UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників
  3. Робітники
  4. Електромонтер з обслуговування електроустановок

Електромонтер з обслуговування електроустановок

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Бере участь у поточному обслуговуванні електроустановок, двигунів різних типів, генераторів, випрямлячів, комутаційних пристроїв, інверторів, зарядно-розрядних та силових щитів, систем вентиляції і кондиціонування повітря. Спостерігає за показаннями приладів. Визначає за окремими ознаками і показаннями приладів неполадки в роботі обладнання. Бере участь в усуненні нескладних пошкоджень в силовому обладнанні комутаційних пристроях, освітлювальних електромережах.

Розбирає і чистить окремі вузли обладнання. Перевіряє мегаомметром опір ізоляції окремих частин апаратури, обладнання розподільних мереж обмоток статорів і роторів електродвигунів. Бере участь в розробленні, зрощуванні, ізолюванні та паянні проводів в розподільних коробках. Бере участь у поточному обслуговуванні акумуляторів. Оглядає акумуляторні батареї; доливає дистильовану воду, вимірює густину та рівень електроліту, напругу й температуру окремих елементів. Знежирює акумуляторні посудини, промиває їх содовим розчином, зачищує облої і напливи після паяння на пластинах з’єднувальних штабів і наконечників. Очищує шини, фарбує і змазує їх технічним вазеліном.

Бере участь у планово-профілактичному ремонті обслуговуваного обладнання. Виконує монтажні роботи з електроосвітлення, встановлює нескладну освітлювальну арматуру, вимикачі, штепсельні розетки, настінні патрони та промислові прожектори, замінює дроселі пускорегулювальної апаратури в люмінесцентних світильниках. Веде технічну документацію.

Повинен знати: елементарну електротехніку та теплотехніку; принцип роботи двигунів, генераторів, акумуляторів, випрямлячів, комутаційних пристроїв, інверторів, конверторів; будову і призначення вимірювальних приладів; принцип роботи мегомметрів, ампервольтметрів; основні знання про будову і режим роботи акумуляторних батарей; правила зберігання кислот, лугів і поводження з ними, способи визначення їх за зовнішнім виглядом та іншими ознаками; способи зрощування і паяння проводів; види планово-профілактичних ремонтів, термін їх проведення; правила технічної експлуатації обслуговуваних електроустановок; керівні й директивні документи з енергоспоживання та норм витрат електроенергії; призначення і правила користування контрольно-вимірювальною апаратурою та інструментом; правила надання першої допомоги в разі ураження електричним струмом; правила безпеки під час обслуговування електроустаткування.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.


4-й розряд

Завдання та обов’язки. Обслуговує електроустановки, двигуни різних типів, генератори, випрямлячі, інвертори, зарядно-розрядні й силові щити, системи вентиляції і кондиціонування повітря. Готує і запускає в роботу електроустановки, підтримує оптимальні режими роботи, виводить їх із роботи. Обслуговує пускорегулювальну апаратуру електродвигунів і обладнання розподільних пристроїв. Здійснює контрольні запуски дизель-електростанцій (ДЕС), бере участь у поточному обслуговуванні ДЕС. Знімає показання електровимірювальних приладів та лічильників. Перевіряє надійність підключення захисного заземлення всього обладнання, що обслуговується.

Вимірює навантаження електрообладнання за допомогою вимірювальних кліщів та регулює його. Вимірює струм короткого замикання. Перевіряє стан та нагрів болтових з’єднань струмопроводів у розподільних щитах. Обслуговує силові та освітлювальні електроустановки зі схемами ввімкнення середньої складності. Обслуговує складне освітлювальне обладнання і встановлює люмінесцентні світильники. Усуває пошкодження в силових і освітлювальних електромережах. Прокладає силові й сигнальні кабелі, готує їх для підключення до електромережі.

Розділяє, зрощує, ізолює і паяє проводи. Перевіряє опір ізоляції силової і освітлювальної мереж. Вимірює опір заземлення. Виявляє пошкодження елементів акумуляторних батарей і усуває їх. Складає схеми відключення окремих елементів під час ремонту батарей, які знаходяться під напругою. Готує електроліт за встановленою рецептурою, вилучає шлам з елементів працюючих батарей. Виконує формувальні і контрольні зарядження і розрядження батарей.

Замінює електроліт в акумуляторних батареях. Здійснює монтаж кабельростів, жолобів, металоконструкцій для встановлення і кріплення електрообладнання. Бере участь у перевірці електрообладнання перед монтажем, у монтажних роботах, у тренуванні електрообладнання та його випробуванні. Бере участь у капітальному ремонті установок електроживлення.

Повинен знати: основи електротехніки; будову електроустановок; схеми роботи конверторів, інверторів; режими роботи електрообладнання; способи знаходження та усунення пошкоджень в обслуговуваному електрообладнанні; конструкцію і принцип роботи акумуляторних батарей; правила приготування електроліту для різних типів акумуляторних батарей з урахуванням величини струму розряду й температури електроліту; схеми керування системами комутації додаткових елементів акумуляторних батарей; будову й правила користування контрольно-вимірювальною апаратурою, правила безпеки під час обслуговування електроустаткування.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з обслуговування електроустановок 3 розряду — не менше 1 року. Приклади робіт. Прокладання силових і сигнальних кабелів; приготування електроліту за встановленою рецептурою; вилучення шламу з елементів працюючих батарей.


5-й розряд

Завдання та обов’язки. Обслуговує і виконує поточний ремонт обладнання електроживлення різних типів та дизель-електростанцій. Усуває пошкодження у випрямлячах, в автоматизованому і дистанційно керованому електрообладнанні. Здійснює оперативні переключення під час зміни режимів роботи електроустановок та контрольний запуск резервних електроустановок. Здійснює електричні перевірки і вимірює основні параметри електроустановок та пристроїв заземлення. Перевіряє працездатність пультів централізованого нагляду.

Обслуговує силові й освітлювальні електроустановки, які оснащені складними схемами включення струморозподільних щитів. Виконує роботи в розподільних пристроях під напругою відповідно до вимог правил безпеки та правил технічної експлуатації. Випробовує захисні пристрої. Здійснює контрольні запуски дизель-електростанцій з навантаженням на обладнання. Обслуговує резервні енергобази. Виконує складні роботи з технічного обслуговування та ремонту акумуляторних батарей і акумуляторів.

Перевіряє та обслуговує установки статичних конденсаторів з автоматичним регулюванням. Складає акумуляторні батареї, формує їх і вводить в експлуатацію. Усуває коротке замикання в посудинах акумуляторів. Коригує густину електроліту. Обслуговує охоронно-пожежну сигналізацію, електричні годинники. Бере участь у капітальному ремонті електроустановок.

Повинен знати: будову і принципи роботи автоматизованого обладнання; електричні схеми електроустановок, електричні параметри й норми та методи їх перевірки; схему дизеля; принцип дії і будову пускорегулювальної апаратури люмінесцентних ламп; конструкцію і принцип роботи вітчизняних та імпортних акумуляторних батарей різних типів і ємностей; правила безпеки під час обслуговування електроустаткування.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з обслуговування електроустановок 4 розряду — не менше 1 року. Приклади робіт. Усунення пошкоджень в дистанційно керованому обладнанні; коригування густини електроліту; участь у капітальному ремонті електроустановок.


6-й розряд

Завдання та обов’язки. Обслуговує і ремонтує електроустановки з автоматизованими джерелами гарантованого живлення, з агрегатами безперебійного живлення, з тиристорними ключами. Усуває складні пошкодження в обладнанні систем комутації, керування, блокування і сигналізації. Після усунення пошкоджень виконує електричні вимірювання якісних показників роботи цього обладнання та систем захисту. Ремонтує випрямлячі всіх типів та електрообладнання вентиляційних пристроїв і холодильних компресорних установок.

Замінює контрольно-вимірювальні прилади, вимірювальні електроустановки та трансформатори. Обслуговує виробничі дільниці з особливо складними схемами первинної і вторинної комутації і дистанційного керування. Складає схеми відключення окремих елементів під час ремонту акумуляторних батарей, що знаходяться під напругою. Настроює і здійснює тренування електрообладнання та системи автоматичного регулювання роботи вентиляції. Перевіряє електрообладнання, яке надходить на склад. Бере участь у підготовці рекламацій у разі виявлення заводських дефектів електрообладнання чи дефектів, пов’язаних із транспортуванням. Керує електромонтерами, які виконують роботи з обслуговування і ремонту електрообладнання.

Повинен знати: правила технічної експлуатації електрообладнання та електроустановок; загальну схему електропостачання; будову і принцип роботи всього електрообладнання, яке входить до складу електроустановок зі складними схемами, в тому числі джерел гарантованого живлення; принцип дії випрямного обладнання; основи електротехніки; схеми телекерування; схеми стабілізаторів напруги; схеми напівпровідникових випрямлячів електрообладнання вентиляційних систем; правила безпеки під час обслуговування електроустаткування.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з обслуговування електроустановок 5 розряду — не менше 1 року. Приклади робіт. Ремонт акумуляторних батарей; заміна контрольно-вимірювальних приладів; заміна трансформаторів.


7-й розряд

Завдання та обов’язки. Обслуговує і ремонтує автоматизовані електроустановки із складними схемами на логічних елементах (випрямлячі, перетворювачі, дизель-генератори тощо) із застосуванням електронних приладів вимірювання та електронних пристроїв телемеханіки й телекерування. Обслуговує дослідні електроустановки, пристрої автоматизованого включення резерву, трансформаторні підстанції. Ремонтує електронні пристрої регулювання температури та частоти. Складає функціональні схеми електронних пристроїв автоматики з достатньо кваліфікованим розрахунком передаточних функцій.

Здійснює складні вимірювання змінного і постійного струмів, які впливають на роботу обчислювальної техніки, із застосуванням осцилографа, аналізатора гармонік, частотоміра. Доводить електричні показники обладнання до чинних норм. Обслуговує, ремонтує і налагоджує автоматизовані дизель-електростанції. Працює з проектною документацією на нове монтоване обладнання.

Повинен знати: теорію автоматичного регулювання; цифрові, аналогові та інтегральні схеми захисту мікросхем від впливу статичного електричного струму; технічні вимоги до електрообладнання; усі схеми первинної і вторинних мереж електроживлення; схеми усіх пристроїв електрообладнання (схема стабілізаторів напруги, напівпровідникових випрямлячів; схеми телекерування і способи їх налагодження; вимірювальні прилади, які використовуються в роботі; основи теорії електроніки, електротехніки, автоматики та електропостачання; правила безпеки під час обслуговування електроустаткування.

Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст) без вимог до стажу роботи. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з обслуговування електроустановок 6 розряду — не менше 1 року. Приклади робіт. Проведення складних вимірювань змінного струму, який впливає на роботу обчислювальної техніки; ремонт електронних пристроїв автоматизованого включення.


Шукаєте роботу?

Шукаєте персонал?

↑ Вгору