Завдання та обов’язки. Приймає, обробляє і передає інформацію щодо поїздів, вагонів, вантажів. Проводить натурну перевірку номерів вагонів у поїздах, їх умовну розмітку. Перевіряє відповідність перевізних документів даним телеграми — натурного листа та сітьовій розмітці вагонів. Коректує телеграму — натурний лист поїзда і сортувальний лист відповідно до результатів перевірки. Веде безперервний номерний облік наявності і розташування вагонів на коліях станції, підрахунок довжини і ваги накопичуваних груп вагонів.
Складає натурний лист поїзда. Підбирає і пакетує перевізні документи, забезпечує їх схоронність. Перевіряє за документами дотримання встановлених норм прикриття вагонів, ваги і довжини поїздів, терміну доставки вантажу, пересування спеціального рухомого складу і вагонів з вантажем особливого призначення. Отримує з ЕОМ довідки і технологічні документи на поїзди, кодує дані вагонів, вантажу та вантажоотримувача. Веде встановлені форми станційної звітності та обліку вагонного парку, а також переходу вагонів між залізницями і дирекціями залізничних перевезень. Складає акти загальної форми, оформляє переадресування вагонів.
Повинен знати: Правила технічної експлуатації залізниць України ; Інструкцію з руху поїздів і маневрової роботи на залізницях України; Інструкцію з сигналізації на залізницях України; накази та вказівки згідно з колом обов’язків; технічно-розпорядний акт і технологічний процес роботи станції, правила складання натурного і сортувального листа, систему нумерації вагонів, єдину сітьову умовну розмітку вагонів, план формування поїздів, порядок кодування даних про вагони, вантаж, вантажоотримувачів, розклад руху поїздів; порядок приймання, складання і передавання інформаційних макетів, порядок роботи ЕОМ, телетайпів, радіостанцій; правила приймання, зберігання, здавання і конвертування перевізних документів, порядок складання облікових і звітних форм; Положення про дисципліну працівників залізничного транспорту ; правила внутрішнього трудового розпорядку; правила і норми з охорони праці, виробничої санітарії і протипожежного захисту; положення про робочий час і час відпочинку працівників залізничного транспорту.
Кваліфікаційні вимоги.
Старший оператор станційного технологічного центру оброблення поїзної інформації і перевізних документів: повна загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта або одержання професії безпосередньо на виробництві. Стаж роботи на посаді оператора — не менше 2 років.
Оператор станційного технологічного центру оброблення поїзної інформації і перевізних документів: повна загальна середня освіта, професійно-технічна освіта або одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
Примітка. Посада старшого оператора вводиться за умови керування групою операторів.