Завдання та обов’язки. Забезпечує забір, облік, розподіл і відведення води на меліоративних системах та інших водогосподарських об’єктах у відповідності до затверджених річних планів водокористування. Здійснює облік водокористувачів, забезпечує організацію своєчасної і безперебійної подачі води водокористувачам та контроль за раціональним її використанням, дотриманням ними установлених лімітів. Здійснює контроль за веденням первинного обліку забору та використання води суб’єктами — водокористувачами, аналізує та узагальнює результати водообліку. Бере участь у складанні річних і перспективних планів водокористування і контролі за їх виконанням, у розробленні заходів і пропозицій щодо раціонального використання водних ресурсів, підвищення водозабезпеченості, удосконалення системи обліку води.
Планує сезонне та багаторічне регулювання поверхневого стоку меліоративних систем та басейнів малих річок, в яких вони знаходяться. Розробляє заходи щодо пропуску весняної повені та літньо-осінніх паводків, охорони та раціонального використання поверхневих і підземних вод в межах меліоративної системи, водосховища, басейну річки. Організовує роботу з обладнання водозабірних і водовідвідних вузлів на відкритих та закритих каналах, насосних станціях, річках та водостоках, водосховищах водомірними засобами та пристроями, забезпечує їх експлуатацію та збереження. Упроваджує у виробництво сучасні досягнення науки і техніки з удосконалення водорозподілу, обліку води, підвищення коефіцієнта корисної дії і економного використання води, автоматизації і комп’ютеризації вузлів забору, обліку і розподілу води.
Бере участь у проведенні паспортизації меліоративних систем та водогосподарських об’єктів, у впровадженні метрологічних норм, методик вимірювань, форм ведення звітності. Організовує нагляд за станом і дотриманням правил експлуатації водогосподарських споруд, засобів і пристроїв та умов дозволів на спеціальне водокористування, порядку та режиму використання земель водного фонду (розорювання, вирубка насаджень, внесення добрив та пестицидів); контроль за дотриманням заходів з охорони від забруднення, засмічення водних об’єктів і прибережних захисних смуг. Вивчає та оцінює вплив переформування берегів, підтоплення і затоплення територій, засмічення і забруднення акваторій та прибережних смуг на навколишнє середовище, відтворення водних ресурсів і господарську діяльність. Бере участь у відведенні та облаштуванні прибережних захисних смуг, встановленні водоохоронних знаків.
Повинен знати: Конституцію України ; Водний кодекс України ; Закон України “Про меліорацію земель” ; Земельний кодекс України ; Державні будівельні норми; законодавство про працю; Правила технічної експлуатації зрошувальних і осушувальних систем; постанови, розпорядження, накази керівних органів та інші методичні і нормативні матеріали з проектування, будівництва і технічної експлуатації водогосподарських об’єктів; вимоги природоохоронних, санітарних органів щодо запобігання завданню шкоди навколишньому середовищу.
Кваліфікаційні вимоги.
Провідний фахівець з використання водних ресурсів: повна вища освіта за спеціальністю “Гідромеліорація” (магістр, спеціаліст) та підвищення кваліфікації: для магістра — стаж роботи за професією фахівця з використання водних ресурсів I категорії — не менше 1 року, спеціаліста — стаж роботи за професією фахівця з використання водних ресурсів I категорії — не менше 2 років.
Фахівець з використання водних ресурсів I категорії: повна вища освіта за спеціальністю “Гідромеліорація” (магістр, спеціаліст): для магістра — без вимог до стажу роботи; спеціаліста — підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією фахівця з використання водних ресурсів II категорії — не менше 1 року.
Фахівець з використання водних ресурсів II категорії: повна вища освіта за спеціальністю “Гідромеліорація” (магістр, спеціаліст): для магістра — без вимог до стажу роботи; для спеціаліста — стаж роботи за професією фахівця з використання водних ресурсів — не менше 1 року.
Фахівець з використання водних ресурсів: повна вища освіта за спеціальністю “Гідромеліорація” (спеціаліст) без вимог до стажу роботи.