Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників
  3. Робiтники
  4. Ремонтник штучних споруд

Ремонтник штучних споруд

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Ремонтує та утримує в технічно справному стані металеві, дерев’яні, кам’яні, бетонні і залізобетонні мости, шляхопроводи, віадуки, акведуки, естакади, лотки та інші штучні споруди. Виконує слюсарні, клепальні, теслярські та бетонні роботи. Очищає штучні споруди від грязі, сміття, іржі, снігу та льоду. Заправляє переносні горни. Нагріває заклепки. Розмотує, виправляє і ріже арматурну сталь. Готує поверхні штучних споруд під фарбування. Обробляє лісоматеріали вручну. Змащує шарніри і катки.

Планує і зачищає поверхні “на око”. Розпушує, ущільнює, перекидає грунт ручним інструментом горизонтально і вертикально, прибирає його, застосовуючи носилки і тачки. Розламує пошкоджені асфальтові покриття. Закриває і відкриває отвори малих мостів і труб. Обколює намерзлий лід в тунелі. Відбиває відшарований торкрет і бетон в обробці стін тунеля вручну. Видаляє сольові підмоклі місця і напливи в тунелі. Висушує заболочені місця і відводить воду за межі можливого її надходження в обробку тунелю.

Повинен знати: назви і призначення частин і елементів конструкцій штучних споруд; будову ручного інструменту; способи очищання металевих, бетонних, залізобетонних, дерев’яних і кам’яних поверхонь; способи виконання слюсарних, клепальних, теслярських і бетонних робіт, розмічання, виправляння і різання арматурної сталі; способи виконання робіт за допомогою ручного інструменту і пристроїв; прийоми подавання та ущільнення бетонної суміші; правила підготування поверхонь під фарбування; способи обробляння лісоматеріалів вручну; правила переміщення і складування вантажів; правила охорони праці і виробничої санітарії у разі виконання робіт з реконструкції і капітального ремонту штучних споруд.

Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.


3-й розряд

Завдання та обов’язки. Ремонтує та утримує в технічно справному стані поверхні опор, а також ремонтує прогонові будови і вузли штучних споруд із різних матеріалів, замінюючи окремі елементи. Виконує слюсарні, клепальні, теслярські і бетонні роботи без застосування риштування, колисок і інших допоміжних і страхувальних пристроїв. Виготовляє накладки. Свердлить отвори під заклепки в елементах штучних споруд. Гне арматурні стержні в холодному стані. Шпатлює і фарбує поверхні штучних споруд. Розбирає кладки опор штучних споруд. Закладає вибоїни, отвори і борозни цеглою і бетонною сумішшю. Насікає і розбирає бетонні і залізобетонні конструкції.

Заштукатурює поверхні і ремонтує штукатурку. Улаштовує цементну стяжку. Очищає і замазує тріщини в асфальтобетонних покриттях на пішохідних мостах і шляхопроводах. Обробляє лісоматеріали механізованим інструментом. Обшиває дошками зруби і льодорізи. Укладає і замазує дощатий настил. Розбирає риштування і шпальні клітки. Ремонтує дерев’яні східці. Улаштовує рисберми оголовків дренажів і прорізів. Ремонтує і замінює футляри рухомих опорних частин. Ремонтує мостові бруси. Здійснює демонтаж протиугінних пристроїв, контркутників і контррейок вручну. Виготовляє і ремонтує дерев’яні щити для закривання отворів малих мостів і труб.

Повинен знати: види і типи штучних споруд; основні положення з їх утримання і ремонту; правила ремонту і способи запобігання пошкоджень; правила холодного і гарячого клепання; розміри заклепок, допуски і посадки; гатунки і марки сталі; способи і прийоми правлення і гнуття арматурних стержнів; способи приготування і дозування розчинів; способи пробивання гнізд і отворів у кладці та у забутці; розбирання кам’яної і бутової кладки; основні марки цементу, заповнювачів та бетонних сумішей; види асфальтобетонних сумішей, мастик, емульсій, інертних заповнювачів; способи заготовлення опалубочних щитів; прийоми оброблення лісоматеріалів; правила поводження з антисептуючими та вогнезахисними сумішами і прийоми роботи з ними; будову пневматичних молотків, клепальних скобок та іншого механізованого інструменту; правила догляду за розчинонагрівачами і насосами.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або одержання професії безпосередньо на виробництві, підвищення кваліфікації і стаж роботи за професією ремонтника штучних споруд 2 розряду не менше 1 року.


4-й розряд

Завдання та обов’язки. Ремонтує прогонові будови штучних споруд крім арочних, балочних, розвідних і висячих мостів з будь-яких матеріалів. Замінює елементи і вузли прогонових будов. Виконує слюсарні, клепальні, теслярські і бетонні роботи з застосуванням риштувань, люльок та інших допоміжних і страхувальних пристроїв. Виготовляє елементи штучних споруд і складає їх у вузли. Улаштовує і ремонтує перильні огорожі на прогонових будовах і опорах. Установлює арматуру з окремих стержнів, анкерних болтів, закладних деталей.

Виконує складання і монтаж арматурних сіток і плоских каркасів. Конопатить і заливає шви у збірних залізобетонних конструкціях. Розшиває шви раніше викладеної кладки. Ремонтує залізобетонні і металеві східці на пішохідних мостах і шляхопроводах. Виготовляє залізобетонні деталі укріплень, лотків і огорож. Профілює і оброблює асфальтобетонні покриття. Ремонтує регуляційні і захисні споруди. Установлює опалубки, риштування і шпальні кліті. Підвішує і знімає люльки. Складає риштування і шпальні кліті. Улаштовує, ремонтує і розбирає збірні залізобетонні оглядові колодязі підкюветних та закюветних дренажів та зливної каналізації. Улаштовує, ремонтує та розбирає водовідвідні залізобетонні лотки.

Свердлить отвори в елементах металевих будівель штучних споруд із застосуванням риштувань, люльок та інших допоміжних пристроїв. Фарбує елементи металевих прогонових будівель, оглядових пристроїв та перил з застосуванням риштувань, люльок та інших допоміжних та страхувальних пристроїв. Здійснює демонтаж контррейок, контркутників, охоронних кутників та охоронних брусів із застосуванням електроінструменту. Виконує одиночну заміну мостових брусів.

Повинен знати: норми утримання і способи огляду штучних споруд і верхньої будови колії; способи знаходження щілин у металевих частинах мостів; правила ремонту прогонових будов штучних споруд із заміною пошкоджених вузлів; правила виготовлення і збирання вузлів; способи збирання арматурних сіток і каркасів; вимоги до якості мастик, емульсій, асфальтових сумішей і в’яжучих матеріалів; правила улаштування і ремонт покриттів, способи ремонту кладки опор і монтажу збірних бетонних і залізобетонних поверхонь штучних споруд; будову риштувань і шпальних кліток; види фільтрів і мостіння, способи їх будови; типи укріплюючих плит і способи їх укладання; типи і будову установок для цементації і нанесення набризку бетону.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією ремонтника штучних споруд 3 розряду не менше 1 року.


5-й розряд

Завдання та обов’язки. Ремонтує прогонові будови арочних, балочних, розвідних і висячих мостів із застосуванням риштувань, люльок та інших допоміжних і страхувальних пристроїв. Замінює елементи і вузли прогонових будов. Прикріплює елементи прогонових будов болтами. Установлює і прикріплює контркутники (контррейки) і охоронні кутники. Здійснює монтаж, демонтаж, технічне обслуговування і ремонт зрівнювальних приладів і вкочувачів.

Ремонтує і здійснює технічне обслуговування механічних і електричних приводів механізмів розведення і рейкових стиків — замків розвідних прогонових будов. Ремонтує та утримує безбаластове мостове полотно, полотно на дерев’яних брусках і металевих поперечинах. Укладає арматурні сітки. Омонолічує прокладний ряд. Візує вісь колії на штучних спорудах з застосуванням оптичних приладів, усуває відхилення. Улаштовує залізобетонні сорочки, пояси. Оглядає і ремонтує гідроізоляцію залізобетонних і бетонних прогонових будов із застосуванням розвантажувальних пакетів. Iн’єктує кладку опор штучних споруд і труб. Наносить набризк бетону (торкретування). Улаштовує та ремонтує відводи та стояки кам’яних мостових.

Улаштовує тривкі призми з кам’яного накидання та щебеню. Ремонтує та відновлює шви обробки стін тунелю з застосуванням риштувань або інших допоміжних або страхувальних пристроїв. Відбиває шар торкрету або бетону, що відділяється, у склепіннях та стінах тунелю з застосуванням риштувань або інших допоміжних та страхувальних пристроїв, пневмоабо електроінструменту. Замінює кронштейни у тюбінгах тунелю з застосуванням риштувань або страхувальних пристроїв.

Повинен знати: способи сполучень елементів прогонових будов; правила монтажу металоконструкцій із застосуванням високоякісних болтів; будову конструкцій рейкових стиків-замків; технологію виконання робіт з їх ремонту; способи і прийоми встановлення підйомного устаткування і допоміжних облаштувань і пристроїв; правила збирання опалубки конструкцій і заливання бетонної суміші за облицювання; правила і способи кладки із природного каміння надсклепної будівлі арочних, балочних мостів, труб, лотків і оголовків, кладки із тесаного каміння зовнішніх верстових рядів мостових опор; правила суцільної заміни мостового полотна; способи візування з застосуванням оптичних приладів; правила будови та утримання безбаластового мостового полотна; способи приготування бетонної суміші з пластифікуючими добавками для нагнітання і набризк бетону (торкретування); способи приготування полімер-цементного розчину; будову і принцип роботи механізмів.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією ремонтника штучних споруд 4 розряду не менше 1 року.


6-й розряд

Завдання та обов’язки. Ремонтує штучні споруди. Виправляє опорні частини, піднімає, пересуває та установлює прогонові будови на вісь. Здійснює інструментальну зйомку плану і профілю прогонових будов і рейкової колії. Вимірює і контролює габаритність штучних споруд. Знімає і виготовляє шаблони у разі заміни елементів металевих мостів. Виготовляє і замінює окремі елементи і прогонові будови в незручних умовах. Контролює затягування високоміцних болтів та шпильок. Розмічає розкладання плит і отворів для високоміцних шпильок в поясах балок прогонових будов.

Регулює плити по висоті. Нівелює профіль балок. Виготовляє шаблони для розмітки місць врубів і отворів для болтів під час заготовлення і заміни мостових брусків. Переносить проектну епюру мостових брусків на прогонову будову. Розраховує допустиму стрілу підйому рейкової колії на мостах і робочу висоту мостових брусків. Кладе льодорізи з природного тесаного каміння, підп’ятового каміння в арках і склепіннях кам’яних мостів. Укладає і нарощує підфермове каміння мостових опор. Складає та встановлює тимчасові пакетні прогонові будови та опори.

Проводить гідрологічні вимірювання та здійснює нагляд за режимом водного потоку. Розбиває на місцевості вісі обходу, вісі елементів тимчасових малих мостів та труб. Замінює малі металеві прогонові будови на залізобетонні. Замінює окреме каміння облицювання склепінь тунелів. Ремонтує та відновлює шви обробки склепіння тунелю. Посилює кам’яну та бетонну обробки стін тунелю залізобетоном, застосовуючи риштування або інші допоміжні чи страхувальні пристрої. Ліквідує поздовжні та косі щілини у тунелі.

Повинен знати: способи складання, пересування та встановлення прогонових будов; способи виконання ковальських та клепальних робіт з підвісних площадок, риштувань і люльок; режим нагрівання та охолодження металу, що обробляється; способи встановлення кружал, розкружалювання та ремонт склепіння арочних, балочних штучних споруд і труб; правила роботи з геодезичним інструментом; правила складання плану і профілю колії і штучних споруд; особливості гідрогеологічних режимів роботи водопропускних штучних споруд.

Кваліфікаційні вимоги. Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією ремонтника штучних споруд 5 розряду не менше 1 року.


7-й розряд

Завдання та обов’язки. Ремонтує штучні споруди, знімаючи поперечники за допомогою транспортного пристрою, перекладаючи обробку стін та зворотного склепіння тунелю з застосуванням пневмо- або електроінструменту з риштувань та інших допоміжних або страхувальних пристроїв. Ліквідує деформації склепіння тунелю. Проводить інструментальне вимірювання зміщення тунельної обробки. Перекладає обробку склепіння тунелю. Посилює кам’яну та бетонну обробки склепіння тунелю. Перевіряє габарит тунелю за допомогою габаритної рами на рухомих риштуваннях. Здійснює контрольне нагнітання розчину в обробку і за обробку тунелю. Встановлює у готові отвори (бурки) анкери у склепінні тунелю та замуровує їх.

Розламує дефектні місця бетонної (залізобетонної) обробки склепіння тунелю. Чеканить нестандартні та складні шви у стінах тунелю, застосовуючи пневмо- або електроінструмент. Відводить капіж від контактного провода. Ліквідує провісні щілини у тунелі. Карбує нестандартні та складні шви у склепінні або стінах тунелю, поблизу кабельних мереж із застосуванням риштувань та інших допоміжних або страхувальних пристроїв.

Повинен знати: способи та прийоми виконання робіт з застосуванням пневмо- або електроінструменту з риштувань або інших допоміжних або страхувальних пристроїв; технологію виконання робіт при карбуванні нестандартних та складних швів.

Кваліфікаційні вимоги. Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією ремонтника штучних споруд 6 розряду не менше 1 року.

Шукаєте роботу?

Шукаєте персонал?

↑ Вгору