3-й розряд
Завдання та обов’язки. Виконує монтаж, демонтаж, ремонт, випробовування й технічне обслуговування механічної та електричної частини простих машин, вузлів і механізмів, засобів сигналізації та освітлення, розподільних, абонентських кабельних і телефонних мереж, заземлення. Проводить ремонт та монтаж повітряних ліній електропередач, установок градозахисту; пересування опор ліній електропередачі, монтаж і демонтаж пересувних ЛЕП. Замінює й підключає контрольно-вимірювальні прилади: манометри, вольтметри, амперметри. Здійснює замір сили струму, напруги у ланцюгах змінного й постійного струму низької напруги; облаштування заземлювальних контурів; вулканізацію гнучких кабелів.
Виконує електрогазозварювальні роботи під час ремонту та виготовлення загороджень, кожухів для машин і механізмів. Фарбує обладнання, наносить написи. Змащує обслуговуване обладнання. Відбирає проби масла та його заміняє. Проводить заряджання акумуляторних батарей, доливання та заміну електроліту; навішування сигнальних пристроїв, зміну електроламп, електричних патронів. Робить огляд та ремонт електротехнічного обладнання неавтоматизованих лампових, лазень, навантажувальних пристроїв лісового складу, поверхневих майстерень. Розбирає, збирає, промиває, випробовує, змащує, приймає, видає, здійснює профілактичний ремонт пневматичного інструменту. Виконує такелажні та стропальні роботи. Робить розмітку поверхонь, ремонт нарізних, шпонових та заклепкових з’єднань, пасових і ланцюгових передач.
Повинен знати: призначення, технічні характеристики обслуговуваних машин, механізмів та електроапаратури, норми та обсяг їх технічного обслуговування; основи електротехніки, слюсарної і монтажної справи; будову та правила технічної експлуатації низьковольтних електроустановок; схеми первинної комутації розподільних пристроїв і підстанцій, силової розподільної мережі на дільниці; технічні вимоги до експлуатації машин, механізмів та електроапаратів; способи і прийоми оброблення металів та деталей; порядок монтажу силових електроапаратів, нескладних металоконструкцій і механізмів; інструкцію з монтажу сухих оброблень броньованих кабелів; призначення й правила користування контрольно-вимірювальними приладами та інструментом; правила виконання такелажних та стропальних робіт; правила допуску до робіт в електротехнічних установках та нагляду за іншими працюючими особами; правила надання першої допомоги; найменування та розташування гірничих виробок, а також правила пересування по них; системи та правила дії світлової, звукової й автоматичної сигналізації в шахті; правила приймання та подавання звукових і видимих сигналів; правила биркової системи; основні правила оформлення креслень, прості геометричні побудови (ділення відрізків, кутів, кіл, проведення перпендикуляра); рознімні та нерознімні з’єднання деталей; метали та їх властивості; мастильні матеріали.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта або підготовка безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
Приклади робіт:
1. Арматура пароводяна — набивання сальників; заміна втулок, ущільнювальних кілець; підтяжка з’єднувальних болтів на фланцях та стиках.
2. Арматура електроосвітлювальної та сигнальної мережі низької напруги — монтаж та встановлення приладів, світильників, звукових сигнальних пристроїв, рубильників, вимикачів тощо.
3. Апарати телефонні — ремонт.
4. Вагонетки шахтові і для доставлення людей по гірничих виробках — заміна скатів, підшипників, зчепів, буферів; виправлення кузовів.
5. Газоаналізатори, газовизначники типів ШI-3, ШI-5, АСМТ -
огляд, поточний ремонт.
6. Грохоти — заміна сит.
7. Дробарки, вагоноперекидачі (в підземних умовах) — поточний ремонт і технічне обслуговування.
8. Електродвигуни низьковольтні — розбирання, збирання із заміною підшипників; встановлення й підключення.
9. Кабелі гнучкі та броньовані — прокладання, підвішування, кріплення, сухе оброблення кабелів низької напруги.
10. Конвеєри — заміна роликів, роликоопор, електродвигунів, редукторів, барабанів приводних і натяжних головок; регулювання натягу стрічки та ланцюгів.
11. Конвеєри скребкові — монтаж, демонтаж.
12. Машини навантажувальні — заміна шківів, пальців;
кріплення канатів.
13. Машини навантажувально-доставні — розбирання ведучих мостів; регулювання зазорів головної передачі блокового редуктора; зняття й промивання баків гідравліки, нейтралізації та палива.
14. Насоси — заміна втулок, з’єднувальних пальців муфт;
набивання сальників; встановлення та кріплення запобіжних щитків; перевірка справності заземлення; приєднання трубопроводів; підключення електродвигунів; технічне обслуговування.
15. Перекидачі, живильники, штовхачі, стаціонарні водозливні установки, вибійні молотки, перфоратори, гідромонітори — монтаж, демонтаж, ремонт, технічне обслуговування.
16. Пробовідбірники — заміна ланцюга й ковша.
17. Пускачі типу ПМ — ремонт із заміною контактів та котушок.
18. Світильники, інтерферометри шахтові, респіратори — ремонт.
19. Станції повітряно-канатних доріг — технічне обслуговування; встановлення роликів та шківів для направлення тягового каната.
20. Трубопроводи діаметром до 6" — прокладання; виготовлення, встановлення опор; заміна окремих секцій та запірної арматури.
21. Трубопроводи для виробництва закладних робіт — монтаж, демонтаж, ремонт.
22. Установки бурові першого класу для буріння геологорозвідувальних свердловин на тверду корисну копалину — ремонт, технічне обслуговування.
23. Щитки освітлювальні, рубильники та контакти магнітних пускачів — ремонт.
Примітка. У разі виконання робіт під керівництвом електрослюсаря (слюсаря) чергового з ремонту обладнання встановлювати 2 розряд.
4-й розряд
Завдання та обов’язки. Проводить монтаж, демонтаж, ремонт, випробовування та технічне обслуговування механічної й електричної частини машин, вузлів та механізмів середньої складності, обладнання високовольтних підстанцій. Здійснює перевірку ізоляції електрообладнання та сушіння високовольтних двигунів і трансформаторів. Робить ремонт, оброблення та вулканізацію високовольтних гнучких і конвеєрних стрічок, а також ремонт освітлення з груповими прожекторами. Проводить заміну тягового каната, з’єднувальних муфт канатів підвісних доріг, огляд і ремонт обладнання автоматизованих лампових. Здійснює технічне обслуговування й ремонт насосних установок, обладнання з чищення водозбірників, ремонт і заміну обладнання хімводоочищення. Спостерігає та контролює стан трубопроводів, роботу транспортерів, розподільних пристроїв, електродвигунів, трансформаторів, генераторів, гальмових електромагнітів, стан сполучення металоконструкцій, тросів і блоків, визначає ступінь спрацьованості та їх ремонтує з заміною окремих елементів.
Виконує технічне обслуговування перетворювальних установок, підстанцій, засобів СЦБ та автоматичного світлофорного блокування (АСБ) рейкового транспорту. Проводить випробування засобів електричного захисту при напрузі до 1000 В. Здійснює слюсарне оброблення та виготовлення простих вузлів і деталей, обслуговування розсільної сітки і заморожувальних колонок під час заморожування ґрунтів. Робить прихватку деталей, виробів і конструкцій у всіх просторових положеннях зварювального шва, центрування машин; ремонт станцій для рідкого та густого змащування, редукторів, шліцьових і пресових з’єднань, муфт з’єднувальних, зубчатих і черв’ячних передач.
Повинен знати: електротехніку в обсязі техмінімуму; способи та правила монтажу, демонтажу, ремонту, випробовування й налагодження обслуговуваного обладнання; конструкції та монтажні схеми пускорегулювальної апаратури; правила зняття й вмикання струму високої напруги; систему вентиляції та напрямок вихідного струменя; схеми комутації підземної та поверхневої електропідстанції; схеми з’єднань статорних і роторних обмоток електродвигунів; розрахунок і вибір перерізу проводів та кабелів; призначення окремих вузлів та елементів металоконструкцій, тросів, підвісок; систему змащування вузлів; систему допусків і посадок; правила безпечної експлуатації електроустановок; способи ведення такелажних робіт та спуску в шахту гірничих машин і механізмів; інструкції з налагодження та пробного пуску електромеханічного обладнання, що не вимагає монтажу; технологію оброблення металів і проведення електрогазозварювальних робіт; інструкції з проведення електрозварювальних робіт у підземних виробках, надшахтових будівлях, з улаштування заземлення, з застосуванням електроенергії в тупикових виробках газових шахт, з огляду, ремонту та випробовування шахтових гнучких кабелів, з огляду та ревізії вибухобезпечного електрообладнання; читання загальних видів, складання збірних креслень; типи та конструктивні різновиди підшипників кочення; основи взаємозамінності деталей; правила безпечної експлуатації електроустановок в обсязі вимог до 4 групи з електробезпеки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта, професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією електрослюсаря (слюсаря) чергового та з ремонту обладнання 3 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт:
1. Апаратура пускорегулювальна — розбирання, збирання із заміною або відновленням, підгонкою деталей.
2. Барабани сушильні, труби-сушарки — перевірка й усунення порушень герметичності сушильного тракту; ремонт мішалок та живильників.
3. Вантажно-доставні машини — розбирання, збирання та встановлення системи гідравліки, циліндрів, кермового керування; ремонт головної рами, стріли, ковша, кабіни водія, металевих кожухів, ведучих валів.
4. Грохоти інерційні та самобалансувальні — заміна вібраторів, пружин, корпусу короба, регулювання.
5. Дробарки валкові, корпусні, щокові — заміна сегментів і валків у складеному вигляді, конуса, що подрібнює, у складеному вигляді, ексцентрика, приводного вала в зборі, заміна щоки, що подрібнює.
6. Екскаватори, відвалоутворювачі, транспортно-відвальні мости — монтаж, демонтаж, ремонт, технічне обслуговування; ремонт гідравлічної системи; заміна й ремонт гідравлічних домкратів, гідроциліндрів, маслопроводів, запірної арматури та приладів.
7. Елеватори зневоднювальні — заміна ківшового ланцюга.
8. Електродвигуни високовольтні — розбирання, збирання, заміна підшипників, щіткотримачів, щіток, ремонт колекторів, усунення пошкоджень обмоток.
9. Компресори — заміна поршневих кілець, металевих сальників шатунних болтів, клапанів.
10. Конвеєри стрічкові з шириною стрічки до 1400 мм — заміна и ремонт стрічок з обробленням кінців, зчалюванням та вулканізацію.
11. Крани, електровози — ремонт.
12. Машини гірничі самохідні, бурові верстати й установки, самохідні вагони, підіймальні машини (лебідки) — розбирання, ремонт, збирання, випробування та регулювання вузлів середньої складності; технічне обслуговування; ремонт двигуна, самохідних кареток.
13. Преси брикетні — заміна комплектів формувального інструменту.
14. Системи потоково-транспортні — перевірка стану технологічного і резервного захисту, датчиків, електромагнітів храпових зупинників, роботи кінцевих вимикачів, електроблокувань; остановлення датчиків.
15. Станції телефонні автоматичні — ремонт, налагодження, обслуговування.
16. Трансформатори та розподільні пристрої — ревізія.
17. Трубопроводи діаметром понад 6" — прокладання;
виготовлення та встановлення підпор; заміна окремих секцій трубопроводів і запірної арматури.
18. Установки бурові другого — п’ятого класів для буріння геологорозвідувальних свердловин на тверді корисні копалини, установки для буріння гідрогеологічних і геофізичних свердловин — ремонт, технічне обслуговування.
19. Установки вентиляційні — обслуговування й ремонт; заміна напрямних лопаток.
20. Установки дегазаційні та аспіраційні стаціонарні — монтаж, ремонт, демонтаж.
21. Центрифуги зневоднювальні — заміна конусного щита, скребків, шнека, насоса.
5-й розряд
Завдання та обов’язки. Проводить монтаж, демонтаж, ремонт налагодження, випробовування, технічне обслуговування механічної та електричної частин складних машин, вузлів і механізмів, апаратури, контрольно-вимірювальних приладів, установок автоматичної дії, засобів телемеханіки. Виконує верхолазні роботи на висоті понад 50 м з використанням запобіжного пояса та інших пристроїв під час монтажу, демонтажу й ремонту обладнання. Здійснює монтаж і ремонт засобів керування, монтаж і налагодження блоків високочастотного телефонування, випробовування засобів електричного захисту при напрузі понад 1000 В. Виявляє та усуває дефекти в схемах автоматичного керування і регулювання пересувних та стаціонарних установок. Перевіряє час спрацьовування апаратів захисту від витікання струму на землю та величину вставки, максимальнострумового захисту фідерних автоматів і пускачів.
Виконує технічне обслуговування, ремонт і випробування посудин, що працюють під тиском; заміну головних і хвостових канатів підіймальних посудин; перевірку причіпних пристроїв та підіймальних посудин; перевірку та регулювання довжини канатів і парашутних пристроїв, завантажувальних і розвантажувальних пристроїв скіпового підйому. Виконує заміну підіймальних посудин, перекидачів, бункерів, капітальний ремонт підіймальних машин, насосних установок: статичне балансування і центрування машин; ремонт вантажо-підіймальних машин та ліфтів; встановлення машин на фундаменти; ремонт шатунно-поршневих, пневмо- і гідросистем.
Повинен знати: основи радіотехніки, телемеханіки, автоматики, радіоелектроніки; будову засобів автоматики й телемеханіки, радіоелектроніки; електротехнічні правила і норми; правила читання креслень, ескізів, схем; схему обслуговуваного обладнання і систему живлення його енергією; причини й ознаки неполадок у роботі установок, апаратів, приладів автоматики, телемеханіки та іншого обслуговуваного обладнання; класифікацію кабелів та електротехнічних матеріалів; правила виміру та випробовування ізоляції, ємності й омічного опору кабелів; правила комплектування й здавання на бази прокату шахтового обладнання; складання документації на відремонтоване обладнання; методи виконання робіт на лініях електропередач; способи відновлення складних деталей, вузлів; припустиме навантаження на працюючі деталі, вузли, механізми; профілактичні заходи щодо запобігання поломів та аварій; технічні умови на ремонт, випробовування й здавання складного обладнання; правила безпеки праці під час роботи на висоті; правила випробовування захисних засобів, застосовуваних у технічних установках; порядок організації безпечного ведення робіт в електроустановках і нагляду за працюючими електроустановками; правила експлуатації та огляд посудин, що працюють під тиском, підіймальних машин; конструктивні особливості різного самохідного гірничого обладнання; технічні умови на ремонт, випробовування і здавання складних та відповідальних агрегатів і вузлів; способи повного відновлення та зміцнювання спрацьованих деталей; вузловий та агрегатний способи ремонту машин; припустиме спрацьовування деталей; технологічні параметри обладнання; водоповітряне господарство; основи теорії пневматики і гідравліки.
Кваліфікаційні вимоги. Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією електрослюсаря (слюсаря) чергового та з ремонту обладнання 4 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт:
1. Апаратура диспетчерського пульта керування й контролю за режимом роботи механізмів — профілактичний огляд, монтаж, демонтаж, ремонт, налагодження, технічне обслуговування елементів електроніки; ремонт з’єднувальних кабелів; монтаж і налагодження схем керування.
2. Апаратура з контролю за витратами теплоносія (гарячої води й пари) — ремонт, налагодження та технічне обслуговування.
3. Апаратура системи АСУТП та їй аналогічні — ремонт та технічне обслуговування.
4. АТС квазіелектронні — монтаж та налагодження вузлів та блоків.
5. Блоки високочастотні, передавачі і приймачі, радіостанції і радіорелейна апаратура зв’язку — монтаж та налагодження.
6. Вимикачі масляні високовольтні — профілактичний огляд, ремонт приводів; капітальний ремонт з частковою або повною заміною трансформаторного масла.
7. Гідророзподілювачі, клапанні блоки машин і механізмів, централізовані змащувальні системи — ремонт і налагодження.
8. Екскаватори, відвалоутворювачі, транспортно-відвальні мости — центрування двигунів та редукторів, їх балансування; ремонт гідравліки, регулювання всієї системи; монтаж і налагодження електричних схем; ремонт і налагодження компресорів.
9. Електровози з зчіпною вагою 25 т і більше — монтаж, технічне обслуговування.
10. Електропідстанції, турбокомпресори, вентилятори головного провітрювання, підіймальні холодильні установки в комплексі з автоматикою та контрольно-вимірювальними приладами — монтаж, демонтаж, ремонт, налагодження та технічне обслуговування.
11. Кабелі високовольтні — ремонт з встановленням з’єднувальних муфт.
12. Конвеєри стрічкові з шириною стрічки понад 1400 мм -
заміна і ремонт стрічок з обробленням, зчалюванням та вулканізацією.
13. Машини вантажно-доставні — регулювання системи гідравліки; збирання й розбирання гідромеханічної коробки передач; ремонт важільного механізму, кермового приладу, автоматичного керування стрілою.
14. Машини гірничі самохідні, бурові, верстати й установки, самохідні вагони, підіймальні машини (лебідки) — розбирання, складання, випробування та регулювання складних агрегатів і вузлів; ремонт електрообладнання, ремонт і налагодження пневмогідросистем.
15. Обладнання та апаратура керування підіймачів і приводних станцій конвеєрів — монтаж та налагодження.
16. Сепаратори, відсаджувальні машини, електрофільтри, флотомашини, ліфти для підіймання вантажів і людей, котли і парові машини, валкові грохоти з паровим підігріванням та резонансні, димососи — монтаж, ремонт, налагодження.
17. Установки шостого — восьмого класів для буріння геологорозвідувальних свердловин на тверді корисні копалини — ремонт і технічне обслуговування.
6-й розряд
Завдання та обов’язки. Проводить монтаж, демонтаж, ремонт, налагодження, технічне обслуговування особливо складних машин і механізмів, апаратів, контрольно-вимірювальних приладів. Здійснює налагодження й випробування автоматичних систем електронної, телемеханічної, радіорелейної апаратури, ізотопних реле, датчиків, асинхронно-синхронізованого регульованого електропривода. Проводить випробування роботи і взаємодії всіх елементів контролю, автоматизації та захисту; осцилографування й аналіз перехідних процесів у електричних схемах, визначення навантаження, швидкостей за осцилограмами. Збирає й перевіряє схеми на напівпровідникових елементах.
Визначає фактичну надійність функціональних блоків і схем. Проводить монтаж, налагодження й перевірку схем, зібраних на безконтактних елементах, та апаратів на напругу понад 1000 В. Ремонтує, монтує та налагоджує апаратуру із застосуванням пневмоніки та логічних елементів. Налагоджує й випробовує елементи автоматики та контрольно-вимірювальних приладів у системах енергопостачання, автоматизації й дистанційного керування турбокомпресорів, вентиляторів головного провітрювання та підіймальних установок. Налагоджує та випробовує елементи електроніки в системах захисту апаратів та станції керування. Здійснює ремонт, налагодження, статичне та динамічне балансування машин.
Повинен знати: будову апаратів на напівпровідниковій техніці, електронної і телемеханічної апаратури обслуговуваного обладнання; конструктивні особливості особливо складних систем агрегатів і вузлів самохідних гірничих машин; принцип встановлення режимів роботи особливо складних систем гідропневмоавтоматики самохідних гірничих машин; основи електротехніки, пневмоніки, телемеханіки, осцилографування; електронно-вимірювальні прилади високої точності; правила безпечної експлуатації електроустановок в обсязі вимог до 5 групи з електробезпеки.
Кваліфікаційні вимоги. Вища освіта (молодший спеціаліст).
Підвищення кваліфікації. Стаж роботи у вугільній галузі не менше 3 років, у т. ч. електрослюсарем (слюсарем) черговим та з ремонту обладнання 5 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт:
1. Апаратура з контролю за роботою парових котлів — налагодження, випробування.
2. Апаратура радіоізотопна — зняття й установлення на технологічному обладнанні; поточний ремонт, дозиметричний, радіометричний контроль.
3. Апаратура телемеханіки типу “Вітер" — монтаж і налагодження вузлів та блоків.
4. Вагоноперекидачі, обладнані гідравлічними приводами та автоматичним зважувальним пристроєм — налагодження.
5. Екскаватори, відвалоутворювачі, транспортно-відвальні мости — випробування електричних схем.
6. Електровози, бурові установки з теристорними схемами керування — монтаж і налагодження промислових кондиціонерів, ремонт вузлів і електронної апаратури.
7. Машини вантажно-доставні — збирання і регулювання трансмісії та гідротрансформатора; випробування вузлів та агрегатів.
8. Машини відсадні, сепаратори колісні — налагодження автоматичних систем.
9. Машини гірничі самохідні, бурові верстати й установки, підіймальні машини (лебідки) — ремонт, налагодження, регулювання та комплексні випробовування особливо складних агрегатів і вузлів, систем гідропневмоавтоматики; перевірка роботи приладів; ремонт паливної апаратури.
10. Машини флотаційні — балансування імпелерів.
11. Системи АСУТП — налагодження та випробування схем технологічної, радіорелейної та квазіелектричної апаратури.
12. Установки промислового телебачення — налагодження та випробування.
13. Центрифуги, повітродувки — динамічна балансовка роторів.