Завдання та обов’язки. Забезпечує нормальну роботу пристроїв електропостачання відповідно до вимог Правил технічної експлуатації електропристроїв споживачів. Оформлює через поїзного диспетчера і фіксує в оперативному журналі всі замовлення і розпорядження з ремонту та утримання пристроїв, які забезпечують рух поїздів. Вживає заходів щодо забезпечення виконання всіх планових робіт, а також робіт, на які надійшли замовлення. Забезпечує найбільш повне використання “вікон”, що надаються для виконання робіт на контактній мережі та пристроях електропостачання.
Дає дозвіл на виконання робіт, які потребують зняття напруги. Контролює передавання попереджень поїздам про прямування з особливою пильністю дільницями, де проводяться роботи на контактній мережі в умовах поганої видимості. Контролює відповідність схем, якими він керується в своїй роботі, затвердженим схемам живлення і секціонування контактної мережі, підстанцій, ліній електропередачі та інших пристроїв електрифікації та енергетики.
Проводить спрощені розрахунки струму коротких замикань при примусових схемах живлення, визначає припустимі робочі струми фідерами підстанцій і визначає залежно від профілю, ваги состава та припустимих швидкостей можливість пропуску поїздів на електротязі з опущеним струмоприймальником. Складає і погоджує графіки виконання робіт на тягових підстанціях, контактній мережі, лініях електропередачі та інших пристроях. Керує роботою змінних чергових диспетчерів, складає графіки чергування і виїзду на лінійні об’єкти.
Погоджує з поїзними диспетчерами план ремонтних робіт у пристроях електропостачання у спеціально виділений час ("вікна"). Інструктує енергодиспетчерів про порядок виконання складних переключень і робіт. Забезпечує диспетчерський пункт необхідною оперативно-технічною інформацією, схемами, інструкціями і своєчасно вносить в ці документи зміни, що надійшли, керує оперативною роботою енергодиспетчерів дистанції електропостачання. Надає допомогу дистанціям електропостачання під час проведення відновлювальних робіт у забезпеченні робочою силою і відновлювальними засобами, матеріалами і резервними пересувними установками з інших дистанцій електропостачання.
Повинен знати: Закон про залізничний транспорт України ; Інструкцію енергодиспетчера залізниці; Правила технічної експлуатації електропристроїв споживачів; Правила техніки безпеки під час експлуатації електроустановок споживачів; правила і інструкції з охорони праці під час експлуатації тягових підстанцій, контактної мережі, автоблокування, енергетики та огляду дахового обладнання, електрорухомого складу; Правила технічної експлуатації залізниць України ; Правила безпеки для працівників залізничного транспорту на електрифікованих лініях ; правила та інструкції технічного обслуговування пристроїв тягових підстанцій, контактної мережі, електропостачання СЦБ та енергетики; Інструкцію з руху поїздів і маневрової роботи на залізницях України; Інструкцію про порядок і відновлення пошкодженої контактної мережі на електрифікованих дільницях залізниць України; основи економіки, організації праці і управління; основи трудового законодавства України; правила внутрішнього трудового розпорядку; правила і норми з охорони праці, виробничої санітарії і пожежної безпеки.
Кваліфікаційні вимоги.
Старший енергодиспетчер: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст). Стаж роботи на посаді енергодиспетчера — не менше 2 років.
Енергодиспетчер: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст, молодший спеціаліст) і стаж роботи на посадах, пов’язаних з експлуатацією пристроїв електрифікації та енергетики — не менше 3 років.