UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників
  3. Робітники
  4. Апаратник синтезу

Апаратник синтезу

2-й розряд

Завдання та обов'язки. Виконує окремі операції технологічного процесу синтезу під керівництвом апаратника вищої кваліфікації. Доставляє сировину, сколочує піну, ріже смолу на куски, переносить смолу до складу у процесі синтезу лакових основ. Одержує драглеподібний стан фотоемульсії та візуально визначає готовність драглів. Подрібнює фотоемульсію у різальних машинах під час неактинічного освітлення або у повній темноті. Зважує готову фотоемульсію та передає до камери зберігання. Завантажує та вивантажує кювети з одержання драглеподібного стану фотоемульсії. Контролює роботу устаткування, яке обслуговується. Збирає відходи, які містять в собі срібло. Готує тару для завантаження та зберігання фотоемульсії.

Повинен знати: технологічну схему; будову устаткування, яке обслуговується, та комунікацій; світлотехнічний режим для кожного сорту фотоемульсії; прийоми робіт.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

3-й розряд

Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес синтезу під керівництвом апаратника вищої кваліфікації. Підготовляє та завантажує сировину, вивантажує продукт. Відбирає проби для аналізу. Перекриває вакуумні, парові та інші комунікації залежно від показань контрольно-вимірювальних приладів. Промиває, чистить, змазує устаткування та механізми.

Повинен знати: основні фізико-хімічні властивості сировини, напівфабрикатів та вимоги до них; фізикохімічні основи одержання продуктів методом органічного та неорганічного синтезу; принцип роботи апаратів, які обслуговуються.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника синтезу 2 розряду - не менше 1 року.

4-й розряд

Завдання та обов'язки. Веде одну-дві хімічні стадії технологічного процесу синтезу (гідробромування, ацетилування, діазотування, нитрозування, бісульфітування, відновлення, хлорування, арсенітування, омилення, хлорметилювання, амінування, поліконденсації, гідрохлорування тощо), а також супровідні їм процеси (фільтрації, нейтралізації, кристалізації, центрифугування, абсорбції, адсорбції, розчинення та приготування суміші органічних речовин, розчинення солей металів та неметалів, приготування розчинів кислот та лугів різної концентрації тощо) до одержання напівфабрикатів або готового продукту. Приймає сировину, перевіряє її якість органолептичне та за результатами аналізів. Розраховує, дозує та завантажує сировину, напівфабрикати до апаратів суворо за рецептурою при дотриманні установленої послідовності і дозування. Контролює та регулює температуру, тиск, концентрацію, реакцію середовища та інші параметри за результатами аналізів та контрольно-вимірювальних приладів. Регулює у процесі синтезу подавання в апарати додаткових сировинних компонентів та інших додатків або каталізаторів. Уловлює гази та пил, нейтралізує стічні води. Запобігає причинам відхилень від установлених норм технологічного режиму та усуває їх. Обслуговує реакційні апарати, автоклави, екстрактори, колони, змішувачі, центрифуги, сушарки, припливно-витяжну та аварійну вентиляційні системи, холодильники, теплообмінники, фільтри, збірники, мірники, насоси, системи пожежогасіння, системи опалення та інше устаткування. Відбирає проби та провадить контрольні аналізи. Обліковує витрати сировини та напівфабрикатів. Готує устаткування до ремонту, приймає з ремонту. Виконує простий ремонт та технічне обслуговування устаткування. Керує апаратниками нижчої кваліфікації за їх наявністю.

Повинен знати: технологічну схему виробництва, технологічний режим та правила регулювання процесу; суть технологічного процесу синтезу та супровідних процесів; будову, принцип роботи основного та допоміжного устаткування; схему комунікацій; призначення контрольно-вимірювальних приладів на дільниці, яка обслуговується; физико-хімічні властивості сировини, напівфабрикатів, готової продукції та вимога до них; властивості каталізатора синтезу та теплоносіїв; правила відбору проб та методику проведення контрольних аналізів; правила поводження зі шкідливими та вибухонебезпечними речовинами; правила здавання устаткування в ремонт та приймання з ремонту.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника синтезу 3 розряду - не менше 1 року.

Приклади робіт.
Ведення процесу синтезу формалю, лакових основ у виробництві масляно-каніфольних, бітумних, копалових, янтарних лаків, амідних лаків та алкідних оліф блочним методом (до 5 найменувань на одному устаткуванні); лаків на фенольних смолах; алкідних смол у виробництві полімерних будівельних матеріалів та штучної шкіри; фотоемульсії на стадіях промивання, другого дозрівання та підготовки фотоемульсії до поливу; ефіру, метилалю, хлористого водню, іонообмінної смоли різних марок, карбамідоформальдегідної смоли; аміаку.

5-й розряд

Завдання та обов'язки. Веде три та більше хімічні стадії технологічного процесу синтезу (відновлення, окислення, діазотування, хлорування, арсенування, метилування, нітрування, конденсації, гідрування, хлорметилювання, амінування, поліконденсації, гідрохлорування тощо), а також супровідні їм процеси (фільтрації, нейтралізації, центрифугування, кристалізації, абсорбції, адсорбції, розчинення та приготування суміші органічних речовин, розчинення солей металів та неметалів, приготування розчинів кислот та лугів різної концентрації тощо) до одержання напівфабрикатів або готового продукту з дотриманням особливих умов, які пов'язані з застосуванням або одержанням вибухонебезпечних, отруйних та сильнодіючих речовин. Веде всі стадії процесу синтезу в апаратурі з автоматичним регулюванням під керівництвом апаратника вищої кваліфікації. Розраховує, дозує, послідовно, суворо регламентовано за часом, вагою та температурою завантажує компоненти в реактор. Регулює швидкість обертання мішалки, створення вакууму. Готує вихідні розчини та доводить їх до заданої концентрації. Веде процеси етерифікації, конденсації, полімеризації, бутанілізації, модифікації, сушіння азеотропним методом, вакуум-сушіння, глибокої відгонки, термооброблення, фільтрації, постановки на тип (стандартизації), ректифікації. Відбирає проби та провадить аналізи. Контролює та регулює температуру, тиск, рівень, концентрацію, реакцію середовища та інші параметри за показаннями контрольно-вимірювальних приладів та засобів автоматики і результатами аналізів. Виявляє та усуває причини відхилення від норм технологічного режиму. Виявляє несправності в роботі устаткування і комунікацій відділень синтезу та бере участь в їх усуненні. Виконує операції з пуску та зупинки устаткування. Готує устаткування до ремонту, приймає з ремонту, виконує простий ремонт та технічне обслуговування. Веде записи в робочому журналі. Керує апаратниками нижчої кваліфікації, координує роботу на дільниці.

Повинен знати: технологічну схему виробництва, технологічний режим та правила регулювання процесу; будову та правила обслуговування основного та допоміжного устаткування; контрольно-вимірювальних приладів та засобів автоматики; схему комунікацій; фізико-хімічні властивості сировини; властивості каталізатора, готового продукту та теплоносіїв; вимоги до вихідної сировини, напівфабрикатів та готової продукції; асортимент продукції, яка випускається; правила відбору проб, методи проведення аналізів та розрахунку рецептур; правила поводження зі шкідливими та вибухонебезпечними речовинами; правила користування засобами автоматичного регулювання та контролю; світлотехнічний режим для кожного сорту емульсії; правила здавання устаткування в ремонт та приймання з ремонту.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника синтезу 4 розряду - не менше 1 року.

Приклади робіт.
1. Синтез фенольних, епоксидних, меламіне- та сечовино формальдегідних та інших лакових основ.
2. Синтез нітрилу акрилової кислоти, ціанурхлориду, тетраетилсвинцю, бромегилу, трибутилфосфату, етаноламінів, фосфорорганічних отрутохімікатів, карбонілів, металів, ацетонціангідрину, метакрилової та акрилової кислот, акроналю, ефірів метакрилової кислоти, синильної кислоти, акрилової емульсії, полінаку, поліефірів, етіленціангідриду та аналогічних продуктів.
3. Синтез дифенілолпропану сірчанокислотним або солянокислим методом; лакових смол; лакових основ у виробництві алкідних лаків, електроізоляційних та ненасичених поліефірних лаків та алкідних оліф; фотоемульсії на стадії першого та другого дозрівання та підготовка фотоемульсії до поливу; феромагнітного порошку із розчинів солей заліза, кобальту та інших компонентів для виробництва магнітних плівок; гіпохлориту натрію та розчину сечовини для одержання гідразингідрагу, азодінітрилдіізомасляної кислоти для одержання порофору, у виробництві АГ-солі, у виробництві амінів, у виробництві метанолу; ефіру, метилалю, хлористого водню, іонообмінної смоли різних марок, карбамідоформальдегідної смоли; карбаміду; аміаку.

6-й розряд

Завдання та обов'язки. Веде всі стадії технологічного процесу синтезу в апаратурі з автоматичним регулюванням параметрів режиму процесу у виробництвах важкого органічного синтезу, пахучих речовин, синтетичних вітамінів, епіхлоргідрину, етилендіаміну, дихлоретану або веде складні хімічні процеси синтезу, які пов'язані з освоєнням нової технології з використанням вибухо- та вогненебеспечних, отруйних та сильнодіючих речовин, які потребують виняткової обережності, особливої відповідальності, а також веде процес підготовки та контролю радіоізотопної сировини, напівфабрикатів та готової продукції під час синтезу радіоактивних та стабільних ізотопів. Вивчає та фіксує особливості нового технологічного процесу, виявляє оптимальні умови одержання продукту з найбільшим виходом та найкращої якості. Визначає ступінь інтенсивності процесів синтезу на кожній стадії, час початку та закінчення реакції, вивантаження продукту та інші параметри за контрольно-вимірювальними приладами, результатами аналізів та органолептично. Регулює та налагоджує процеси на оптимальні умови та перемикає процес на автоматичне регулювання. Обслуговує багатосекційні прямоточні колони безперервної дії, автоклави під тиском понад 100 атм, складні установки, реактори синтезу, хроматографічні колони, ультразвукові установки, екстрактори-сепаратори та інші. Перевіряє стан устаткування, контрольно-вимірювальних приладів, автоматики, цехових та міжцехових комунікацій. Виявляє несправності в роботі устаткування та бере участь в їх усуненні. Виконує операції з пуску та зупинки устаткування. Готує устаткування до ремонту, приймає з ремонту. Виконує простий ремонт устаткування. Обліковує витрати сировини, напівфабрикатів та готової продукції. Керує апаратниками нижчої кваліфікації, координує роботу виробничій дільниці, яка обслуговується, у відділенні або цеху.

Повинен знати: технологічний процес на дільниці; фізико-хімічні та технологічні властивості сировини та компонентів, які застовуються, технічні умови і державні стандарти на напівфабрикати та готовий продукт; властивості каталізатора синтезу та теплоносіїв; будову, конструктивні особливості основного та допоміжного устаткування, контрольно-вимірювальних та регулювальних приладів; схему арматури та комунікацій; технологічний режим та правила регулювання процесу; методи проведення аналізів, розрахунку дозувальних компонентів, основи органічної хімії; правила поводження зі шкідливими та вибухонебезпечними речовинами; правила здавання устаткування в ремонт та приймання з ремонту.

Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст), без вимог до стажу роботи. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника синтезу 5 розряду - не менше 1 року.

Приклади робіт.
1. Синтез гепталу, фреонів, нітрилу акрилової кислоти методом каталітичного ціангідрування ацетилену, ацетонціангідрину, метакрилової та акрилової кислот, ефірів метакрилової кислоти, поліефірів, етіленціангідрину, трибутилфосфату, полінаку, кремнійорганічних мономерів та рідин за реакцією Гриньяра, меламіну.
2. Синтез фенольних, епоксидних, меламіне- та сечовиноформальдегідних та інших лакових смол.
3. Синтез пахучих речовин, синтетичних вітамінів, епіхлоргідрину, етилендіаміну, діхлоретану в апаратурі з автоматичним регулюванням процесу.
4. Синтез у виробництві технічного хлорофосу, проведення всього циклу технологічного процесу виробництва циклопропану (включаючи гідробромування), ізопропілбензолу, гідроперекису ізопропілбензолу, фенолу-ацетону, окису етилену, моноетиленгліколю, вищих гліколів, етаноламінів, проксанолів-проксамінів, бутил- та етилцелозольву, діетиленгліколю, органічних та діацільних перекисів.
5. Синтез лакових основ у виробництві алкідних лаків та алкідних оліф; електроізоляційних та ненасичених поліефірних лаків блочним та азеотропним методами в реакторах різних конструкцій; лакових смол діфенілолпропану сірчанокислотним або солянокислим методом; формаліну; фотоемульсії для всіх сортів кінофотоплівок, спецплівок, фотопластинок, фотопаперу, синтез у присутності каталізатора у виробництвах гексаметилендіізоціанату метанолу та ізобутилового масла, аміаку, меламіну, формалю та триізобутилалюмінію.

7-й розряд

Завдання та обов'язки. Веде всі стадії двох та більше принципово різних технологічних процесів синтезу в апаратурі з автоматичним регулюванням параметрів та режимів під час високоінтенсивного змішування компонентів, процес синтезу в'язких розчинів з одночасним накладанням їх один на одного у рідкому стані на похилій площині, процес синтезу під час роботи у вибухонебезпечних середовищах, та середовищах, що кристалізуються. Вивчає та відпрацьовує нові методичні особливості ведення нових технологічних процесів, регулює та настроює на оптимальні умови багатостадійні процеси з введенням модифікаторів на фінішних стадіях. Веде облік витрат сировини, допоміжних матеріалів, енергоресурсів. Керує робітниками всіх професій та координує їх роботу на виробничій дільниці, яка обслуговується, у відділенні або цеху.

Повинен знати: суть технологічного процесу; схему дільниці, яка обслуговується; будову, принцип роботи устаткування; схему арматури та комунікацій; правила користування контрольно-вимірювальними приладами; технологічний режим та правила його регулювання; фізико-хімічні та технологічні властивості сировини та продукції; державні стандарти і технічні умови на сировину та продукцію; правила відбору проб; методику проведення аналізів та розрахунків; вимоги з охорони навколишнього середовища; правила поводження зі шкідливими та вибухонебезпечними речовинами; правила здавання устаткування в ремонт та приймання з ремонту.

Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст), без вимог до стажу роботи. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника синтезу 6 розряду - не менше 1 року.

Приклади робіт.
1. Нанесення в'язких рідких емульсій на рухому підложку.
2. Оброблення магнітного порошку солями кобальту.
3. Синтез метанолу під час роботи на вибухонебезпечних середовищах.
4. Синтез карбаміду у багатостадійних апаратах при високій температурі та високому тиску на середовищі, яке кристалізується.
5. Синтез сірчанокислого заліза у кислому середовищі.
6. Синтез сірчанокислого заліза у лужному середовищі з модифікатором.
7. Фінішне оброблення поверхней частинок магнітного порошку.

Шукаєте роботу?

Шукаєте персонал?

↑ Вгору