Завдання та обов’язки. Організує контроль за дотриманням вимог державних стандартів, норм і правил у галузі пожежної безпеки під час проектування, будівництва, реконструкції, технічного переоснащення та експлуатації будівель, споруд та інших об’єктів незалежно від форм власності і видів діяльності; розробленням та виготовленням пожежонебезпечних приладів, обладнання та іншої продукції, речовин і матеріалів; за усуненням причин та умов, що сприяють виникненню та поширенню пожежі, створенню у разі пожежі загрози життю і здоров’ю людей, знищенню чи пошкодженню майна, а також перешкоджають своєчасній ліквідації пожеж і врятуванню людей.
Розглядає матеріали щодо притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у порушенні вимог пожежної безпеки, та призупинення чи заборони роботи підприємств, окремих виробництв тощо. Взаємодіє з центральними та місцевими органами виконавчої влади, добровільними, протипожежними об’єднаннями та громадськими формуваннями. Бере участь та організовує прийняття в експлуатацію будівель, споруд та інших об’єктів, а також відведення територій під будівництво. Розглядає матеріали по видачі дозволів у встановленому порядку на введення в експлуатацію нових і реконструйованих об’єктів виробничого та іншого призначення; впровадження нових технологій; передавання у виробництво зразків нових пожежонебезпечних приладів, обладнання та іншої продукції; на оренду будь-яких приміщень і початок роботи новоутворених підприємств.
Організовує проведення згідно з законодавством перевірки і дізнання за повідомленнями і заявами про злочини, пов’язані з пожежами і порушеннями правил пожежної безпеки. Організовує розробку комплексу заходів щодо запобігання виникненню пожеж та проведення планових і позапланових перевірок суб’єктів діяльності та протипожежного стану об’єктів. На підставі аналізу пожеж, їх наслідків, показників діяльності органів державного пожежного нагляду визначає основні фактори, що негативно впливають на результати роботи по профілактиці пожеж, та забезпечує прийняття відповідних організаційно-управлінських рішень, розробку проектів комплексних планів, упереджувальних протипожежних заходів, інших документів з питань забезпечення пожежної безпеки, організовує доведення їх до виконавців та здійснює ефективний контроль за реалізацією. Координує діяльність місцевої, добровільної та відомчої пожежної охорони.
Повинен знати. Основні вимоги Закону України “Про пожежну безпеку”, законодавчо-нормативну базу у сфері пожежної безпеки; статути, розпорядження та накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, які регламентують функціонування всіх видів пожежної охорони; вимоги, що регламентують діяльність органів пожежної безпеки; техніку та обладнання, які використовуються під час пожежно-рятувальних (аварійно-рятувальних) робіт; вимоги правил та інструкцій по попередженню виникнення пожеж; організацію проведення пожежно-рятувальних (аварійно-рятувальних) робіт; характеристики пожежонебезпечних матеріалів, пожежного спорядження та спеціального обладнання, якими оснащено підрозділи; технологію ліквідації пожеж згідно з їх характеристиками та класифікаціями; вимоги до випуску установок пожежної автоматики, основи трудового законодавства; правила та норми охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії, протипожежного захисту та охорони навколишнього середовища.
Кваліфікаційні вимоги.
Провідний інженер з пожежної безпеки: повна вища освіта відповідного професійного спрямування за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста. Стаж роботи на посаді інженера I категорії: для магістра — не менше 3 років; для спеціаліста — не менше 5 років.
Інженер з пожежної безпеки I категорії: повна вища освіта відповідного професійного спрямування за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста. Стаж роботи на посаді інженера II категорії не менше 3 років.
Інженер з пожежної безпеки II категорії: повна вища освіта відповідного професійного спрямування за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста. Для магістра — без вимог до стажу роботи, для спеціаліста стаж роботи на посаді інженера не менше 2 років.
Інженер з пожежної безпеки: повна вища освіта відповідного професійного спрямування за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста. Без вимог до стажу роботи.