2-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує окремі операції технологічного процесу регенерації осаджувальної ванни під керівництвом апаратника вищої кваліфікації. Приймає осаджувальну ванну з прядильних машин та передає регенеровану осаджувальну ванну на прядильні машини. Контролює надходження та передавання осаджувальної ванни у приймальних та напірних барках, температуру осаджувальної ванни у напірних барках, передавання розчинів у відстійник та напірні барки. Відбирає проби на аналіз. Обслуговує приймальні та напірні барки, відстійники та інше устаткування. Готує устаткування до ремонту.
Повинен знати: технологічний процес регенерації осаджувальної ванни та схему дільниці, яка обслуговується; будову, принцип роботи устаткування, арматури, комунікацій, які обслуговуються; фізико-хімічні властивості сировини та продукту; правила відбору проб; параметри технологічного режиму; правила догляду за устаткуванням.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес регенерації спиртів, кислот та органічних сполук (бензолу, толуолу, аніліну тощо) або виконує окремі операції технологічного процесу регенерації осаджувальної ванни, або обслуговує апарати відгонки сірковуглецю на прядильно-обробних агрегатах виробництва віскозного штапельного волокна, або веде технологічний процес регенерації ртуті під керівництвом апаратника вищої кваліфікації. Розраховує за допомогою таблиць кількість компонентів для регенерації відповідно до концентрації продукту, який регенерується. Завантажує продукти регенерації в апарати та вивантажує з апаратів самопливом, за допомогою насосів, стиснутого повітря або вакууму. Вивантажує золу, зливає шлам з відстійників, заливає металеву ртуть у балони та транспортує їх на склад. Дозує хімічні речовини для переосадження або вилуговування. Заготовляє ртутний шлам. Контролює та регулює задані параметри процесу регенерації (температуру, тиск, вакуум, концентрацію тощо) за показаннями контрольно-вимірювальних приладів та результатами аналізів. Обслуговує реакційні апарати, ректифікаційні колони, перегінні куби, конденсатори, дефлегматори, центрифуги, холодильники, абсорбери, фільтри, насоси, запірну арматуру, контрольно-вимірювальні прилади та інше устаткування. Виявляє та усуває несправності у роботі устаткування. Керує апаратниками нижчої кваліфікації під час регенерації осаджувальної ванни.
Повинен знати: основи загальної хімії; технологічний процес регенерації; схему дільниці, яка обслуговується; фізико-хімічні основи, суть та параметри технологічного процесу; правила контролю та регулювання технологічного процесу; будову, принцип роботи основного і допоміжного устаткування, контрольно-вимірювальних приладів, які знаходяться на робочому місці; схему арматури та комунікацій; фізико-хімічні властивості продуктів регенерації та готової продукції; витратні норми.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника регенерації 2 розряду - не менше 1 року.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес регенерації осаджувальної ванни носія срібного каталізатора, ртуті методом прожарювання, технологічний процес регенерації осаджувальної ванни шляхом випарювання в випарних апаратах, фільтрації, розчинення, добавлення зміцнюючих компонентів та кристалізації сульфату натрію відповідно до робочої інструкції або веде технологічний процес регенерації сірковуглецю з парогазової суміші під керівництвом апаратника вищої кваліфікації. Готує розчини натрієвого лугу, кухонної солі, кальцинованої соди, підкисленої води та азотнокислого натрію. Прожарює ртутний шлам. Приймає парогазову суміш, передавлює сірковуглець в проміжний склад та заміряє рівень в баках сірковуглецю. Нейтралізує промивні води, ртутний шлам вапном. Замінює луг в колонках, відкачує сірковуглець із шламової ями. Промиває оглядові ліхтарі, кварцові фільтри, водовідділювачі, лужні та промивні колонки, лінії сходу сірковуглецю. Упаковує сульфат натрію в мішки. Вивантажує, сушить, прожарює, просіває на віброситі та провадить затарювання регенерованого носія. Провадить затарювання та зважування хлористого срібла. Контролює та регулює швидкість подавання розчинів азотної кислоти та лугу, рівень, концентрацію і температуру осаджувальної ванни, вакуум, тиск і температуру пари, води, плаву по переходах за допомогою контрольно-вимірювальних приладів та за результатами аналізів. Стежить за проходженням сірковуглецю по колонках, зливом конденсату та за роботою припливно-витяжної вентиляції. Провадить контрольні аналізи, які передбачені робочою інструкцією. Обслуговує підігрівники, розчинники, випарні апарати, горизонтальні чотирьохступінчасті та випарні циркуляційні кристалізатори, сушильні агрегати, упаковочні машини та інше устаткування. Зупиняє та пускає в роботу відцентрові насоси, вакуум-насоси, приймальні та напірні чани осаджувальної ванни. Виявляє та усуває несправності у роботі устаткування та комунікацій. Керує апаратниками нижчої кваліфікації під час регенерації ртуті.
Повинен знати: технологічний процес регенерації та схему дільниці, яка обслуговується; параметри технологічного режиму та правіша регулювання процесу; будову та правила експлуатації устаткування, контрольно-вимірювальних приладів; схему арматури та комунікацій; фізико-хімічні властивості продуктів регенерації та готової продукції; методику виконання аналізів; слюсарну справу в обсязі роботи, яка виконується.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника регенерації 3 розряду - не менше 1 року.
5-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес регенерації носія срібного каталізатора, осаджувальної ванни у виробництві волокна нітрон, сірковуглецю, ртуті електрохімічним методом. Розраховує концентрації розчинів натрієвого лугу, кухонної солі та азотнокислого натрію, добавок компонентів осаджувальної ванни за результатами хімічних аналізів, об'єму осаджувальної ванни, яка потрібна для прядіння, витрати лугу та виходу сірковуглецю. Обліковує надходження та витрати сировини і матеріалів та вихід готового продукту. Контролює та регулює процес регенерації сірковуглецю, осаджувальної ванни, кристалізації сульфату натрію з осаджувальної ванни та безперебійного постачання прядильних машин осаджувальною ванною. Контролює повноту витягання ртуті із шламу на всіх стадіях процесу. Промиває кварцові фільтри. Обслуговує ртутні електролізери та інше устаткування, а також контрольно-вимірювальні прилади, арматуру та комунікації. Керує робочими, які зайняті обслуговуванням апаратів типу "Лургі", та всієї дільниці кислотної станції. Зупиняє та пускає в роботу відцентрові насоси, вакуум-насоси, приймальні та напірні чани осаджувальної ванни. Виявляє та усуває несправності устаткування та комунікацій всієї дільниці. Керує та координує роботу апаратників нижчої кваліфікації.
Повинен знати: технологічний процес регенерації; схему дільниці, яка обслуговується; суть фізико-хімічних процесів осадження, розчинення, хлорування, електролізу та способи їх регулювання; кінематичні схеми устаткування, яке обслуговується, контрольно-вимірювальних приладів; параметри технологічного режиму та правила контролю і регулювання процесу; фізико-хімічні властивості продуктів регенерації та готової продукції; методику проведення аналізів та методику проведення розрахунків; державні стандарти і технічні умови на сировину та готову продукцію; методи проведення профілактичного огляду устаткування.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника регенерації 4 розряду - не менше 1 року.