електропередачі; основи електротехніки і промислової електроніки.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з випробувань та вимірювань IV групи кваліфікації — не менше 1 року.
VI група кваліфікації
Завдання та обов’язки. Забезпечує встановлені режими за напругою, навантаженням, температурою та іншими параметрами під час обслуговування перетворювальних мостів. Виконує відповідальні й складні роботи з випробувань і налагодження перетворювального устаткування. Перевіряє параметри блоків керування, параметри блоків датчика контролю тиристорів (ДКТ) і датчика переходу струму через нуль (ДПН). Перевіряє функціонування модулів за допомогою електронно-променевих приладів, осцилографування після їхньої заміни, перевіряє блок струмового захисту тощо. Перевіряє лавинний стабілітронів захист, характеристики тиристорних блоків після заміни дефектних вузлів. Перевіряє і настроює схеми на логічних елементах. Настроює канали світлового керування відповідно із заданими установленнями за потужністю світлового випромінювання. Настроює систему стеження, включаючи роботи зі спільної перевірки і настройки пристроїв блокування за струмом (ПБС) і ДПН. Проводить ремонт і налагодження блоків керування БТ і всіх блоків дроселів (БД) і ШТБ.
Повинен знати: керівні вказівки та інструкції з будови і налагодження перетворювального устаткування; схеми, призначення і будову устаткування, що обслуговується; схему роботи і принцип дії блоків керування; будову й принцип дії апаратури, що застосовується під час випробувань і вимірювань, генератора імпульсних напруг, осцилографа; схеми й будову струмового і стабілітронового лавинного захистів; види зв’язку, встановленого на об’єкті, правила їх використання; схеми комутації перетворювача; види пошкоджень і порушень режиму роботи; основні вимоги до трансформаторів постійного струму й напруги; схеми ввімкнення трансформаторів постійного струму і напруги; призначення автоматичного повторного ввімкнення (АПВ) ліній; призначення і основні вимоги до автоматичного ввімкнення резерву (АВР); теоретичні основи електротехніки і промислової електроніки.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з обслуговування перетворювальних пристроїв V групи кваліфікації — не менше 1 року.
VII група кваліфікації
Завдання та обов’язки. Виконує особливо складні роботи з випробувань, налагодження та обслуговування перетворювального устаткування, замінює елементи систем керування та захисту. Проводить випробування тиристорних блоків підвищеною напругою. Здійснює фазування системи керування БТ. Перевіряє і настроює схеми, що містять логічні та інтегральні елементи. Проводить ремонт і налагодження шаф керування, захисту.
Повинен знати: правила та схеми перевірки тиристорних блоків та модулів; схему й будову систем імпульсно-фазового керування, що входять до складу модуля шаф керування, захисту й сигналізації (ШКЗіС); будову логічних та інтегральних елементів; принципові схеми перетворювальних пристроїв; теоретичні основи електротехніки та промислової електроніки в розширеному обсязі.
Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з обслуговування перетворювальних пристроїв VI групи кваліфікації — не менше 1 року.