5-й розряд
Завдання та обов’язки. Виконує налагоджування, регулювання, технічне обслуговування, поточний ремонт гідравлічного, пневматичного, механічного, електронного та електричного устаткування; демонтаж, монтаж агрегатів, вузлів та систем керування простих і середньої складності будівельних машин. Визначає граничний стан елементів машин. Виконує технічне обслуговування та поточний ремонт напівстаціонарних і пересувних засобів експлуатаційної бази. Визначає причини несправності вузлів та агрегатів і систем керування будівельних машин. Забезпечує раціональний режим витрачання паливно-мастильних матеріалів.
Повинен знати: будову, кінематичні й електричні схеми, засоби та правила налагоджування, поточного ремонту; демонтаж і монтаж агрегатів і вузлів, будівельних машин, двигунів внутрішнього згоряння й електроустаткування; причини несправностей машин, способи їх запобігання й усунення; правила догляду, обслуговування та транспортування машин; слюсарну справу в межах робіт, що виконуються; способи застосування підйомно-транспортного, зварювального й очищувального устаткування; способи очищання палива та мастил; будову пересувних і стаціонарних засобів технічного обслуговування; основи електротехніки, гідравліки та механіки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи монтажником будівельних машин і механізмів 4 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт. Налагоджування, регулювання, технічне обслуговування, поточний ремонт, демонтаж і монтаж агрегатів, вузлів і систем керування будівельних машин:
автокомпресорів продуктивністю до 3 куб. м/хв.;
агрегатів електрозварювальних пересувних із дизелем;
бульдозерів потужністю до 43 кВт;
екскаваторів одноківшевих з ковшем місткістю до 0,5 куб. м;
електростанцій пересувних з двигуном потужністю до 37 кВт;
котків самохідних з гладкими вальцями масою до 5 т;
компресорів пересувних продуктивністю до 10 куб. м/хв. з двигуном внутрішнього згоряння;
кранів автомобільних вантажопідйомністю до 6,3 т;
кранів баштових самохідних вантажопідйомністю до 10 т;
кранів гусеничних і пневмоколісних вантажопідйомністю до 16 т;
устаткування механічного й електричного земленасосних плавучих несамохідних снарядів і ґрунтонасосних установок водопродуктивністю до 2000 куб. м/год.;
устаткування пересувних малярних і штукатурних станцій;
навантажувачів автомобільних;
установок трубозгинальних пересувних для гнуття труб діаметром до 1200 мм.
6-й розряд
Завдання та обов’язки. Виконує налагоджування, регулювання, технічне обслуговування, поточний ремонт гідравлічного, пневматичного, механічного, електричного й електронного устаткування; демонтаж і монтаж агрегатів, вузлів і систем керування складних і особливо складних будівельних машин та діагностичні роботи щодо оцінки їх технічного стану. Визначає стан деталей їх можливого повторного використання. Визначає причини зруйнування деталей. Складає рекламації. Виконує технічні розрахунки, необхідні під час налагоджування та регулювання будівельних машин. Забезпечує раціональний режим витрачання паливно-мастильних матеріалів.
Повинен знати: будову, кінематичні, електричні й електронні схеми; способи, правила налагоджування, поточного ремонту, демонтажу, монтажу агрегатів, вузлів і переміщення в зоні ремонту будівельних машин, що обслуговуються; правила налагоджування електричних машин і електронних пристроїв; строки випробовування й огляду вантажопідйомних механізмів і посудин, що працюють під тиском; способи оцінювання пошкоджених і відпрацьованих деталей; правила застосування діагностичного устаткування; методи виявляння несправностей в роботі машин за зовнішніми ознаками та показаннями діагностичних приладів.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи налагоджувальником будівельних машин 5 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт. Налагоджування, регулювання, технічне обслуговування, поточний ремонт, демонтаж і монтаж агрегатів, вузлів і систем керування будівельних машин:
автобетононасосів;
автогрейдерів;
автокомпресорів продуктивністю понад 3 куб. м/хв.;
бульдозерів потужністю понад 43 кВт;
віброзанурювачів безкоперних;
екскаваторів одноківшевих з ковшем місткістю понад 0,5 куб. м;
екскаваторів роторних траншейних;
електростанцій пересувних з двигуном потужністю понад 37 кВт;
котків самохідних із гладкими вальцями масою більше 5 т;
компресорів пересувних продуктивністю понад 10 куб. м/хв. з двигуном внутрішнього згоряння;
кранів автомобільних вантажопідйомністю більше 6,3 т;
кранів баштових самохідних вантажопідйомністю більше 10 т;
кранів гусеничних і пневмоколісних вантажопідйомністю більше 16 т;
машин для ізолювання трубопроводів;
машин трубоочищувальних;
устаткування механічних й електричних землесосних плавучих несамохідних снарядів і +рунтонасосних установок водопродуктивністю більше 2000 куб. м/год.;
трубоукладників;
установок контактно-зварювальних пересувних для зварювання магістральних газонафтопроводів;
установок для продавлювання і горизонтального буріння ґрунту;
установок трубозгинальних пересувних для гнуття труб діаметром понад 1200 мм.