UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників
  3. Робітники
  4. Слюсар з ремонту гідротурбінного устаткування

Слюсар з ремонту гідротурбінного устаткування

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Здійснює слюсарну обробку деталей за 12 — 14 квалітетами (5 — 7 класами точності), очищення, промивання і протирання демонтованих деталей. Доставляє на робоче місце, підготовляє до роботи і прибирає слюсарний інструмент, інвентар, пристрої і матеріали. Працює спільно з електрогазозварником у приміщенні цеху, у камері робочого колеса гідротурбіни і знімного сегмента. Зачищає поверхні для лудіння і паяння. Шліфує пневмоінструментом кавітаційні руйнування поверхонь камери та втулки робочого колеса і підводної частини гідротурбіни під наплавлення і після наплавлення за шаблонами.

Виконує підручні роботи під час розбирання, ремонту і складання направного апарату гідроагрегату, направного турбінного підшипника (гумовим або лігнофолевим вкладишем), заміни ущільнень лопатей робочого колеса поворотно-лопатевої гідротурбіни із застосуванням нескладного слюсарного і вимірювального інструменту і пристроїв. Під керівництвом слюсаря вищої кваліфікації ремонтує і прокладає трубопроводи, складає і розбирає металеву частину риштувань у підводній частині гідротурбіни з використанням понтона, проводить нескладні такелажні роботи під час переміщення вузлів і деталей гідротурбінного устаткування.

Повинен знати: принцип дії, розташування і призначення устаткування, що ремонтується, і його вузлів; прийоми виконання робіт з розбирання, ремонту і складання простих вузлів і деталей гідротурбінного устаткування; призначення і правила застосування нескладного слюсарного й вимірювального інструменту; небезпечні місця в цеху, захисні і запобіжні засоби для роботи з ручним, пневматичним і електрифікованим інструментом; правила установлення інвентарних риштувань; елементарні знання з матеріалознавства; прості прийоми такелажних робіт; будову й правила користування простими такелажними засобами; правила стропування вантажів малої маси; будову і схеми розташування водопроводів і маслопроводів всіх призначень, способи їх прокладання і застосування в каналах, тунелях, на землі, по стінах і колонах; призначення і конструкції запірної і запобіжної арматури.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

Приклади робіт. 1. Арматура масловодозапірна — перебивання сальників. 2. З’єднання болтові — розбирання, промивання, складання і шплінтування. 3. Камери, втулки робочих коліс — відновлення профілів. 4. Люки підп’ятників, кришки гідротурбін — розкриття і закриття. 5. Муфти — розбирання і складання захисних кожухів. 6. Маслоохолоджувачі, повітроохолоджувачі — чищення, підручні роботи під час вальцювання кінців трубок. 7. Прокладки простої конфігурації з гуми, картону, пароніту - розмічання і вирубування за розміткою. 8. Підшипники гідроагрегата — чищення, промивання. 9. Сітки фільтрів, водоприймачів — чищення. 10. Фаски — вирубування під зварювання.


3-й розряд

Завдання та обов’язки. Здійснює слюсарну обробку деталей за 11 — 12 квалітетами (4 — 5 класами точності), розбирання, ремонт і складання простих вузлів і механізмів основного й допоміжного гідротурбінного устаткування: лопатей робочого колеса, направних турбінних підшипників, знімних сегментів направних апаратів, дренажних насосів, запірної і запобіжної арматури, компенсаторів, вантажопідйомних машин і механізмів. Відновлює профілі вихідних і периферійних кромок лопатей робочих коліс поворотно-лопатевих гідротурбін у підводній частині.

Виготовляє і складає за кресленнями прості вузли металоконструкцій під зварювання. Складає з натури ескізи простих деталей, проводить підготовчі роботи для дефектоскопії зварних з’єднань, проводить підготовку і установлення під вальцювання сталевих і латунних трубок, паяє оловом. Ремонтує і налагоджує ручний і пневматичний інструмент. Розмічає і виготовляє прокладки складної конфігурації. Виконує такелажні роботи з переміщення, складання та розбирання вузлів і деталей устаткування за допомогою простих засобів механізації.

Повинен знати: будову гідротурбінного устаткування, що ремонтується, вантажопідйомних машин і механізмів, що застосовуються; призначення і взаємодію вузлів і механізмів; технологічну послідовність розбирання, ремонту і складання устаткування; технологію вальцювання кінців сталевих і латунних трубок; читання креслень і схем, технічні умови на гідравлічне випробовування; правила ввімкнення і вимкнення трубопроводів всіх призначень; принцип роботи засувки з гідроприводом; основні знання про газове й електричне зварювання і присадні матеріали, порядок підготовки деталей і труб під зварювання; вимоги до фланців, арматури, прокладок, кріпильних деталей; будову та призначення спеціального інструменту, пристроїв і засобів вимірювань середньої складності; правила загартування, заправлення і відпускання слюсарного інструменту; правила центрування валів; допуски й посадки, квалітети та параметри шорсткості, елементарні знання з механіки, електротехніки.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря з ремонту гідротурбінного устаткування


2-й розряд

Приклади робіт. 1. Арматура масловодозапірна — ремонт з притиранням ущільнюючих поверхонь. 2. Затвори, решітки для утримання сміття — демонтаж, установлення, заміна ущільнень і ремонт ходових частин. 3. Канавки шпонкові — розмічання і підгонка. 4. Компенсатори — заміна, установлення. 5. Колеса робочі поворотно-лопатевої гідротурбіни — участь у підготовленні і заміні ущільнень лопатей робочого колеса в проточній частині. 6. Лопаті робочого колеса — шліфування профілів за шаблоном. 7. Насоси дренажні — розбирання, ремонт, складання, центрування валів насосів і електродвигунів. 8. Підшипники кочення — заміна зазорів і натягів на насосах, вентиляційних установках тощо. 9. Підшипники ковзання — зняття зазорів і натягів на насосах, заміна мастила і ущільнень. 10. Сегменти знімні — заміна кріпильних деталей і клинових розпірок. 11. Стекла масломірні маслонапірних установок (МНУ) — заміна. 12. Ущільнення болтові лопатей робочого колеса — зняття, заміна, підгонка стопорних штифтів і заглушок.


4-й розряд

Завдання та обов’язки. Здійснює розбирання, ремонт, складання, регулювання і випробовування вузлів і механізмів середньої складності основного і допоміжного устаткування поворотно-лопатевих і радіально-осьових гідротурбін зі швидкістю обертання ротора до 500 об./хв.: робочих коліс, направних апаратів, направних турбінних підшипників, системи техводопостачання маслоохолоджувачів і повітроохолоджувачів, водяних ежекторів і насосів всіх типів, трубопроводів і масловодозапірної арматури із застосуванням складного пневматичного та електрифікованого інструменту, спеціальних пристроїв, устаткування і засобів вимірювань. Виконує вальцювання кінців сталевих і латунних трубок маслоохолоджувачів повітрям і їх гідравлічне випробовування.

Проводить слюсарну обробку деталей за 7 — 10 квалітетами (2 — 3 класами точності) з підгонкою і доводкою. Проводить необхідні вимірювання під час ремонтів насосів, обертових механізмів, компенсаторів різної потужності, фільтрів, регуляторів всіх систем, трубопроводів, арматури, в тому числі діючої автоматично. Виявляє і усуває дефекти на устаткуванні, виконує складальні, реконструктивні і монтажні роботи на трубопроводах і арматурі в діючому цеху гідроелектростанції, виконує такелажні роботи з вертикального і горизонтального переміщення вузлів і деталей за допомогою вантажопідйомних машин, механізмів і пристроїв. Проводить випробовування такелажного устаткування і оснащення.

Повинен знати: детальну будову вузлів і елементів основного і допоміжного гідротурбінного устаткування, вантажопідйомних машин і механізмів, схеми трубопроводів гідротурбінної установки; правила проведення робіт з регулювання, центрування відремонтованого устаткування; основні дефекти устаткування і методи їх усунення; правила вальцювання труб; технічні умови на ремонт, складання і виготовлення складних вузлів і елементів гідротурбінного устаткування; будову підшипників ковзання і кочення; правила проведення робіт в закритих посудинах; конструктивні особливості спеціальних інструментів і пристроїв, що застосовуються для ремонту гідротурбінного устаткування; правила випробовування посудин і трубопроводів; основні положення планово-запобіжного ремонту; порядок організації роботи ланки; основи електротехніки, механіки, гідравліки.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря з ремонту гідротурбінного устаткування


3-й розряд

Приклади робіт. 1. Арматура масловодозапірна — випробовування на щільність. 2. Ежектори водяні — ремонт. 3. Колеса робочі гідротурбін — складання, розбирання схеми для гідравлічного випробовування робочого колеса під тиском в камері робочого колеса (підводна частина). 4. Маслоохолоджувачі, повітроохолоджувачі — заміна трубок. 5. Направні апарати гідротурбін — заміна вертикальних гумових ущільнень лопаток (підводна частина). 6. Насоси всіх типів — розбирання, ревізія, ремонт із заміною деталей і складання. 7. Підшипники гідротурбін — заміна гумових або лігнофолевих сегментів, вимірювання зазорів. 8. Поверхні рознімів — шабрування. 9. Сегменти знімні — розбирання кріпильних деталей і висування в нішу (підводна частина). 10. Система техводопостачання — опресування. 11. Шаблони і контршаблони профілів камер і лопатей робочого колеса гідротурбіни — виготовлення.


5-й розряд

Завдання та обов’язки. Здійснює розбирання, ремонт, реконструкцію, складання, регулювання, випробовування і налагодження складних вузлів, деталей і механізмів основного і допоміжного устаткування поворотно-лопатевих і радіально-осьових гідротурбін: робочих коліс, підп’ятників, маслоприймачів, направних апаратів, турбінних підшипників, системи техводопостачання з масло- і повітроохолоджувачами, системи регулювання гідроагрегата, компресорів, насосів, масло-, водо- і повітропроводів, запірної і запобіжної арматури. Виконує центрування вертикальних гідроагрегатів з провертанням ротора на 360 градусів. Виконує відновний ремонт арматури різних параметрів.

Ремонтує, відновлює і проводить складання складних вузлів вантажопідйомних машин і механізмів, регулювання, випробовування після ремонту, налагодження і здавання їх в експлуатацію. Здійснює слюсарну обробку деталей за 6 — 7 квалітетами (1 — 2 класами точності) з підгонкою і доводкою. Виявляє дефекти, визначає причини і ступінь спрацювання окремих вузлів і деталей устаткування, арматури; визначає придатність деталей до подальшої роботи, можливості їх відновлення. Робить розмітку складних деталей. Перевіряє роботу основного й допоміжного устаткування після ремонту і здавання його в експлуатацію. Виконує такелажні роботи під час переміщення складних і відповідальних вузлів і елементів гідроустаткування.

Повинен знати: технічні умови на розбирання, ремонт, складання, регулювання, випробовування, виготовлення особливо складних деталей і вузлів гідротурбінного устаткування машинних цехів гідроелектростанцій; правила, прийоми випробовування устаткування і окремих його вузлів, статичне і динамічне балансування роторів; правила гідравлічних випробовувань вузлів, гідроагрегатів; норми спрацювання окремих елементів і деталей гідроагрегату; правила виведення в ремонт, оформлення наряду-допуску; вимоги до фланцевих з’єднань, ущільнюючих поверхонь в арматурі, до робочих механізмів, складних вантажопідйомних машин і механізмів, вантажозахоплювальних пристроїв; особливості зварювання, центрування зубчастих передач; заходи щодо запобігання передчасному спрацюванню елементів і деталей гідроагрегатів; правила проведення такелажних робіт в цеху; методи вимірювання і виправлення центрування вертикальних гідроагрегатів; порядок організації і роботи бригади; нормування.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря з ремонту гідротурбінного устаткування


4-й розряд

Приклади робіт. 1. Арматура масловодозапірна будь-якої системи — гідравлічне випробовування в умовах діючого устаткування. 2. Клапани спускні — підгонка, ремонт. 3. Насоси всіх типів — складання, випробовування під навантаженням. 4. Підшипники направні гідротурбін (гумові або лігнофолеві сегменти) — вимірювання зазорів, підбивання сегментів. 5. Підшипники направні генераторів (бабітові) — шабрування сегментів, регулювання зазорів. 6. Пристрій поплавцевого зливного бака маслонапірної установки — ремонт і регулювання. 7. Сегменти підп’ятників — шабрування. 8. Система гальмова гидроагрегата — ремонт, заміна сегментів, гальмових колодок. 9. Сервомотори направних апаратів гідротурбін — розбирання, ремонт, складання, ремонт лекажного агрегата. 10. Талі, електротельфери — напресування привідного шківа на черв’ячний вал, виявлення дефектів.


6-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує ремонт, реконструкцію, відновлення, складання, регулювання, випробовування і налагодження особливо складних вузлів і механізмів поворотно-лопатевих і радіально-осьових гідроагрегатів з використанням особливо складних засобів механізації, інструменту з пневматичним та електричним приводом, складних засобів вимірювання, такелажних та транспортних засобів. Заміряє уклони валів за допомогою мікрометричного рівня або за струнами. Виправляє загальну вертикальну лінію валів гідроагрегатів.

Перевіряє якість виготовлених деталей і відповідність їх розмірів до креслень. Ремонтує і налагоджує системи регулювання гідроагрегату. Проводить вимірювання і заповнює формуляри. Перевіряє і підготовляє відремонтовані вузли гідроагрегату до випробовування, налагодження і здавання в експлуатацію під навантаженням. Організовує роботи з ремонту і налагодження устаткування і ремонтних пристроїв, вантажопідйомних машин і механізмів машинних цехів гідроелектростанцій.

Повинен знати: основні технічні характеристики, кінематичні і гідравлічні схеми основного і допоміжного устаткування гідроелектростанцій, що ремонтується; методи ремонту, складання, розбирання, демонтажу і монтажу, перевірки на точність і випробовування відремонтованого устаткування; методи вимірювання і виправлення центрування вертикальних гідроагрегатів; допустимі значення зазорів в підшипниках та між камерою робочого колеса і робочим колесом; допустимі навантаження на перекриття, вузли, деталі і механізми устаткування; профілактичні заходи щодо запобігання пошкодженням, корозійному та кавітаційному спрацюванню і аваріям; основні технічні показники нормальної роботи гідроагрегату, види основних його пошкоджень; схеми масло- і водопроводів, маслосистеми; систему регулювання гідроагрегату; терміни огляду посудин, що працюють під тиском, підйомних кранів і засобів малої механізації; методи визначення якості матеріалів, придатності арматури; правила випробовування і зберігання такелажних пристроїв і оснащення вантажопідйомних машин і механізмів; порядок і організацію робіт з ремонту гідротурбін; порядок організації і роботи бригади; нормування.

Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря з ремонту гідротурбінного устаткування


5-й розряд

Приклади робіт. 1. Апарати направні — ремонт і заміна лігнофолевих підшипників і ущільнень цапф лопаток направного апарату гідротурбіни, вивішування лопаток направного апарату гідротурбіни за верхнім і нижнім зазорами, розгонка лопаток направного апарату. 2. Вали турбін — заміна оболонки валу, проточування і шліфування оболонки валу спеціальним верстатом. 3. Колеса робочі поворотно-лопатевих гідротурбін — заміна лопатей робочого колеса турбіни без повного розбирання гідроагрегату, заміна знімної частини ущільнень лопатей робочого колеса в камері робочого колеса, ревізія механізму розвороту лопатей, гідроопресування втулки робочого колеса. 4. Маслоприймачі — розбирання, ремонт, складання, заміна спрацьованих деталей. 5. Підп’ятники — розбирання, тарування тарілок, підбивання, шабрування сегментів, шліфування дзеркал, складання. 6. Регулятори частоти обертання — ремонт гідромеханічної частини, ревізія і ремонт арматури, маслонасосів. 7. Система регулювання гідрогенераторів — налагодження, регулювання, припасовування і установлення деталей.


Шукаєте роботу?

Шукаєте персонал?

↑ Вгору