Авіаційний механік з приладів та електроустаткування
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує підготовчо-заключні роботи з технічного обслуговування приладів та електроустаткування повітряних суден. Виконує під керівництвом робітника вищої кваліфікації нескладні роботи з технічного обслуговування та усуває прості несправності - зовнішній огляд приладів із землі, очищення їх від пилу, бруду, снігу; знімання та встановлення заглушок на трубопроводи; заміну несправних ламп та інші роботи.
Повинен знати: основні знання з авіаприладового та електроустаткування, а також правила технічної експлуатації та технічного обслуговування приладів та електроустаткування повітряних суден, на яких працює; характерні експлуатаційні особливості та несправності; функціональні схеми авіаприладового та електроустаткування; призначення літакових установок і контрольно-вимірювальних приладів, що підлягають перевірці, і правила догляду за ними; застосовувані під час технічного обслуговування устаткування основні матеріали, деталі, агрегати та їх маркування.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує технічне обслуговування під керівництвом робітника вищої кваліфікації приладів та електроустаткування повітряних суден за всіма видами регламентних робіт. Перевіряє монтаж приладів та агрегатів; виконує тестування електроланцюгів під час усунення дефектів. Перевіряє на міцність та герметичність висотоміри, датчики і покажчики швидкості. Виявляє та усуває прості несправності приладів та електроустаткування на авіаційній техніці, що обслуговується.
Повинен знати: основні нормативні акти з електротехніки, механіки, електроніки та автоматики, у межах виконуваної роботи; загальні знання про повітряні судна, що обслуговуються; правила технічної експлуатації, регламенти і технологію технічного обслуговування авіаприладового та електроустаткування, технологію демонтажу і монтажу, функціональні та фідерні схеми авіаприладового та електроустаткування; призначення, будову та принцип роботи авіаприладового та електроустаткування і контрольно-записувальних приладів; правила збереження і консервації устаткування; призначення простих перевірних стендів, установок і контрольно-вимірювальних приладів, правила користування ними; можливі несправності устаткування, способи їх виявлення та усунення; агрегати, деталі та матеріали, що застосовуються під час технічного обслуговування, їх призначення і маркування.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією авіаційного механіка з приладів та електроустаткування 2 розряду - не менше 1 року.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує технічне обслуговування за всіма видами регламентних робіт приладів та електроустаткування одного і більше типів літаків IV класу або вертольотів III-IV класу; під керівництвом бригадира виконує технічне обслуговування приладів та електроустаткування одного з типів літаків I-III класу або вертольотів I-II класу. Проводить підготовку повітряного судна до льотних випробувань, перевіряє правильність монтажу усіх систем за монтажно-складальною схемою. Оглядає прилади, агрегати і системи після випробування повітряного судна в повітрі. Визначає та усуває причини виникнення несправностей. Виконує роботу з контрольно-вимірювальною апаратурою, а також на стендах і установках. Оформлює документацію на технічне обслуговування авіаприладового та електроустаткування.
Повинен знати: регламенти і технологію технічного обслуговування авіаприладового та електроустаткування; конструкцію, експлуатаційні особливості приладів та електроустаткування повітряних суден, що обслуговуються; призначення та принцип дії перевірних стендів, установок, контрольно-вимірювальних приладів і контрольно-записувальної апаратури; функціональні, принципові, фідерні та монтажні схеми устаткування; можливі несправності, способи їх виявлення та усунення; документацію з технічного обслуговування авіаційної техніки, порядок її ведення та оформлення.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією авіаційного механіка з приладів та електроустаткування 3 розряду - не менше 1 року.
5-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує технічне обслуговування за всіма видами регламентних робіт приладів та електроустаткування одного з типів літаків I-III класу або вертольотів I-II класу, або не менше двох типів літаків IV, класу або вертольотів III-IV класу. У разі однотипного базування повітряних суден або закріпленому методі виконує технічне обслуговування за всіма видами регламентних робіт базового або закріпленого типу літака IV класу (вертольота III-IV класу) і технічне обслуговування за оперативними видами регламентних робіт на інших типах літаків (вертольотів), що здійснюють посадку в даному аеропорту, з усуненням виявлених несправностей. Здійснює дефектування всіма методами та у повному обсязі авіаприладового та електроустаткування, під час технічного обслуговування повітряних суден за періодичними видами регламентних робіт. Замінює прилади та агрегати.
Під час підготовки повітряного судна до випробувань у повітрі, проводить комплексне регулювання і настроювання авіаприладового та електроустаткування. Після випробування в повітрі проводить огляд і перевіряє, у повному обсязі, авіаприладове та електроустаткування. Виконує доробки за бюлетенями із регулюванням і настроюванням устаткування. Виконує в метрологічних лабораторіях перевірочні та регулювальні роботи контрольно-вимірювальної та контрольно-перевірочної апаратури, яка застосовується під час технічного обслуговування повітряних суден. Ремонтує із заміною окремі вузли, деталі та налагоджує контрольно-вимірювальну апаратуру, що призначена для перевірки автоматичних бортових систем керування, пілотажно-навігаційних систем, систем реєстрації параметрів та іншого авіаційного обладнання. Бере участь у проведенні метрологічної атестації контрольно-перевірочної апаратури та експертизи нормативно-технічної документації. Організовує та здійснює контроль за роботою підлеглих технічних працівників під час технічного обслуговування повітряних суден.
Повинен знати: правила технічної експлуатації, регламенти і технологію технічного обслуговування приладів та електроустаткування повітряних суден, що обслуговуються; правила і порядок перевірки складних авіаційних тепловимірювальних і гіроскопічних приладів; конструкцію та принцип роботи контрольно-вимірювальних і перевірних приладів (установок); можливі дефекти, способи їх виявлення та усунення; нормативно-технічну документацію з перевірки і ремонту контрольно-вимірювальної апаратури.
Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст) без вимог до стажу роботи. Професійно-технічна освіта, підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією авіаційного механіка з приладів та електроустаткування 4 розряду - не менше 1 року.
6-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує технічне обслуговування за періодичними видами регламентних робіт приладів та електроустаткування двох і більше типів літаків I-III класу або вертольотів I-II класу або одного з типів надзвукових або широкофюзеляжних літаків. У разі однотипного базування повітряних суден або закріпленого методу, виконує технічне обслуговування за періодичними видами регламентних робіт базового або закріпленого типу літака I-III класу (вертольота I-II класу) і технічне обслуговування за оперативними видами регламентних робіт на інших типах повітряних суден, що здійснюють посадку в даному аеропорту, з усуненням виявлених несправностей. Перевіряє чутливість та передаточне відношення автопілота, регулює бортові системи автоматичного керування літаком та проводить інші найбільш складні налагоджувальні та регулювальні роботи з авіаприладового та електроустаткування під час технічного обслуговування повітряних суден. Контролює виконання перевірних і регулювальних робіт контрольно-перевірної та контрольно-вимірювальної апаратури, яка застосовується під час технічного обслуговування устаткування. Проводить ревізію трансформаторів, дроселів, напівпровідникових анодних і тріодних модулів, перетворювачів сигналів та їх ланцюгів. Виконує поточний ремонт із заміною підсилювачів постійного струму, реле часу, сельсин-датчиків, синусно-косинусних потенціометрів, тахогенераторів та електродвигунів. Налагоджує та випробовує контрольно-вимірювальну апаратуру та апаратуру, що реєструє стенди, пульти, установки і контрольно-перевірну апаратуру, призначену для перевірки бортових систем керування, базові пілотажно-навігаційні комплекси, системи реєстрації параметрів та інше авіаційне обладнання. Проводить метрологічні атестації контрольно-перевірної апаратури та експертизу нормативно-технічної документації. Виконує під час підготовки повітряного судна до випробування в повітрі повне налагодження всієї апаратури літаків I-III класу або вертольотів I-II класу. Виявляє та керує усуненням особливо складних дефектів.
Повинен знати: регламенти і технологію технічного обслуговування авіаприладового та електроустаткування повітряних суден, які обслуговуються; автономні джерела живлення приладів, систем і установок повітряних суден і заходи запобігання виходу з ладу цих джерел; функціональні зв'язки авіаприладового та електроустаткування з іншими системами; методи виявлення та усунення особливо складних дефектів, виконання вимірів параметрів, відтворення паспортних характеристик контрольно-перевірної та вимірювальної апаратури, стандарти, правила і порядок проведення експертизи та атестації.
Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією авіаційного механіка з приладів та електроустаткування 5 розряду - не менше 1 року.