2-й розряд
Завдання та обов’язки. Розбирає і складає просту апаратуру, монтує кола вторинної комутації, промиває і чистить вузли й деталі приладів та апаратури, чистить контакти і контактні поверхні. Виконує прості слюсарні операції з обробки деталей з обпилюванням під розмір, маркування і просте пофарбування поверхонь, антикорозійне змащування деталей. Упаковує електровимірювальні прилади і апаратуру для перевезення. Здійснює ремонт і технічне обслуговування простого диспетчерського устаткування і апаратури автоматики, установлює на щитах і стендах прилади з підімкненням їх для перевірки під керівництвом електромонтера вищої кваліфікації.
Повинен знати: загальні поняття про призначення зв’язку, телемеханіки, релейного захисту, автоматики; види апаратури; поняття про оперативний струм; правила виконання нескладних робіт з ремонту і обслуговування простої апаратури зв’язку, телемеханіки, релейного захисту і автоматики; конструкції і типи контрольних кабелів і кабелів зв’язку, ізоляційних матеріалів; загальні знання про матеріали, що застосовуються для ремонту апаратури, правила поводження з малярними фарбами і розчинниками, прийоми робіт і послідовність операцій під час розбирання апаратури; правила роботи в колах оперативного струму; призначення основного слюсарного і монтерського інструменту і прийоми роботи з ним; найменування і призначення простої перевірної та вимірювальної апаратури і пристроїв, що застосовуються під час ремонту апаратури і засобів вимірювань; обмоточні електричні проводи, кабелі; ущільнюючі і мастильні матеріали. Повинен уміти практично надавати першу допомогу постраждалим від нещасних випадків, у тому числі застосовувати способи штучного дихання і зовнішнього масажу серця.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
Приклади робіт. 1. Апаратура і прилади — вирізання за розміром стекол, вставляння, укріплювання і промазування їх.
2. Кабелі — розкладання, звільнення від обплітки, паяння кінців, продзвонювання.
3. Кабелі контрольні — прокладення по стінці, в трубах, по конструкціях, закріплення в кабельній шахті або тунелі.
4. Коробки затискачів — складання зі зміною затискачів.
5. Контакти і контактні поверхні — чищення.
6. Поверхні металеві — зачищення і шліфування під паяння, лудіння і оксидіювання.
7. Панелі — закладання, свердлення, зенкування і розпилювання отвору, ґрунтування і пофарбування.
8. Провідники схеми — укладення.
9. Прокладки, скоби, шайби — виготовлення.
10. Шнури, штепселі, кнопки, мікрофонні трубки — ремонт.
3-й розряд
Завдання та обов’язки. Виконує нескладні роботи з ревізії, технічного обслуговування, ремонту і монтажу апаратури і кіл вторинної комутації, складає схеми для випробовування трансформаторів струму і напруги. Здійснює механічне регулювання реле телемеханіки і автоматики, проводить ревізію блоків живлення, ремонт і регулювання контактів, пускачів і ключів керування всіх типів. Перевіряє маркування монтажних і принципових схем. Усуває пошкодження кабелів, відновлює ізоляцію. Виконує роботи за кресленнями, схемами, ескізами і складає ескізи, схеми і креслення простих деталей. Працює з перевірною і вимірювальною апаратурою.
Повинен знати: будову каналів високочастотного зв’язку, телемеханіки і радіозв’язку, блок-схеми устаткування, що обслуговується; загальні знання і основні вимоги до релейного захисту і автоматики; правила вибору запобіжників за номінальною напругою, гранично вимкненим й номінальним струмом та умовами селективності; конструкції і захисні характеристики автоматів; принцип дії простих реле всіх видів та їх призначення; джерела і кола живлення постійного і змінного оперативного струму; вимірювальні трансформатори напруги, ємнісні подільники напруги трансформатори струму, апаратуру для перевірки простих захистів, пристрої регулювання струму й напруги; засоби перевірки і вимірювання опору ізоляції; режими акумуляторних батарей; правила користування монтерським інструментом і засобами вимірювання середньої складності; основи електротехніки, радіотехніки, високочастотного зв’язку і телеавтоматики. Повинен уміти практично надавати першу допомогу постраждалим від нещасних випадків, у тому числі застосовувати способи штучного дихання і зовнішнього масажу серця.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з ремонту вторинної комутації та зв’язку
2-й розряд
Приклади робіт. 1. Випрямляючі пристрої — ревізія.
2. Котушки індукційні — перемотування.
3. Котушки реле — заміна.
4. Котушки вимкнення і ввімкнення — регулювання напруги спрацьовування.
5. Опори, конденсатори та напівпровідникові прилади — заміна несправних.
6. Пости високочастотні — ремонт механічної частини.
7. Пристрої автоматичного ввімкнення резерву (АВР) ліній низької напруги — ревізія і регулювання.
8. Реле газові, клапани перепускні — перевірка.
9. Реле струму і напруги електромеханічні — перевірка й усунення дефектів у схемі внутрішніх з’єднань.
10. Реостати секційні з послідовним і паралельним ввімкненням секцій — ремонт.
11. Трансформатори напруги — перевірка схеми ввімкнення.
12. Трансформатори струму, вмонтовані у вводи вимикачів, трансформаторів — визначення відгалужень і полярності обмоток.
13. Шлейфи — вимірювання опорів.
4-й розряд
Завдання та обов’язки. Виконує роботи середньої складності з ремонту й технічного обслуговування високочастотних систем РЗА, ущільнення і телемеханіки, релейних комутаторів і простого штативного устаткування кабельних кіл, телеавтоматики. Проводить електричні перевірки диспетчерського устаткування і апаратури вторинної комутації. Ремонтує і регулює реле середньої складності. Виконує роботи з технічного обслуговування і ремонту комплектних випробувальних пристроїв для перевірки захисту й схем телеавтоматики, пристроїв електромагнітної і електромеханічної блоківок, перевіряє і складає шафи, пульти, й панелі релейного захисту середньої складності за принциповими і монтажними схемами.
Повинен знати: основи напівпровідникової техніки в межах виконуваної роботи; види пошкоджень в електротехнічних установках; умови селективності роботи захисних пристроїв; принципові схеми керування і сигналізації вимикачів з дистанційним приводом; класифікацію трансформаторів напруги за допустимими похибками; принцип передачі і прийому інформації по лініях електропередачі, по багатоканальних системах; апаратуру для перевірки захисту, принцип дії систем регулювання активної потужності, напруги, збудження; навички практичного надання першої допомоги постраждалим від нещасних випадків, у тому числі способи штучного дихання і зовнішнього масажу серця.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з ремонту вторинної комутації та зв’язку
3-й розряд
Приклади робіт.
1. Вимикачі — ревізія і регулювання механізмів приводу.
2. Захисти газові — перевірка дії на вимкнення.
3. Кабелі контрольно-сигнальні — нанесення захисних покриттів марки ІК на гуму відкритих кінців.
4. Приводи електромагнітні, реле часу електромеханічні та електронні — виявлення і усунення несправностей.
5. Прилади звукової і світлової сигналізації — підбір, установлення і перевірка.
6. Пристрої контролю ізоляції мережі оперативного постійного струму — монтаж, перевірка.
7. Реле напруги, реле струму електромеханічні та електронні -
настроювання.
8. Реле схем телеавтоматики — ревізія та регулювання.
9. Трансформатори струму — зняття характеристик намагнічування, визначення полярності виводів, визначення коефіцієнта трансформації.
5-й розряд
Завдання та обов’язки. Виконує ремонт і технічне обслуговування складної напівпровідникової апаратури РЗА, високочастотних систем ущільнення, телеавтоматики, самописних та електроннореєструючих приладів, складного живильного устаткування кабельних кіл. Складає дефектні відомості на засоби вимірювання, апаратуру релейного захисту і автоматики. Виконує роботи з монтажу і модернізації складних релейних захистів і модернізації електротехнічного устаткування. Перевіряє і ремонтує електромеханічну й електронну релейну апаратуру. Проводить випробування вимірювальних трансформаторів, приводів масляних і повітряних вимикачів, випробування ізоляції вторинної комутації. Перевіряє релейні захисти генераторів, трансформаторів, кабельних і повітряних ліній електропередачі. Складає складні випробувальні схеми для перевірки і налагодження схем автоматики і телеавтоматики і налагодження механізмів реле, бере участь у роботі з перевірки пристроїв регулювання частоти і активної потужності, системи регулювання збудження і напруги під керівництвом інженера або майстра.
Повинен знати: технічні характеристики устаткування, що обслуговується; принципові та монтажні схеми багатоканальних високочастотних систем ущільнення телеавтоматики і комутаторів; принципові схеми захисту: норми електричних випробувань устаткування, що обслуговується, і каналів телеавтоматики; основні методи вимірювань, налагодження та регулювання устаткування і систем ущільнення; конструкцію самописних і електронно-реєструючих засобів вимірювання, головну електричну схему з’єднань електростанції і режими роботи генераторів, трансформаторів, електродвигунів; способи перемикання пристроїв захисту з одного трансформатора напруги на інший; принцип дії і характеристики максимально струмової відсічки, максимального направленого захисту і диференціального захисту; призначення і види дистанційних і високочастотних захистів; основні способи виконання захисту на змінному оперативному струмі; призначення автоматичного повторного ввімкнення (АПВ) ліній електропередачі трансформаторів та шин підстанцій, типи пристроїв АПВ; призначення і основні вимоги до автоматичного ввімкнення резерву (АВР); розрахунки в межах побудови геометричних кривих для регулювання апаратів релейного захисту; основи електроніки, фізики, механіки і радіотехніки; навички практичного надання першої допомоги постраждалим від нещасних випадків, у тому числі способи штучного дихання і зовнішнього масажу серця.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з ремонту вторинної комутації та зв’язку
4-й розряд
Приклади робіт. 1. Генератори групові, генератори виклику і задавальні — настроювання.
2. Захисти диференціальні — складання струмових кіл, перевірка і налагодження.
3. Кола струмові — перевірка первинним струмом, зняття векторних діаграм за допомогою приладу типу ВАФ-85.
4. Модулятори і демодулятори — ревізія і настроювання.
5. Панелі складного релейного захисту — зовнішній огляд, перевірка монтажу, виявлення і усунення дефектів монтажу.
6. Поперечні диференціальні захисти ліній електропередачі -
перевірка і налагодження.
7. Пристрої автоматичного повторного ввімкнення (АПВ), автоматичного ввімкнення резерву (АВР) — налагодження.
8. Реле опору й реле потужності електромеханічні — регулювання контактної системи, усунення самоходів за струмом і напругою.
9. Реле проміжні всіх типів — налагодження і ремонт.
10. Реле прямої дії — перевірка механічної частини і регулювання.
11. Реле струму, напруги, часу розбирання, складання, регулювання, ремонт.
12. Схеми телеавтоматики — ремонт і налагодження.
13. Фільтри і загороджувачі — настроювання.
6-й розряд
Завдання та обов’язки. Виконує особливо складні роботи з технічного обслуговування нового та нестандартного устаткування з електричним і механічним регулюванням. Складає монтажні схеми і проводить роботи з монтажу, настроювання і регулювання системи ущільнення і апаратури телеавтоматики. Ремонтує електронну апаратуру, складні захисні пристрої автоматики і телемеханіки, перевірну апаратуру. Обслуговує і ремонтує комплектні пристрої для перевірки релейного захисту й автоматики, проводить технічне обслуговування і ремонт квазіелектронних автоматичних телефонних станцій і засобів пересувного ультракороткохвильового радіозв’язку, перевіряє особливо складні релейні захисти і пристрої автоматики під керівництвом інженера або майстра.
Повинен знати: керівні вказівки з налагодження, ремонту, перевірки і експлуатації складної апаратури релейного захисту і автоматики, кіл вторинної комутації; принцип дії захистів з високочастотним блокуванням; загальні знання про симетричні і несиметричні короткі замикання, поняття про розрахунок струмів короткого замикання; участь у знятті й побудові характеристик релейних захистів і векторних діаграм; навички практичного надання першої допомоги постраждалим від нещасних випадків, у тому числі способи штучного дихання і зовнішнього масажу серця.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з ремонту вторинної комутації та зв’язку
5-й розряд
Приклади робіт. 1. Захисти дистанційні ліній електропередачі напругою 110 — 750 кВ — технічне обслуговування і ремонт.
2. Захисти диференціально-фазні ліній електропередачі напругою 110 — 500 кВ — технічне обслуговування і ремонт.
3. Канали високочастотні телеавтоматики — оброблювання і настроювання.
4. Поперечні диференціальні захисти генераторів — налагодження і перевірка під керівництвом інженера.
5. Пристрої комплектні випробувальні для перевірки захистів -
ремонт і технічне обслуговування.
6. Реле електромеханічні всіх типів — перевірка і регулювання механічної частини.
7. Реле частоти всіх типів — перевірка і настроювання електричних характеристик.
8. Схеми захисту і автоматики — перевірка взаємодії реле.