Завдання та обов’язки. Обслуговує електрообладнання бурових установок, розподільних пристроїв електродвигунів напругою до 6 кВ, станції керування напругою, приводи насосів, лебідки та інше обладнання, станції керування регулятора подавання долота, електропорошкове гальмо автомата спуско-підіймальних операцій; обслуговує схеми вторинної комутації і релейного захисту: струмового, диференційного та ін. Обслуговує електрообладнання і приводи напругою до 6 кВ з автоматичним регулюванням. Приймає все електрообладнання і пристрої заземлення бурових установок після монтажу, проводить пробний пуск електродвигунів під наглядом інженерно-технічного персоналу.
Перевіряє і усуває несправності в складних схемах і приладах електротехнічного обладнання, схемах керування електродвигунами, виконаними на безконтактних елементах (з тиристорними схемами). Обслуговує електрообладнання агрегатів з системами електромашинного керування із зворотними зв’язками за струмом і напругою. Обслуговує і здійснює ремонт електрокотлів. Розробляє заходи щодо поліпшення коефіцієнта потужності електрообладнання за умови різноманітних режимів і навантажень. Ремонтує розподільні прилади електрообладнання бурової в процесі буріння свердловин і забезпечує його безперебійну роботу.
Повинен знати: загальні поняття про технологічний процес буріння свердловин на нафту, газ, термальні води та інші корисні копалини; основи електротехніки, телемеханіки та електроніки; будову та електричні схеми різноманітних електричних машин, апаратів, вимірювальних приладів, автоматичного регулювання і телемеханіки; методи проведення випробування електрообладнання, кабельних і повітряних мереж; повну електричну схему об’єкта, що обслуговується, і кожної дільниці бурової; правила налагодження і ремонту складних електроприладів, вимірювальних, зварювальних і силових трансформаторів, випрямлячів, приладів автоматичного регулювання, включаючи тиристорні схеми керування двигунами насоса, лебідки, ротора та автомата подавання долота; принцип роботи перетворювачів і різноманітного типу генераторів; способи заміни окремих частин електричних машин і апаратів в умовах бурової; розрахунок потреби в статичних конденсаторах для підвищення коефіцієнта потужності; правила настроювання і регулювання контрольно-вимірювальних приладів.
4-й розряд
- у разі буріння свердловин, на яких як привод основних агрегатів використовують асинхронні електродвигуни потужністю до 320 кВт (включно).
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за технологічно суміжною професією — не менше 1 року.
5-й розряд
- у разі буріння свердловин, на яких як привод основних агрегатів використовують двигуни постійного струму, синхронні високовольтні двигуни або синхронні чи асинхронні електродвигуни потужністю понад 320 кВт.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією електромонтер з обслуговування бурових 4 розряду — не менше 1 року.