UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників
  3. Робітники
  4. Електрослюсар з ремонту устаткування розподільних пристроїв

Електрослюсар з ремонту устаткування розподільних пристроїв

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує допоміжні роботи під час ремонту і технічного огляду устаткування розподільних пристроїв станцій і підстанцій, трансформаторів і вводів. Здійснює слюсарну обробку деталей за 12 — 14 квалітетами (5 — 7 класами точності). Виготовляє прості металеві і ізоляційні конструкції. Очищає, промиває і протирає демонтовані і складальні деталі устаткування, чистить контакти і контактні поверхні. Бере участь у проведенні необхідних вимірювань, випробувань і знятті характеристик устаткування і систем. Подає на робоче місце, готує до роботи і прибирає слюсарний інструмент, інвентар, пристрої і матеріали. Зачищає поверхні для лудіння і паяння, виконує малярні і теслярські роботи, нескладні такелажні роботи, пов’язані з переміщенням окремих деталей і вузлів. Під керівництвом електрослюсаря вищої кваліфікації розбирає, ремонтує і складає устаткування розподільних пристроїв напругою до 10 кВ, вводів напругою до 35 кВ, масляні і сухі силові трансформатори потужністю до 1000 кВА, напругою до 10 кВ зі зміною обмоток, а також виконує нескладні такелажні роботи.

Повинен знати: елементарні знання про призначення і будову устаткування розподільних пристроїв, трансформаторів силових зварювальних і вимірювальних, низьковольтних і високовольтних вводів, принцип роботи устаткування; про небезпеку електричного струму і наближення до струмоведучих частин, що знаходяться під напругою; призначення і будову слюсарного, монтерського і вимірювального інструменту, пристроїв і захисних засобів, елементарні знання з матеріалознавства; прийоми робіт і послідовність операцій під час технічного огляду й ремонту устаткування розподільних пристроїв, під час розбирання, складання і армування вводів силових і вимірювальних трансформаторів; прості прийоми такелажних робіт; загальні вимоги до вантажопідйомних механізмів, сигналізацію для роботи з кранами.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

Приклади робіт. 1. Баки трансформаторів ТД-1000/10, ТМ-1000/10 — огляд, очищення від забруднень і промивання трансформаторним маслом. 2. Вимикачі масляні напругою 10 кВ з електромагнітними, пневматичними або пружинними приводами — огляд, очищення прохідних ізоляторів, зливання масла, промивання і чищення дугогасильних камер. 3. Вводи — заміна струмоведучого штиря з висвердлюванням, пропаюванням, армуванням і пофарбуванням армівки маслостійкою емаллю. 4. Ізолятори опорні — армування. 5. Ізолятори двоклемні ФС-4 — перемонтаж. 6. Ізолятори фарфорові вводів до 10 кВ для силових трансформаторів ТМ-1000/10 — армування у фланець і ковпачок. 7. Компресори — очищення оболонки від накипу і промивання охолоджувачів. 8. Металоконструкції — чищення. 9. Прокладки нескладної конфігурації — вирубування і обробка. 10. Роз’єднувачі — очищення і змащування шарнірів. 11. Трансформатори I — II габаритів — виготовлення ущільнень. 12. Фільтри термосифонні на трансформаторах — зняття і установлення.


3-й розряд

Завдання та обов’язки. Розбирає, ремонтує і складає електроустаткування закритих розподільних пристроїв напругою до 35 кВ і устаткування відкритих розподільних пристроїв напругою 35 кВ включно. Здійснює капітальний ремонт без зміни обмоток, технічний огляд трансформаторів загального призначення з пристроєм ПБЗ (перемикання без збудження) потужністю до 10000 кВА напругою до 35 кВ і капітальний ремонт зі зміною обмоток трансформаторів з пристроєм ПБЗ напругою до 10 кВ. Розбирає, складає, армує, випробовує на герметичність вводи напругою до 35 кВ, лудить і паяє наконечники, працює з паяльною лампою. Виконує слюсарну обробку деталей за 11 — 12 квалітетами (4 — 5 класами точності). Виконує ремонт, просочення, вакуумсушіння бакелітових виробів. Читає прості ескізи й схеми нескладних деталей і вузлів. Підбирає струмоведучі штирі за струмом і фарфоровим ізолятором. Працює на технологічних установках дегазації масла, відновлення цеоліту, з осушення масла цеолітами (другою особою), обслуговує вакуумні насоси та компресори. Виконує такелажні роботи за допомогою простих засобів механізації.

Повинен знати: принципові схеми первинної комутації і умовні позначення електроустаткування, прийняті в схемах; конструктивну будову розподільних пристроїв електростанцій і підстанцій, принцип роботи основного і допоміжного устаткування розподільних пристроїв середньої складності напругою до 35 кВ; масло- і вакуумапаратуру; ознаки пошкодження вводів і способи усунення пошкоджень; конструкцію і принцип роботи сухих і масляних двообмоткових силових трансформаторів потужністю до 10000 кВА напругою до 35 кВ; правила проведення робіт із застосуванням розчинників і емалей, глетогліцеринових замазок; норми випробувальних напруг вводів напругою до 35 кВ; прийоми верхолазних робіт під час ремонту і профілактики устаткування і з’єднувальних шин відкритих розподільних пристроїв; будову і принцип роботи технологічних установок дегазації масла, вакуумних насосів, газового захисту; елементарні знання з електротехніки.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електрослюсаря з ремонту устаткування розподільних пристроїв


2-й розряд

Приклади робіт. 1. Армування фарфорових вводів напругою до 35 кВ — усунення течі шляхом переармування глетогліцериновою замазкою. 2. Вводи високовольтних трансформаторів ТДН-10000/35, розширювачі на трансформаторах напругою 35 кВ — зняття і установлення. 3. Вводи — ремонт з перезаливанням мастики. 4. Вимикачі 10 кВ — капітальний ремонт. 5. Вимикачі масляні типу ВМП-10, ВМГ-133 — ремонт контактної системи. 6. Відводи і місця паяння трансформатора ТД-10000/35 — переізолювання лакотканиною і кабельним папером. 7. Компенсатори, повітрозбірники — розбирання, від’єднання вузлів і деталей. 8. Компресори — ремонт. 9. Обмотки трансформатора типу ТМ-6300/35 — опресування. 10. Роз’єднувачі під напругу 10, 35 кВ — ремонт всіх типів. 11. Реле газові трансформаторів — зняття і установлення. 12. Реактори РБ-10-220-8 — перевірка опору ізоляції. 13. Трансформатори силові ТД-10000/10 — участь у капітальному ремонті зі зміною обмоток. 14. Трансформатори силові — участь у дегазації масла. 15. Фільтри термосифонні — зняття, перезарядка і установлення.


4-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує ремонт із частковою заміною елементів устаткування, регулюванням і налагодженням електроустаткування відкритих і закритих розподільних пристроїв напругою до 35 кВ, ремонт без зміни обмоток і технічне обслуговування силових трансформаторів загального призначення з пристроєм ПБЗ напругою 35 кВ всіх потужностей і потужністю до 40000 кВА напругою 110 кВ, вимірювальних трансформаторів напругою до 35 кВ, спеціальних сухих і масляних трансформаторів потужністю до 6300 кВА напругою до 35 кВ. Проводить капітальний ремонт зі зміною обмоток трансформаторів з пристроєм ПБЗ напругою до 35 кВ всіх потужностей із застосуванням електричного, пневматичного інструменту, вимірювального інструменту, відповідного такелажу. Здійснює розбирання, заміну зламаних деталей, армування, вакуумсушіння і заливання трансформаторним маслом негерметичних маслонаповнених вводів напругою до 110 кВ. Проводить осушення і очищення трансформаторного масла цеолітовою установкою.

Здійснює слюсарну обробку деталей за 7 — 10 квалітетами (2 — 3 класами точності) з підгонкою і доводкою. Ремонтує і здійснює технічне обслуговування вводів і внутрішньої ізоляції вимикачів. Ремонтує рухомі й нерухомі контакти та дугогасильні пристрої, перевіряє стан і усуває дефекти приводів вимикачів. Ремонтує кришки, баки, підйомні, вихлопні пристрої, повітрозбірники і запобіжні клапани. Здійснює ремонт реакторів, дугогасячих котушок, силових трансформаторів напругою до 110 кВ без розкриття активної частини. Перевіряє ізолятори, роз’єднувачі і проводить їх відбраковування. Ремонтує компресорні установки. Підбирає необхідне такелажне оснащення для підйому і переміщення вузлів і деталей устаткування, виконує роботи за допомогою вантажопідйомних машин і механізмів, спеціальних пристроїв.

Повинен знати: елементи конструкції закритих і відкритих розподільних пристроїв напругою до 110 кВ; мінімальні відстані, що допускаються між устаткуванням; правила читання схем первинних з’єднань електроустаткування електричних станцій і підстанцій; конструкції і принцип роботи трансформаторів потужністю до 40000 кВА напругою 110 кВ, призначення і конструкцію мастико- і маслонаповнених бакелітових і фарфорових вводів напругою до 110 кВ, а також прийоми робіт і послідовність операцій з їх ремонту; будову і принцип дії вакуумсушильної печі; вакуум-насосів, компресорної установки, цеолітової установки, струмообмежувального реактора, перемикаючих пристроїв типу РПН із струмообмежувальними реакторами, перемикачів ПБЗ всіх типів; основні знання про схеми вторинних кіл; методи проведення випробувань устаткування і компресорних установок; правила виведення устаткування в ремонт і допуску до робіт в електроустановках; правила і прийоми верхолазних робіт і робіт під напругою, організацію верхолазних і стропальних робіт; способи і терміни випробовування такелажних засобів, захисних та ізолюючих пристроїв; порядок організації роботи ланки; основи електротехніки і механіки.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електрослюсаря з ремонту устаткування розподільних пристроїв


3-й розряд

Приклади робіт. 1. Вимикачі масляні або повітряні напругою 35 кВ всіх типів розбирання, ремонт із заміною дефектних деталей, складання. 2. Вводи маслонаповнені 110 Кв — ремонт із заміною розширювача, фарфорової оболонки з наступним заповненням маслом. 3. Вимикачі маслонаповнені ВМГ-133 — переміщення під час його заміни в умовах діючого устаткування. 4. Захисти азотні трансформаторів — ремонт і технічне обслуговування. 5. Компресори типу ВШ, ЗВШ — ремонт із заміною деталей. 6. Низьковольтна апаратура — ремонт. 7. Перемикачі відгалужень обмоток на трансформаторах ТД-40000/35 — заміна. 8. Роз’єднувачі, віддільники, короткозамикачі на напругу 10, 35, 110 кВ всіх типів — ремонт із заміною деталей (елементів). 9. Розрядники вентильні до 35 кВ — установлення. 10. Трансформатори напруги й струму до 110 кВ — ремонт з підніманням та оглядом виємної частини і заміною масла. 11. Трансформатори напругою 35 кВ — ремонт із заміною обмоток, з розбиранням магнітопроводу. 12. Трансформатори напруги й струму до 110 кВ — заміна. 13. Трансформатори силові потужністю 40000 кВА, напругою до 110 кВ — ремонт без зміни обмоток. 14. Установки дегазації масла — ремонт. 15. Цеоліти — сушіння.


5-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує ремонт, демонтаж, регулювання і налагодження електроустаткування розподільних пристроїв напругою 110 — 330 кВ, ремонт з частковою заміною або повною зміною ізоляції і ущільнень вводів напругою 110 — 330 кВ. Проводить реконструкцію масляних і повітряних вимикачів за кресленнями і ескізами, капітальний ремонт силових трансформаторів напругою до 110 кВ всіх типів і потужностей. Здійснює слюсарну обробку деталей за 6 — 7 квалітетами (1 — 2 класами точності) з підгонкою і доводкою. Виготовляє шаблони та пристрої. Виконує роботи за кресленнями, ескізами із застосуванням відповідного такелажу, необхідних пристроїв, спеціальних інструментів і апаратури. Визначає несправності й дефекти устаткування та усуває їх. Регулює і ремонтує складні й відповідальні інструменти та пристрої. Виконує такелажні роботи з переміщення, розбирання і установлення особливо складних і відповідальних вузлів, деталей і елементів устаткування.

Повинен знати: особливості конструкції і принцип роботи устаткування і апаратури розподільних пристроїв напругою до 330 кВ; конструктивну будову вводів та їх деталей напругою до 330 кВ; конструкції силових, вимірювальних трансформаторів, а також трансформаторів спеціального призначення — пічних, тягових тощо потужністю до 250000 кВА з класом ізоляції 110 кВ; технічні характеристики устаткування, що ремонтується, прийоми робіт і послідовність операцій під час ремонту; схему масляного господарства дільниці, що обслуговується; норми й обсяги випробувань електротехнічного устаткування, що ремонтується; складні креслення, схеми і ескізи, пов’язані з ремонтом устаткування; організацію ремонтних, такелажних і верхолазних робіт; порядок організації і роботи бригади; нормування.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електрослюсаря з ремонту устаткування розподільних пристроїв


4-й розряд

Приклади робіт. 1. Вимикачі повітряні до 220 кВ — розбирання, ремонт, складання і налагодження. 2. Вимикачі масляні до 220 кВ — розбирання, ремонт, складання і налагодження. 3. Вводи маслонаповнені напругою 110 — 330 кВ — перезаливання дегазованим маслом і заміна їх. 4. Вводи 150 — 330 кВ — заміна. 5. Ізолятори підвісні, натяжні — заміна. 6. Компресори пересувні компресорної станції — складання усмоктувального (нагнітального) клапана, випробовування на щільність, установлення на місце, зняття і ремонт маслофільтра, заміна поршневого кільця з підгонкою. 7. Магнітопроводи трансформаторів ТДЦ-250000/220 — видалення джерела замикання пластин електротехнічної сталі. 8. Обмотки трансформаторів напругою до 110 кВ — опресування із застосуванням гідродомкратів. 9. Ошиновка на ПС 35 — 220 кВ — заміна. 10. Перемикаючі пристрої типу РНТ і РС — ремонт всіх вузлів. 11. Підстанції 220 кВ — заміна спусків, петель і перемичок до апаратів. 12. Розрядники вентильні 110 — 330 кВ — заміна і ремонт. 13. Роз’єднувачі, віддільники, короткозамикачі всіх типів напругою 110 — 220 кВ — розбирання, ремонт із заміною елементів устаткування, вимірювання перехідного опору контактів. 14. Роз’єднувачі 330 кВ — капітальний ремонт із заміною деталей. 15. Трансформатори типу ТДЦ-250000/110 — капітальний ремонт зі зміною обмоток. 16. Трансформатори струму і напруги до 330 кВ — заміна масла. 17. Установки відновлення силікагелю, цеоліту, установки постійного струму — ремонт.


6-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує особливо складні і відповідальні роботи з ремонту і реконструкції устаткування розподільних пристроїв електростанцій і підстанцій напругою 500 кВ включно з частковою або повною заміною елементів. Ремонтує за кресленнями та розрахунками вимірювальні, силові сухі та масляні спеціальні трансформатори і автотрансформатори всіх типів і потужностей із застосуванням складного інструменту, спеціальних ремонтно-монтажних пристроїв, точних засобів вимірювань і захисних засобів. Ремонтує високовольтні вводи всіх конструкцій напругою 330 кВ і вище із частковою або повною зміною ущільнень. Займається дегазацією і азотуванням трансформаторного масла на дегазаційній установці для заливання трансформаторів, обладнаних плівковим та азотним захистом. Обслуговує і ремонтує технологічні установки з дегазації і азотування масла, осушення повітря і виморожування парів вологи. Організовує роботи з розбирання, ремонту, складання устаткування і його налагодження, а також із налагодження ремонтних пристроїв, такелажних засобів.

Повинен знати: порядок проведення профілактичних і ремонтних робіт на діючому устаткуванні і апаратурі розподільних пристроїв, порядок приймання в експлуатацію і принцип роботи вимірювальних і силових трансформаторів всіх типів і потужностей; основні параметри, технічні характеристики, конструкції і класифікацію високовольтних вводів всіх напруг для електричних апаратів і пристроїв постійного і змінного струму; ознаки пошкодження окремих елементів розподільних пристроїв, магнітопроводів, обмоток, перемикаючих пристроїв, силових і вимірювальних трансформаторів, високовольтних вводів, повітряних вимикачів, роз’єднувачів, повітропідготовних установок та їх деталей; методи сушіння, регенерації, очищення, дегазації та азотування трансформаторного масла; методи сушіння силових і вимірювальних трансформаторів; основні технічні характеристики ремонтно-монтажних засобів і пристроїв, вантажопідйомних машин і механізмів, що застосовуються під час ремонту устаткування; порядок організації і роботи бригади; нормування.

Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електрослюсаря з ремонту устаткування розподільних пристроїв


5-й розряд

Приклади робіт. 1. Автотрансформатори і трансформатори 150 — 500 кВ — капітальний ремонт зі зміною обмоток, ремонтом і відновленням пристрою регулювання напруги під навантаженням. 2. Автомати типу АВМ, А — ремонт, регулювання. 3. Вводи маслонаповнені напругою 500 кВ — капітальний ремонт, заміна. 4. Вимикачі повітряні 500 кВ — розбирання, ремонт, заміна дефектних елементів, складання, налагодження. 5. Ізоляція — обмивання під робочою напругою. 6. Роз’єднувачі 500 кВ — огляд, ремонт, вимірювання перехідного опору контактів роз’єднувачів, заміна деталей. 7. Розрядники типу РВМК-330 — заміна, ремонт. 8. Реактор однофазний РОДЦ-60000/500 — капітальний ремонт. 9. Реактори 110 — 500 кВ — капітальний ремонт, сушіння. 10. Схеми відводів — монтаж з підімкненням до вводів і перемикачів. 11. Трансформатори — сушіння у власному бакові індукційним способом, сушіння активної частини методом розбризкування гарячого масла і виморожування вологи на установці “Іній”. 12. Трансформатори ТДЦ-400000/330 — капітальний ремонт на місці установлення із сушінням, заміною ущільнення і масла без розбирання активної частини. 13. Трансформатори струму, трансформатори напруги до 500 кВ - капітальний ремонт, заміна. 14. Установка ВМ-1 — складання схеми і проведення дегазації трансформаторного масла для заливання трансформатора з азотним захистом.


7-й розряд

- у разі проведення робіт на устаткуванні розподільних пристроїв і підстанцій напругою понад 500 кВ.

Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електрослюсаря з ремонту устаткування розподільних пристроїв


6-й розряд

Приклади робіт. 1. Вимикачі повітряні типу ВВБ-750/45, ВВ-750, ВВД-750 - розбирання, ремонт, заміна дефектних елементів, складання, налагодження. 2. Подільники напруги трансформаторів напруги 750 кВ — капітальний ремонт. 3. Реактори типу РОДЦ-110000/750 — капітальний ремонт, сушіння.


Шукаєте роботу?

Шукаєте персонал?

↑ Вгору