3-й розряд
Завдання та обов’язки. Виконує монтаж і демонтаж трубопроводів та запірної арматури, конвеєрних поставів, допоміжного обладнання, пристроїв, що застосовуються під час монтажу гірничошахтового обладнання, монтаж приводних станцій, лійок, течок та бункерних засувів; прокладання кабелів, настилання риштаків у горизонтальних і похилих гірничих виробках. Керує допоміжним обладнанням під час піднімання, переміщення вузлів, що монтуються, деталей на монтажних дільницях.
Здійснює улаштування настилів для встановлення апаратури та іншого обладнання; підготовку матеріалів і обладнання на приймально-відправних площадках гірничих виробок, вантаження, доставку й розвантаження їх за допомогою механізмів та вручну у встановлених місцях; технічне обслуговування машин, механізмів та пристроїв, що застосовуються у роботі; пофарбування обладнання та нанесення написів за трафаретом. Проводить електрогазозварювальні роботи. Виконує інші роботи з монтажу, демонтажу гірничошахтового обладнання під керівництвом гірничомонтажника вищої кваліфікації.
Повинен знати: основи гірничої справи; будову, призначення й технічні характеристики машин, що монтуються та обслуговуються, механізмів і пристроїв; правила встановлення та кріплення такелажних механізмів; прийоми та правила такелажних робіт; способи стропування та кріплення вантажів, деталей, вузлів; допустимі навантаження на машини, механізми, пристрої, причіпні пристрої; порядок ведення монтажних робіт; технічні умови з прокладання кабелів, монтажу трубопроводів і запірної арматури; застосовувані матеріали та їх властивості; основні неполадки в роботі обслуговуваного, обладнання та способи їх усунення; застосовувані фарбники; способи пофарбування та нанесення написів; способи перевірки габаритів фундаментів під обладнання; слюсарну справу, правила і способи вивірення змонтованого обладнання.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта або підготовка безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
4-й розряд
Завдання та обов’язки. Виконує монтаж і демонтаж скребкових конвеєрів, гідророзведень, вузлів гідравліки, гідророзподілювачів, гідрозамків, блоків керування, бункерів, баків, конденсаторів холодильників, теплообмінників та випарників холодильних установок, штовхачів. Проводить монтаж, демонтаж, налагодження та випробовування стаціонарних стрічкових конвеєрів, встановлених у головних виробках, стаціонарних водовідливних та вуглесосних установок, підіймальних машин, гальмівних канатів та парашутних пристроїв, лебідок, стовбурової механічної сигналізації, пускорегулюючої апаратури, високовольтних електроустановок, елементів електронної (напівпровідникової) техніки, пневмоавтоматики, радіоелектроніки, телемеханіки та ізотопних приладів у системах енергопостачання, гідравліки, автоматизації та дистанційного керування на роботах, що не вказуються в характеристиці робіт 5-го розряду.
Здійснює монтаж, демонтаж, налагодження та випробовування монорейкових доріжок; оформлення й кріплення вибоїв тимчасовим кріпленням; будову перекриття; зняття й встановлення кріплення в очисних вибоях та підготовчих виробках; викладання та розбирання кострів, вантаження вугілля й породи на конвеєри та інші транспортні засоби; переміщення та встановлення лебідок, монтажних верстатів, пристроїв та керування ними під час доставки та монтажних робіт в очисних і підготовчих вибоях; улаштування помостів, укосин, настилів та доставку по них матеріалів, деталей, вузлів, секцій кріплення у вибій. Виконує пристрілювання конструкцій будівельно-монтажним пістолетом.
Повинен знати: будову, призначення, технічні характеристики машин, що монтуються та обслуговуються, механізмів та іншого обладнання, правила випробовування та налагодження їх; причини та ознаки неполадок у роботі монтованого обладнання і порядок їх усунення; допустимі навантаження на обладнання; порядок, правила та способи виконання монтажних робіт; будову контрольно-вимірювальних приладів та правила користування ними; властивості застосовуваних матеріалів; основи електротехніки та гірничої справи; умови ведення монтажних робіт в очисних та підготовчих вибоях; види застосовуваного кріплення, порядок і способи його встановлення й зняття; правила здавання в експлуатацію складного обладнання, будову й правила технічної експлуатації монорейкової доріжки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією гірничомонтажника підземного 3 розряду не менше 1 року.
5-й розряд
Завдання та обов’язки. Виконує монтаж, демонтаж та налагодження елементів електронної (напівпровідникової) техніки, пневмоавтоматики, радіоелектроніки, телемеханіки та ізотопних приладів у системах енергопостачання, гідравліки, автоматизації й дистанційного керування; в очисних вибоях, обладнаних вузькозахватними комбайнами, стругами, виїмковими комплексами та агрегатами; у підготовчих вибоях, обладнаних комбайнами; у підіймальних машинах, встановлених у головних нахилах, бремсбергах, сліпих шахтах; центральних гідропідйомах.
Здійснює всі роботи з монтажу і демонтажу щитових агрегатів та інших комплексів у лавах на пластах крутого падіння; відновлення (кріплення) сполучень лав з бремсбергами й штреками; монтаж і демонтаж механічної частини виїмкових і прохідницьких комбайнів, секцій гідрофікованого кріплення та маслостанцій; транспортування обладнання, механізованих комплексів по лаві лебідкою, спорудження тимчасового та постійного кріплення згідно з паспортом кріплення, укладання настилу, встановлення упорних, розпірних стояків; монтаж, демонтаж і налагодження породовантажних машин та бурових установок; навішування посудин і канатів на багатоканатні підйоми; монтаж обмінних пристроїв, дробильно-закладного комплексу.
Керує комплексами, агрегатами, комбайнами, гідросистемою під час пересування секцій кріплення та конвеєра, під час виймання смуги вугілля у процесі випробовування механізмів під навантаженням після монтажу. Проводить відбивання породи й виймання вугілля відбійними молотками та пневмоломами під час відбивання порід покрівлі, ґрунту і боків виробок для переміщення крупногабаритного обладнання та створення умов для його монтажу в очисних і підготовчих вибоях; буріння шпурів ручними й колонковими електросвердлами; оформлення й кріплення вибоїв тимчасовим кріпленням.
Здійснює улаштування перекриттів, зняття й встановлення кріплення в очисних вибоях та підготовчих виробках; викладання й розбирання кострів; вантаження гірничої маси на транспортні засоби; перенесення, підвішення або укладання кабелів і шлангів зрошування; навішування вентиляційних труб; здавання змонтованого обладнання в експлуатацію.
Повинен знати: будову, призначення, технічні характеристики машин, що монтуються, механізмів, електроустановок, засобів автоматики, дистанційного керування та іншого обладнання, способи їх монтажу, демонтажу, регулювання, налагодження та випробування в роботі; способи перевірки режимів роботи, навантажень і зняття експлуатаційних характеристик та діаграм у процесі випробовування; будову контрольно-вимірювальних приладів високої точності та правила користування ними; будову, призначення й технічні характеристики машин, механізмів та інструментів, що застосовуються під час ведення монтажних та пов’язаних з ними гірничих робіт; властивості гірських порід та їхню класифікацію; способи керування покрівлею; види постійного й тимчасового кріплення; способи кріплення очисних і підготовчих вибоїв; порядок ведення робіт із зарубки, відбивання вугілля відбійними молотками та підривним способом; правила ведення підривних робіт; встановлену сигналізацію.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією гірничомонтажника підземного 4 розряду не менше 1 року.