Завдання та обов’язки. Регулює парк локомотивів, що експлуатуються в дирекції залізничних перевезень, з метою своєчасного забезпечення поїздів локомотивами і локомотивними бригадами, з урахуванням їх ефективного і раціонального використання. Забезпечує виконання завдань з середньодобової продуктивності, середньодобового пробігу локомотивів, середньої ваги вантажного поїзда та встановлених нормативів тривалості безперервної роботи локомотивних бригад. Направляє локомотиви в депо приписки для ремонту та технічного обслуговування відповідно до графіка ставлення локомотивів на планові види ремонту.
Здійснює контроль за пересуванням зчеплень та окремих локомотивів, що прямують в ремонт та з ремонту, передислокації по залізниці. Контролює експлуатацію локомотивів у межах дільниць їх обертання, встановлених графіком руху поїздів; виконання встановлених норм утримання і обороту локомотивів на залізниці, простою локомотивів на станційних та деповських коліях. Дає вказівки черговим локомотивного депо щодо видавання локомотивів для господарських потреб згідно з замовленням, контролює їх використання. Готує довідкову інформацію щодо наявності та стану локомотивного парку, виконання показників, які пов’язані з їх роботою. Веде графік виконаної роботи локомотивів і локомотивних бригад та іншу документацію, згідно з колом обов’язків.
Повинен знати: Правила технічної експлуатації залізниць України ; Інструкцію з руху поїздів і маневрової роботи на залізницях України; Інструкцію з сигналізації на залізницях; накази, розпорядження та інші керівні документи Укрзалізниці, залізниці щодо експлуатації локомотивів; графік руху поїздів; план повернення локомотивів в депо приписки для проведення ремонту і технічного обслуговування; терміни виконання профілактичних оглядів локомотивів, систему оперативного регулювання чисельності локомотивних бригад у разі зміни розмірів руху; технологічний процес роботи дирекції залізничних перевезень, відповідно до кола обов’язків; показники і технічні норми експлуатаційної роботи локомотивів; правила роботи на ПЕОМ; правила і норми з охорони праці, виробничої санітарії, пожежної безпеки на залізничному транспорті; основи економіки, організації праці і управління виробництвом; Положення про дисципліну працівників залізничного транспорту ; Положення про робочий час і час відпочинку працівників залізничного транспорту.
Кваліфікаційні вимоги.
Старший локомотивний диспетчер: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи на посаді локомотивного диспетчера — не менше 1 року.
Диспетчер: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст, молодший спеціаліст) та підвищення кваліфікації: для спеціаліста — стаж експлуатаційної роботи не менше 2 років, молодшого спеціаліста — не менше 3 років.
Примітка. Посада старшого локомотивного диспетчера вводиться за умови керування зміною.