3-й розряд
Завдання та обов’язки. Виконує настилання постійної, за встановленим профілем з використанням шаблонів та ватерпасів, або тимчасової коліїв гірничих виробках. Здійснює орієнтацію полотна колії в гірничій виробці відповідно до габаритів транспортних засобів та виробки; планування баласту, укладання шпал, брусів, пришивання рейок, з’єднання секцій рейкової колії за допомогою планок та болтових з’єднань; установлення струмопровідних перемичок; збирання й укладання стрілкових переводів; глухих пересічень та плит, поворотних кругів, хрестовин, з’єднання їх з рейковими коліями; перевірка правильності укладання колії.
Під час настилання тимчасової колії в гірничих виробках проводить: зняття або піднімання секцій тимчасової колії, підривання ґрунту виробки вручну або за допомогою відбійних молотків; заміну окремих шпал та рейок; підсипання й підбивання шпал баластом; улаштування та відновлення водостічних канавок; розбирання, чищення, ремонт з заміною окремих деталей стрілкових переводів, глухих пересічень та плит, поворотних кругів, хрестовин; засипання баластом місць укладання колій.
Приводить заготівлю рейок: вигинання пресом, відрубування кінців, свердління отворів, виконує підношення шпал, рейок, брусів, костилів, планок, необхідних матеріалів та інструментів; обхід та перевірку стану колії на обслуговуваній дільниці; підтягання болтових з’єднань, підбивання костилів, перевірку колії шаблоном; встановлення огорожі й попереджувальних знаків на ділянці колії, що ремонтується, у місцях, безпечних для руху; ремонт колійних сигналів, очищення колії та водостічної канавки від сторонніх предметів. Здійснює підготовку елементів кріплення й встановлення проміжних рам; заміну окремих рам та елементів усіх видів кріплення; затягання боків та покрівлі виробок, прибирання породи; забутування порожнин за кріпленням, відкочування вагонеток із породою та підкочування порожняка.
Проводить підготовку врубу для перемичок. Зведення й ремонт усіх видів перемичок, улаштування й ремонт замірних станцій, кросингів без розширення виробок, вантаження, розвантаження вручну або за допомогою такелажних механізмів та доставку з гірничих виробок матеріалів, обладнання, запасних частин та інших вантажів; виготовлення, встановлення та ремонт вентиляційних дверей, дерев’яних щитів, помостів, сланцевих заслонів, трапів, люків, драбин та поручнів у ходових відділеннях гірничих виробок з кутом нахилу до 45 град., здійснює відновлення елементів металевого кріплення на пресах; обслуговування та поточний ремонт механізмів та пристроїв, що застосовуються у процесі робіт. Виконує роботи під керівництвом гірника вищої кваліфікації.
Повинен знати: технічні вимоги до настилання, улаштування й ремонту рейкової колії, укладання стрілкових переводів, поворотних кругів, хрестовин, глухих пересічень, плит та кріплення гірничих виробок; правила настилання рейкової колії на заокругленнях та в похилих виробках; допустимі уклони та радіуси кривих ділянок колії; будову й правила користування шаблонами та іншими інструментами для перевірки рейкової колії, систему сигналізації на шахтовому транспорті та правила встановлення колійних сигналів і знаків; види та властивості матеріалів, що застосовуються для баластування колії; типи рейок, стрілкових переводів, глухих пересічень, шпал та основні види шахтового кріплення, види та призначення різних замкових з’єднань елементів дерев’яного кріплення; правила і порядок забутування пустот за кріпленням та встановлення елементів затягання; основні поняття про гірничий тиск та характер його прояву; правила й раціональні прийоми заміни окремих рам та елементів кріплення; правила поводження з кабельною та контактною мережею; види, способи проведення й кріплення водовідливних канавок; види конструкцій та призначення вентиляційних перемичок, дверей, сланцевих заслонів, кросингів; правила обладнування ходових відділень гірничих виробок; паспорт кріплення виробки, що ремонтується.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта або підготовка безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
4-й розряд
Завдання та обов’язки. Перекріплює горизонтальні та похилі гірничі виробки перерізом у просвіті за проектом до 16 кв.м з повним видаленням старого кріплення, випусканням породи або розширенням перерізу виробки за допомогою відбійних молотків, підривним способом або вручну та встановленням нового кріплення всіх видів і типів. Виконує підривання ґрунту виробок піддиральною машиною типу “Унізенк”. Проводить витягання кріплення й ліквідацію гірничих виробок, заміну рам та елементів усіх видів кріплення, буріння шпурів ручними та колонковими електросвердлами, кладку кострів над рамами, розбирання й кріплення місць завалів виробок; укріплення порід гірничих виробок полімерними матеріалами. Здійснює обслуговування застосовуваних машин та усунення дрібних неполадок у їх роботі; улаштування та ремонт помостів, ляд, драбин у виробках з кутом нахилу 45 град. Виконує очищення вугільних та породних бункерів, чищення зумпфів та водозбірників, очищення стовбурів та шурфів від льоду.
Повинен знати: технічні умови ведення ремонтних робіт у гірничих виробках; призначення й порядок використання маркшейдерських позначок для перевірки напрямку виробки; типорозміри та види застосовуваного кріплення, а також способи його ремонту; будову застосовуваних механізмів, інструментів, пристроїв та правила роботи з ними; способи й правила розбирання завалів; види та властивості полімерних матеріалів, застосовуваних для кріплення порід, правила поводження з ними; способи й правила очищення бункерів; основні поняття про гірничий тиск та характер його прояву; правила й раціональні прийоми заміни окремих рам та елементів кріплення.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією гірника з ремонту гірничих виробок 3 розряду не менше 1 року.
5-й розряд
Завдання та обов’язки. Перекріплює горизонтальні та похилі гірничі виробки перерізом у просвіті за проектом 16 кв.м і більше, сполучень, камер з зведенням усіх видів кріплення. Видаляє старе й зводить нове кріплення у вертикальних стовбурах та стовбурах з кутом нахилу понад 45 град., інших вертикальних виробках, у виробках з кутом нахилу понад 45 град. та на сполученнях стовбурів з рудниковими дворами. Здійснює розбирання в стовбурах вибійними молотками та вручну бетону й породи. Проводить монтаж і демонтаж запобіжних помостів під час ремонту кріплення, армування, повітряних та водовідливних поставів, навішування кабелів та інших робіт у вертикальних виробках і виробках з кутом понад 45 град. Виконує кладку кострів над рамами, буріння шпурів.
Повинен знати: види кріплення й армування вертикальних виробок з кутом нахилу понад 45 град.; способи відновлення кріплення; порядок ведення бетонних робіт у гірничих виробках; будову, технічні характеристики й правила експлуатації застосовуваних машин та механізмів.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією гірника з ремонту гірничих виробок 4 розряду не менше 1 року.