Завдання та обов’язки. Виконує на закріплених ділянках шахти (розрізу) комплекс геологічних робіт з вивчення залеглих вугільних пластів та побічних порід. Проводить випробування гірничих виробок, відбір зразків порід корисних копалин для дослідження і поповнення еталонних колекцій з родовища.
Здійснює: геологічний нагляд за напрямком гірничоексплуатаційних і розвідувальних робіт, повнотою і якістю відпрацювання родовищ у межах дільниці, впровадженням заходів захисту гірничих виробок від впливів підземних і паводкових вод; прогноз гірничо-геологічних умов відпрацювання пластів вугілля; геологічний нагляд за розробленням і впровадженням комплексу заходів з безпечного проведення гірничих робіт на пластах, які небезпечні через раптові викиди вугілля, породи, газу; контроль під час проведення прострільних та інших геофізичних досліджень у свердловинах, за проведенням робіт щодо осушення шахт і розрізів, ліквідаційним тампонуванням свердловин, виконанням геологічних робіт на шахтових полях.
Бере участь: у розробленні планів розвитку гірничих робіт в експлуатаційній розвідці; у розробленні й виконанні заходів щодо охорони земної поверхні та розташованих на ній будівель, споруд, водоймищ, і насаджень від шкідливого впливу гірничих робіт; у розрахунках втрат, балансових і виробничих запасів вугілля; у розробленні та впровадженні заходів, з удосконалення методів проведення геологічних робіт, впровадження нової техніки і технології; у роботі комісій з розслідування аварій, пов’язаних з проривами води та підтоплення гірничих виробок. Веде: облік руху розвіданих і готових до виймання запасів корисних копалин, видобування на дільниці та експлуатаційних втрат; основну та обмінну гірничографічну документацію.
Повинен знати: накази, інструкції, інші настановчі та нормативні матеріали, які стосуються геологічної служби; технологію проведення геологорозвідувальних робіт та вимоги до якості їх проведення; порядок розрахунку запасів корисних копалин, подання і затвердження геологічних звітів; вимоги до якості вугілля, що видобувається; види геологорозвідувального обладнання та правила його експлуатації; порядок підрахунку запасів корисних копалин; правила ведення, обліку і зберігання геологічної документації та матеріалів; передовий вітчизняний та зарубіжний досвід проведення геологорозвідувальних робіт; основи економіки, організації виробництва та праці; основи трудового законодавства та законодавства з охорони природи, надр; правила й норми охорони праці, промислової санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги.
Провідний геолог (розрізу, шахти): повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією геолога (розрізу шахти) I категорії не менше 2 років.
Геолог (розрізу, шахти) I категорії: повна або базова вища освіта відповідного напряму (магістр, спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації; для магістра — без вимог до стажу роботи, спеціаліста — стаж роботи за професією геолога (розрізу шахти) II категорії не менше 2 років, для бакалавра — не менше 3 років.
Геолог (розрізу, шахти) II категорії: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації; для спеціаліста — без вимог до стажу роботи, для бакалавра — стаж роботи за професією геолога (розрізу шахти) не менше 2 років.
Геолог (розрізу, шахти): повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) без вимог до стажу роботи.