Завдання та обов’язки. Оформляє і перевіряє документи з приймання, навантаження вантажу і багажу, а також з їх переадресування. Перевіряє накладні вантажовідправників на отримання дозволу щодо ввезення і завантаження вантажу (візування), веде облік навантаження згідно з обліковими картками, веде розрахунки з клієнтами за перевезення вантажу, багажу та надані послуги (зберігання тощо). Веде касову книгу, накопичувальну відомість і складає звітність. Проводить перерахунки за перевезення, які не відбулися. Проводить операції з приймання, обліку і зберігання грошових сум і бланків суворої звітності з обов’язковим дотриманням правил, що забезпечують їх схоронність. Нараховує збори за надані послуги і штрафні платежі. Приймає замовлення і комплект перевізних документів за встановленим порядком.
Складає звіти з навантаження і вивантаження вантажу. Оформляє особові рахунки. Проводить таксування відомостей подавання та прибирання вагонів і складає звіт КОО-4. Підбирає документи до видавання, надає номер відправлення, контролює виконання технічних умов навантаження і кріплення вантажу на відкритому рухомому складі відправниками вантажу. Контролює конвенційні заборони. Веде книгу наказів з переадресування вантажу і контролює їх виконання. Таксує перевізні документи, перевіряє правильне їх таксування. Стягує договірні тарифи. Проводить перевірку документів у одержувача вантажу на право його отримання. Зберігає бланки документів суворої звітності і веде їх облік. Вносить зміни у Тарифний посібник, правила перевезень вантажу та інші нормативні документи згідно з вказівками відповідних органів.
Повинен знати: Статут залізниць України ; правила перевезень вантажу; положення, інструкції та інші нормативні документи з перевезень вантажу і багажу; основні положення з планування перевезень; тарифи на перевезення і Тарифні посібники; правила перевезень небезпечних вантажів; форми вантажної і фінансової документації; правила зберігання документів суворої звітності і порядок складання касової звітності; схему відповідної транспортної мережі і основні маршрути прямування вантажу; міжнародні і внутрішні пасажирські тарифи; форми перевізної документації; технологію роботи багажного відділення; схеми і основні маршрути прямування поштово-багажних поїздів; правила користування ЕОМ та обчислювальними машинами; Положення про дисципліну працівників залізничного транспорту ; правила виробничої і трудової дисципліни; правила внутрішнього трудового розпорядку; основи економіки, організації праці; основи трудового законодавства; порядок і режим роботи на автоматизованому робочому місці товарного касира (АРМ, ТВК); правила і норми з охорони праці, виробничої санітарії і пожежної безпеки.
Кваліфікаційні вимоги.
Касир багажний II категорії: повна або базова загальна середня освіта та індивідуальна підготовка за встановленою програмою на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
Касир багажний I категорії: повна загальна середня освіта, професійно-технічна освіта та індивідуальна підготовка за встановленою програмою і стаж роботи на посаді касира багажного II категорії — не менше 1 року.
Касир товарний (вантажний) II категорії: повна загальна середня освіта, професійно-технічна освіта. Індивідуальна підготовка за встановленою програмою. Стаж комерційної роботи — не менше 1 року.
Касир товарний (вантажний) I категорії: повна загальна середня освіта, професійно-технічна освіта. Індивідуальна підготовка за встановленою програмою. Стаж роботи на посаді касира товарного (вантажного) її категорії — не менше 2 років.