UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників
  3. Робітники
  4. Слюсар з ремонту устаткування теплових мереж

Слюсар з ремонту устаткування теплових мереж

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Здійснює слюсарну обробку деталей за 12 — 14 квалітетами (5 — 7 класами точності). Чистить грязьовики і відстійники, видаляє воду з камер. Установлює огорожі котлованів, тимчасові мости. Здійснює планування та влаштування основи під укочення. Доставляє на робоче місце, підготовляє до роботи і прибирає слюсарний інструмент, інвентар, пристрої та матеріали. Працює спільно з електрогазозварником на майданчиках, в колодязях, колекторах. Під керівництвом слюсаря вищої кваліфікації здійснює розбирання, ремонт і складання устаткування теплових мереж з діаметром труб до 300 мм, ревізію і ремонт фланцевої арматури із застосуванням нескладного слюсарного і вимірювального інструменту і пристроїв, шурфування підземних комунікацій на перетині з тепловими мережами, влаштування піщаної або щебеневої набивки під асфальт під час ремонту теплотраси, а також виконує нескладні такелажні роботи під час переміщення вузлів і деталей устаткування.

Повинен знати: принцип дії, розташування і призначення устаткування, що ремонтується, і його вузлів; прийоми слюсарної обробки, призначення і правила застосування нескладного слюсарного і вимірювального інструменту, пристроїв; правила роботи в умовах перетину трас теплових мереж із комунікаціями (фекальними, газовими, водопровідними, кабельними); захисні і запобіжні засоби для роботи з ручним, пневматичним і електрифікованим інструментом; елементарні знання з матеріалознавства; послідовність і правила розбирання та складання запірної арматури й фланцевих з’єднань трубопроводів; способи прокладання, кріплення трубопроводів в каналах, траншеях і тунелях та правила дотримання ухилів; прості прийоми такелажних робіт; будову простих такелажних засобів і правила користування ними; правила стропування вантажів малої маси.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

Приклади робіт. 1. Арматура запірна різьбова і фланцева — розбирання, перебивання сальників. 2. Болти — нарізання і прогонка різьби, складання болтового з’єднання. 3. Деталі кріпильні — очищення від мастики і накипу, прогонка різьби, вирубування і обпилювання в межах вільних розмірів, обрізання під різними кутами, свердління отворів. 4. Заглушки на трубопроводі — зняття болтів, відтиснення фланців і очищення від старих прокладок. 5. Компенсатори сальникові — розбирання. 6. Кріплення трубопроводів — огляд і очищення, перевірка на цілісність. 7. Мати ізоляційні зі скловати і пергаміну — виготовлення. 8. Прокладки простої конфігурації з азбесту, гуми, картону, пароніту — розмічання, вирубування за розміткою. 9. Репери теплового розширення — заміна. 10. Труби діаметром до 50 мм — згинання за шаблоном вручну або на верстаті.


3-й розряд

Завдання та обов’язки. Здійснює розбирання, ремонт, складання і установлення трубопроводів, арматури, компенсаторів діаметром до 300 мм, підйомно-транспортного устаткування і металоконструкцій із застосуванням відповідного інструменту і пристроїв. Здійснює слюсарну обробку деталей за 11 — 12 квалітетами (4 — 5 класами точності). Складає з натури креслення, ескізи нескладних деталей. Розмічає і виготовляє прокладки складної конфігурації. Розбирає і ремонтує збірні залізобетонні камери; колектори, колодязі, канали і арматуру. Проводить пневматичне випробовування трубопроводів і запірної арматури, шурфування підземних комунікацій на перетині з тепловими мережами, робить піщану або щебеневу набивку під асфальт під час ремонту теплотраси. Ремонтує і налагоджує пневматичний та електрифікований інструмент. Виконує такелажні роботи з переміщення устаткування і його вузлів у робочій зоні за допомогою простих засобів механізації.

Повинен знати: будову й принцип роботи трубопроводів, схеми їх розташування; правила та способи найбільш раціонального виконання слюсарних операцій; способи усунення несправностей і причини їх виникнення; технологічну послідовність розбирання, ремонту і складання трубопроводів; основні знання про газове зварювання труб і присадні матеріали; основні вимоги до зварювання труб і термообробки зварних з’єднань; технічні умови на гідравлічне випробовування; правила вимкнення і ввімкнення трубопроводів; правила установлення компенсаторів всіх типів; правила і способи демонтажу і монтажу запірної і запобіжної арматури, компенсаторів, рухомих і нерухомих опор і підвісок; влаштування гідро- і теплоізоляції трубопроводів; читання робочих креслень і схем трубопроводів; будову і призначення спеціального інструменту, пристроїв і засобів вимірювань середньої складності; правила загартування, заправлення і відпускання слюсарного інструменту; допуски і посадки, квалітети і параметри шорсткості; правила експлуатації, догляду, змащування вантажопідйомних машин, механізмів і пристроїв; основні й допоміжні матеріали для ремонту устаткування теплових мереж; елементарні знання з механіки, теплотехніки.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря з ремонту устаткування теплових мереж


2-й розряд

Приклади робіт. 1. Арматура пароводозапірна і запобіжна — ремонт з притиранням ущільнюючих кілець, сідел і клапанів; випробовування на щільність; монтаж і демонтаж; заміна сальника; прогонка різьби шпинделя; чищення та пофарбування. 2. З’єднання фланцеві — заміна прокладок. 3. Індикатори корозії — зняття, установлення. 4. Канали для прокладання теплопроводу — демонтаж і монтаж залізобетонних конструкцій. 5. Компенсатори — ремонт, заміна набивки, чищення і змащування, заміна покажчика. 6. Крани сальникові, триходові — ремонт. 7. Металоконструкції — виготовлення елементів (хомут, штуцер тощо). 8. Труби діаметром понад 300 мм — згинання за шаблоном. 9. Трубопроводи — установлення заглушок, ковзних опор; монтаж фланцевих з’єднань; заміна гільз до термометрів. 10. Шайби витратомірні — ремонт.


4-й розряд

Завдання та обов’язки. Здійснює розбирання, ремонт, складання і установлення трубопроводів, арматури, компенсаторів діаметром до 600 мм із застосуванням спеціального інструменту та пристроїв, устаткування і засобів вимірювань; виготовляє шаблони для згинання труб; проводить гідравлічне випробовування устаткування. Здійснює слюсарну обробку деталей за 7 — 10 квалітетами (2 — 3 класами точності) з підгонкою і доводкою. Виявляє дефекти на устаткуванні та усуває їх. Визначає причини і ступінь спрацювання окремих деталей і вузлів устаткування. Виконує складання і установлення збірних бетонних і залізобетонних колодязів для теплових мереж. Підвішує підземні комунікації в місцях перетинів з трубопроводами під час їх ремонту. Виконує складальні, реконструктивні та монтажні роботи середньої складності на трубопроводах, такелажні роботи з вертикального й горизонтального переміщення вузлів та елементів за допомогою вантажопідйомних механізмів і спеціальних пристроїв, проводить випробовування такелажного устаткування і оснащення.

Повинен знати: детальну будову устаткування, що ремонтується; схеми трубопроводів; класифікацію, технічні характеристики та особливості роботи трубопроводів і арматури великого діаметру і високого тиску, хвильових компенсаторів, насосів; технічні умови на ремонт трубопроводів; методи випробовування арматури; послідовність виконання операцій під час розбирання і складання трубопроводів безканального прокладання; конструктивні особливості спеціального інструменту, пристроїв і устаткування, що застосовуються для ремонту обладнання теплових мереж; правила, прийоми випробовування трубопроводів: основні положення планово-запобіжного ремонту устаткування; порядок організації роботи ланки; основи електротехніки, механіки, гідравліки, теплотехніки, матеріаловедення.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря з ремонту устаткування теплових мереж


3-й розряд

Приклади робіт. 1. Арматура пароводозапірна високого тиску — складання, випробовування на щільність. 2. Засувки — ремонт механічного і електричного приводу. 3. З’єднання фланцеві будь-якого типу — заміна. 4. Канали теплових мереж прохідні, напівпрохідні, непрохідні — ремонт. 5. Компенсатори сальникові — ремонт із заміною деталей і ущільнень, складання. 6. Насоси дренажні — розбирання, ремонт із заміною деталей, складання. 7. Поверхні рознімів — шабрування і притирання. 8. Труби діаметром понад 300 мм до 600 мм — виготовлення фасонних частин, стикування і підгонка кінців труб під зварювання, згинання під будь-яким кутом.


5-й розряд

Завдання та обов’язки. Здійснює розбирання, ремонт, реконструкцію, складання і установлення арматури на трубопроводах діаметром до 900 мм і слюсарну обробку деталей і вузлів за 6 — 7 квалітетами (1 — 2 класами точності), з підгонкою і доводкою, виготовляє деталі. Робить розмітку за кресленнями та ескізами, проводить складні роботи зі складання, регулювання, припасовування і випробовування з використанням спецпристроїв — засобів вимірювань і підйомно-транспортних механізмів. Установлює ковери, гідранти і водорозбірні колонки, сифони і гідравлічні затвори, проводить випробовування і налагодження трубопроводів і арматури. Виконує ремонт такелажу, спецпристроїв з ремонту, налагоджує їх та випробовує в роботі.

Повинен знати: технічні умови на розбирання, ремонт, складання, випробовування, регулювання устаткування, на виготовлення складних вузлів устаткування теплових мереж; класифікацію, технічні характеристики основного й допоміжного устаткування трубопроводів, камер, колодязів, колекторів, насосів, засобів вимірювань, вантажопідйомних машин і механізмів; основні вимоги до устаткування теплових мереж, правила його експлуатації, випробовування; причини, що викликають пошкодження трубопроводів і арматури, способи їх запобігання і усунення; прийоми робіт і послідовність операцій з розбирання, ремонту і складання трубопроводів великих діаметрів; прийоми особливо складних такелажних робіт; вимоги до трубопроводів і арматури, працюючих під тиском; правила виведення устаткування в ремонт і оформлення наряду-допуску; керівні вказівки і інструкції з ремонту, заміни, реконструкції устаткування; порядок організації і роботи бригади; нормування.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря з ремонту устаткування теплових мереж


4-й розряд

Приклади робіт. 1. Арматура всіх систем — розбирання, ремонт, складання і установлення. 2. Деталі фасонні з труб діаметром 600 — 900 мм — виготовлення і монтаж на трубопроводах. 3. Компенсатори діаметром 600 — 900 мм — монтаж, нанесення теплоізоляції, установлення і центрування, гідравлічне випробовування. 4. Насоси відцентрові — демонтаж, ревізія і ремонт, монтаж. 5. Насоси мережні та опресувальні — статичне і динамічне балансування ротора. 6. Труби діаметром понад 600 мм до 900 мм — виявлення дефектів, заміна деталей, установлення. 7. Трубопроводи з емалевим покриттям діаметром до 600 мм — демонтаж, ремонт, монтаж, прокладання.


6-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує ремонт, реконструкцію відновлення, складання трубопроводів теплових мереж діаметрів до 1200 мм, прокладає їх в траншеї або каналі з установленням унікальних клапанів. Проводить складні роботи зі складання, регулювання, припасовування і випробовування з використанням особливо складних засобів механізації, комплексу вантажопідйомних машин і механізмів, складного інструменту і засобів вимірювань. Перевіряє якість і відповідність розмірів виготовлених вузлів до креслень і технічних умов. Виконує гідравлічне випробовування теплових мереж на герметичність і міцність, готує до пуску в експлуатацію, виявляє і усуває дефекти під час пуску.

Монтує збірний і монолітний залізобетон. Укладає в траншею бетонні і залізобетонні трубопроводи будь-якого діаметра. Проводить повний ремонт, реконструкцію і налагодження відцентрових насосів, насосних станцій. Проводить вимірювання і заповнює формуляри. Виконує такелажні роботи з переміщення, складання і установлення складних і відповідальних вузлів, деталей і елементів устаткування. Організовує роботи з ремонту і налагодження устаткування і ремонтних пристроїв, вантажопідйомних машин і механізмів.

Повинен знати: конструктивні особливості устаткування, що ремонтується; методи ремонту, демонтажу і монтажу, перевірки на точність і випробовування відремонтованого устаткування; особливості роботи на устаткуванні, що знаходиться під тиском; класифікацію арматури, силових і опресувальних насосів, компенсаторів і методи контролю за їх роботою; конструктивні особливості ущільнень; причини несправностей і аварій, характер і способи запобігання їм; основні технічні показники нормальної роботи устаткування теплових мереж; методи визначення якості матеріалів, придатності арматури залежно від параметрів середовища; види й конструкції такелажного устаткування, вантажопідйомних машин і механізмів, вантажозахоплювальних пристроїв, способи їх раціонального застосування під час проведення ремонтних робіт, правила їх догляду, зберігання і випробовування; причини корозії трубопроводів і способи боротьби з нею; порядок організації і роботи бригади; нормування.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря з ремонту устаткування теплових мереж


5-й розряд

Приклади робіт. 1. Арматура всіх систем діаметром 1000 мм — зняття, розбирання, ревізія, ремонт і установлення. 2. Деталі складні фасонні з труб діаметром до 1200 мм — виготовлення і монтаж на трубопроводах. 3. Компенсатори діаметром 900 — 1500 мм — виявлення дефектів, заміна деталей, установлення. 4. Трубопроводи з емалевим покриттям діаметром до 900 мм — демонтаж, ремонт, монтаж, прокладання. 5. Трубопроводи діаметром 900 — 1200 мм — прокладання за допомогою комплексу кранів, лебідок, установлення арматури, гідравлічне випробовування.


Шукаєте роботу?

Шукаєте персонал?

↑ Вгору