1-й розряд
Завдання та обов’язки. Виконує допоміжні роботи, пов’язані з прибиранням клумб, рабаток і бордюрів від листя, сміття, снігу тощо. Забезпечує робочі місця садильним матеріалом, добривами й інвентарем. Бере участь у сортуванні різних вантажів і укладанні їх у визначених місцях. Очищає рослини в оранжереях, обмиває і обприскує водою. Очищає гвоздики від сухих листків і бур’янів у разі ярусного підв’язування. Готує квіткові рослини до викопування. Додержується правил і норм охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Повинен знати: правила користування ручним садовим інвентарем під час виконання найпростіших робіт у квітниках; норми, правила навантаження і транспортування вантажів; назви вантажів і правила їх укладання; особливості підготовки тари під висівання дрібного квіткового насіння і пікірування рослин; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта.
Професійна підготовка на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
Приклади робіт.
1. Очищення від листя, сміття, снігу тощо клумб, рабаток, бордюрів, доріжок.
2. Затарювання, миття, прибирання і укладання в штабелі горщиків, ящиків.
3. Навантаження і розвантаження невідповідальних вантажів.
4. Прибирання кілочків.
5. Рознесення під час садіння саджанців, сіянців, живців.
6. Підготовка до садіння і очищення від землі стелажів і тари.
2-й розряд
Завдання та обов’язки. Виконує прості роботи з підготовки ґрунту і добрив вручну. Викопує ямки для садіння квіткових культур. Очищає насіння квіткових рослин. Прополює, підпушує квіткові і килимові рослини. Виконує візуальне горизонтальне планування квітників і рабаток. Пікірує дрібну розсаду пінцетом. Сплітає та влаштовує сітки зі шпагату і встановлює металеві рами для підв’язування гвоздики. Знімає дріт з підпор, видаляє залишки ниток, змотує їх у мотки і відносить у визначене місце. Виймає дерев’яні і металеві підпори і виносить їх з теплиць. Укладає дернину навколо клумб і рабаток. Зрізує і сортує квіти, згідно з вимогами чинних стандартів, підраховує, зв’язує в пучки і пакує. Забілює скло оранжереї з гідропульта. Притінює рослини щитами з піднесенням і закріпленням їх кілками, знімає щити і відносить їх. Збирає і сортує насіння. Додержується правил і норм охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Повинен знати: правила підготовки і способи виконання земляних робіт у міських умовах; найпростіші способи догляду за рослинами; правила поводження з вантажами, які потребують обережності; техніку зрізування і сортування квітів; способи візуального планування клумб і рабаток; призначення і правила користування садово-городнім інструментом та інвентарем; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта.
Професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією квітникаря 1 розряду — не менше 0,5 року.
Приклади робіт.
1. Заготівля рослинного ґрунту.
2. Облаштування грядок і борозен для висівання насіння і садіння рослин.
3. Прополювання квітів, підпушування ґрунту.
4. Заготівля дернини вручну.
5. Пікірування дрібної розсади.
6. Зрізування і сортування квітів.
7. Встановлення і влаштування сітки зі шпагату для підв’язування гвоздики до металевих рам.
8. Висаджування садивного матеріалу квіткових рослин.
9. Промивання скла в оранжереї, очищення його від снігу.
10. Виготовлення парникових матків, ящиків пікірувальних, етикеток.
11. Розпушування, вирівнювання і прикочування вручну ґрунту під садіння квіткових культур.
12. Укладання в штабелі парникових рам.
13. Прикопування в ґрунт, очищення від зів’ялих листків горщикових квітів.
14. Витягання і винесення із теплиць підпор дерев’яних і металевих.
15. Закріплення кілочків.
16. Забілювання скла з гідропульта, затінювання рослин щитами в оранжереї.
3-й розряд
Завдання та обов’язки. Виконує не дуже складні земляні роботи. Розсіює добрива, проводить маркірування і нарізування борозен. Готує насіння і садивний матеріал. Улаштовує клумби, рабатки, бордюри тощо. Сіє, підсіває, закладає насіння руками, садить, підсаджує, висаджує, розкладає в ямки та борозни цибулини, бульби, розсаду тощо. Пікірує розсаду квіткових культур у ящики на стелажах. Здійснює механізоване поливання рослин. Препарує цибулини гіацинтів. Висаджує на пророщування бульбоцибулинні рослини. Розмножує лілеї лусочками, цибулинками і бульбочками. Доглядає за квітковими рослинами з допомогою простих інструментів і пристроїв. Натягує дріт на підпори. Живцює хризантеми, герань та інші квітникові культури. Виконує формувальне стриження і обрізування килимових квітників та бордюрів, пасинкування і прищипування квіткових рослин. Підв’язує до кілків і сіток гілки квіткових рослин. Викопує жоржини та інші бульбочкові, а також цибулинні квіткові рослини. Відбирає насінники однорічних квітів (левконії, айстри тощо). Зрізує й сортує квіти з урахуванням вимог стандартів, підраховує, складає букети, зв’язує і пакує їх. Додержується правил і норм охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Повинен знати: агротехнічні правила догляду за рослинами;
способи висівання насіння і висаджування розсади; норми і час поливання рослин; способи садіння і пересаджування рослин; види, особливості добрив і дезінфікуючих речовин, способи їх застосування; правила обробітку ґрунту і виконання підготовчих робіт для садіння рослин; температурні режими в парниках, теплицях і оранжереях; засоби для запобігання захворюванням рослин; способи боротьби із хворобами рослин; правила користування садово-городнім інструментом та інвентарем; правила викопування квіткових рослин і виймання їх з ґрунту; способи затінення оранжерей; способи планування площ під рейки або під шаблон; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, підвищення кваліфікації і стаж роботи за професією квітникаря 2 розряду — не менше 1 року.
Приклади робіт.
1. Планування під рейку або під шаблон квітників, бордюрів.
2. Складання букетів квітів.
3. Садіння та вирощування жоржин, кал.
4. Навантаження і розвантаження квітів.
5. Сортування за розмірами, садіння, викопування цибулин і бульбоцибулин квіткових рослин.
6. Підготовка до садіння, сортування, підрахунок, відпускання, пакування та транспортування садивного матеріалу (бульбочок, цибулин, квіткової розсади тощо).
7. Натягування на парниках і в утепленому ґрунті синтетичної плівки.
8. Приготування розчинів, емульсії.
9. Зрізування, викопування, очищення від землі, коріння і лусочок, підщипування цибулинок квітів однорічних й багаторічних.