UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників
  3. Робітники
  4. Монтажник радіоелектронної апаратури та приладів

Монтажник радіоелектронної апаратури та приладів

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Монтує прості вузли, блоки, прилади, радіопристрої, друковані плати, секції фільтрів та панелі радіоелектронної апаратури, апаратури дальнього та провідного зв’язку за простими монтажними схемами та кресленнями з повним закладанням проводів та з’єднань в усіх видах виробництва. Виконує монтаж методом накручування. Випробовує та перевіряє виконаний монтаж на полярність, обривання, коротке замикання та правильність підключення із застосуванням електровимірювальних приладів. Розпаює прості прилади, які демонтує, із заміною окремих елементів. Монтує окремі вузли на мікроелементах. Прокладає екранований та високочастотний кабель з розбиранням та розпаюванням кінців провідників за простими монтажними схемами. Укладає м’які та гнучкі проводи за шаблонами. Ізолює та екранує окремі проводи та перемички. Накладає нитяні та металеві бандажі. Готує електрорадіоелементи до паяння. Нарізає монтажні проводи із зачищанням та лудінням кінців.

Повинен знати: способи монтажу м’яких та жорстких схем за шаблоном; способи формування виводів електрорадіоелементів та вимоги до роботи з мікросхемами; будову і принцип дії апаратури, яку монтує; найменування і маркування матеріалів та електрорадіоелементів, які застосовує під час монтажу; способи монтажу простих вузлів, блоків, приладів; радіопристроїв, друкованих плат, телефонних пристроїв тощо; способи демонтажу електрорадіоелементів у лакованому монтажі; особливості монтажу друкованих плат, правила включення елементів, які монтує, у контрольно-випробувальну мережу; умови позначення приладів, вузлів, електрорадіоелементів у монтажній схемі; в’язання простих джгутів за монтажними схемами; призначення контрольно-вимірювальних приладів, інструменту та правила користування ними; електричні та механічні властивості найбільш розповсюджених проводів, кабелів та ізоляційних матеріалів; елементарні знання з електротехніки.

Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.

Приклади робіт:
1. Антени найпростіші — встановлення та кріплення. 2. Апаратура радіовимірювальна, побутова — поопераційний монтаж. 3. Апарати телефонні автоматичні — монтаж вузлів (в умовах крупносерійного виробництва). 4. Блоки, плати, розняття — промивання паяння. 5. Блоки — підключення резисторів та конденсаторів з установленням перемичок. 6. Блоки кольорового телевізора (кольоровості, радіоканалу, розгортки, живлення, зведення) — поопераційний монтаж на конвеєрі. 7. Випрямлячі для проекційного телевізора — монтаж. 8. Вирівнювачі та секції фільтрів апаратів дальнього зв’язку — монтаж. 9. Головки магнітні — паяння проводів (серійне виробництво). 10. Електрорадіоелементи на друкованих платах — установлення з підгинанням та підрізанням виводів. 11. Електрорадіоелементи — правлення та формування виводів та пристроїв і лудіння їх, поопераційний монтаж на конвеєрі. 12. Заземлення — розбирання екранованого плетива під кріплення. 13. Кабелі та антени переговорних пристроїв — прокладання та кріплення на конвеєрі. 14. Котушки кварцових фільтрів — зачищання вивідних кінців та паяння. 15. Котушки електромагнітні — повний електромонтаж. 16. Магнітофони — поопераційний монтаж підсилювача запису або відтворення (в умовах серійного виробництва). 17. Механізм із простою електромонтажною схемою — монтаж на конвеєрі. 18. Мікросхеми, діодні матриці, транзисторні матриці, блоки резисторні — формування проводів на пристрої, лудіння. 19. Модулі, мікромодулі, дроселі, фільтри проміжної частоти - монтаж, складання та паяння. 20. Плати кюветного оксиметра — встановлення з паянням перемичок. 21. Плати друковані, плати чарунок ЕОМ — складання і монтаж (в умовах серійного виробництва). 22. Плати електронних годинників — паяння контактів, електричних лампочок. 23. Плати телевізора — розпаювання електрорадіоелементів. 24. Провідники — протягування у гумову трубку або плетиво, заправлення у штуцери. 25. Розняття штепсельні та з’єднання штекерні — монтаж з розбиранням кінців проводів на конвеєрі. 26. Реле типу РПС — паяння вивідних кінців до контактних гвинтів та лудіння ножів врубної колодки. 27. Сповіщувачі пожежні — повний монтаж з продзвонюванням (в умовах серійного виробництва). 28. Телевізори, радіоприймачі, електропрогравачі — поопераційний монтаж на конвеєрі.


3-й розряд

Завдання та обов’язки. Монтує вузли, блоки, прилади радіоелектронної апаратури, апаратури провідного зв’язку та ЕОМ середньої складності за монтажними схемами з повним заправленням та розпаюванням проводів та з’єднань. Виконує демонтаж блоків, приладів, вузлів. Монтує радіостанції, прокладає силові та високочастотні кабелі згідно з схемою, підключає та продзвонює їх. Виготовляє за монтажними та принциповими схемами шаблони для в’язання джгутів середньої складності. Складає монтажні схеми та штучні лінії (тимчасові). Перевіряє виробничий монтаж за всіма параметрами.

Повинен знати: будову та принцип дії апаратури, яку монтує, способи монтажу радіоелектронної апаратури та апаратури провідного зв’язку середньої складності за монтажними схемами; правіша підведення схем, установлення деталей та приладів, послідовність включення їх у загальну схему; будову, призначення контрольно-вимірювальних приладів, інструменту та правила користування ними; правила прокладання проводів, внутрішньої та зовнішньої мережі; методи продзвонювання друкованих плат, блоків, вузлів радіоелектронної апаратури, апаратури провідного зв’язку та ЕОМ середньої складності; загальні знання з електро- і радіотехніки.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або одержання професії безпосередньо на виробництві, підвищення кваліфікації і стаж роботи за професією 2 розряду не менше 1 року.

Приклади робіт:
1. Апаратура радіоелектронна та провідного зв’язку — міжпанельний монтаж. 2. Апарати проміжні, які входять у прилади і системи — повний монтаж. 3. Блоки та плати кольорового телевізора — поопераційний монтаж на конвеєрі. 4. Блоки та вузли спеціальної апаратури — монтаж. 5. Блоки, плати, ТЕЗи на мікросхемах — монтаж. 6. Блоки з друкованим та навісним монтажем — монтаж з паянням мікроблоків. 7. Блоки ЕОМ — електромонтаж за схемою середньої складності. 8. Випрямлячі напівпровідникових діодів — монтаж. 9. Генератори та фільтри кварцові — монтаж. 10. Електрокардіографи — міжплатний монтаж з перевіркою перемикача відведення. 11. Лінійки телевізійних трансляторів високочастотних середньої складності — монтаж за монтажними схемами. 12. Магнітоли малогабаритні, електрофони 1-го класу — монтаж; мікромодулі та мікроплати до них — складання, паяння та лудіння пазів мікроплат. 13. Осцилографи — міжплатний та повний монтаж із перевіркою схеми. 14. Передавачі кварцові, дводіапазонні, стаціонарні — монтаж за монтажною схемою (в умовах малосерійного виробництва). 15. Перемикачі (регулятори) на 12 та 24-х положеннях, 3-х та 4-х-платні — монтаж. 16. Підсилювачі запису або відтворювання магнітофона — монтаж за монтажною схемою (в умовах малосерійного виробництва). 17. Підсилювачі низької частоти, фільтри діапазонні — монтаж за принциповою схемою. 18. Плати друковані багатошарові на мікросхемах з планерними виводами — повний монтаж. 19. Плати чарунок ЕОМ, АТС середньої складності запобіжної апаратури дальнього зв’язку, підсилювачів апаратури дальнього зв’язку — монтаж. 20. Плати електронних годинників — паяння резонаторів, конденсаторів на монтажно-складальному пристрої. 21. Прилади типу з’єднувальних ящиків — повний електромонтаж із в’язанням джгута. 22. Радіоапаратура надвисоких частот — поопераційний монтаж. 23. Реле типу РПС — розпаювання вивідних кінців котушок, монтаж підвісних пружин, установлення якоря на цоколь та паяння. 24. Стаціонарна апаратура, спецапаратура — монтаж блоків середньої складності. 25. Схеми групові — з’єднання приладів за схемою. 26. Телевізори, радіоприймачі — монтаж за монтажними схемами (у дослідному виробництві). 27. Телевізори кольорові — усування дефектів монтажу із заміною окремих електрорадіоелементів.


4-й розряд

Завдання та обов’язки. Монтує великі групи різних складних радіопристроїв, приладів радіоелектронної апаратури, апаратури ЕОМ, звукозаписувальної та відтворювальної апаратури. Монтує станції та прилади, складні плати апаратури провідного зв’язку. Монтує радіостанції та інші прилади на автомашинах, укладає кабелі, підключає їх та продзвонює. Монтує та демонтує складні монтажні схеми за принциповими схемами. Установлює, вмикає будь-який радіоапарат або прилад, перевіряє його дію та виконання робіт, які пов’язані з установленням та підведенням. Знаходить та усуває несправності із заміною окремих елементів та вузлів. Виготовляє складні шаблони за принциповими та монтажними схемами та в’яже складні схеми з складанням таблиць укладання проводів. Керує роботою монтажників нижчої кваліфікації.

Повинен знати: будову, призначення, принцип дії та способи налагодження радіоелектронної апаратури, яку монтує; методи та способи монтажу складних пристроїв, блоків, механізмів та систем за монтажними та принциповими схемами, вимоги до монтажу; монтажну та електричну схеми електро- і радіопристроїв, приладів, блоків та вузлів; будову, кінематику різних приладів та апаратуру провідного зв’язку; особливості монтажу друкованих схем та напівпровідникових приладів; будову та принцип роботи електровакуумних та напівпровідникових приладів; будову, призначення, умови застосування контрольно-вимірювального інструменту та приладів, які застосовує, правила монтажу та екранування окремих ланок, радіопристроїв, які настроює; усі види несправностей та перешкод, які можливі в апаратах, що настроює, та способи їх усунення; методи вимірювання електричних величин та принцип побудови за ними графіків; методи випробування складних групових з’єднань, апаратів та приладів; основи знань з електро- і радіотехніки в обсязі роботи, яку виконує.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією 3 розряду не менше 1 року.

Приклади робіт:
1. Апаратура спеціальна — монтаж дослідних взірців блоків за монтажною схемою. 2. Апаратура стаціонарна та стабілізовані джерела живлення на напівпровідниках — монтаж складних блоків. 3. Блоки телерадіостудійної апаратури складні — монтаж за монтажною схемою. 4. Блоки живлення, керування ЕОМ, логічні ЕОМ, накопичувачі ЕОМ — монтаж за монтажною схемою. 5. Блоки живлення (універсальні), блоки-комутатори — монтаж за принциповою схемою. 6. Блоки, ТЕЗи, пристрої ЕОМ та АТС — пошук та усування несправностей. 7. Блоки перетворювання, підсилення, керування — монтаж. 8. Блоки радіостанцій та радіолокаційних станцій — повний електромонтаж із в’язанням джгута. 9. Блоки кольорового телевізора (кольоровості, живлення, радіоканалів, колектора, зведення) — монтаж у дослідному виробництві. 10. Вузли апаратури багатоканального телефонування — монтаж. 11. Генератори вимірювальні — монтаж. 12. Гетероїди на напівпровідниках, мікросхемах — монтаж. 13. Годинники електронні — паяння. 14. Головки високочастотні, клістронна камера до високочастотної головки, комутатор, з’єднувальна коробка до імітатора — монтаж. 15. Головки магнітні — монтаж під мікроскопом. 16. Еквіваленти навантаження більшої складності — монтаж за принциповою схемою. 17. Електрокардіографи — виготовлення складних шаблонів за принциповою схемою. 18. Куби пам’яті ЕОМ — монтаж за таблицями проводів та монтажною схемою. 19. Панелі ТЕЗів — монтаж за монтажною схемою. 20. Панелі комутаційні, пульти — монтаж за принциповою схемою. 21. Передавачі багатодіапазонні та багатокаскадні — монтаж за монтажною схемою. 22. Плати горизонтальні, з’єднання для квазіелектронних АТС - монтаж методом накручування. 23. Плати друкованого монтажу з мікросхемами складні — монтаж. 24. Плати дешифраторів друкарських пристроїв ЕОМ — монтаж. 25. Плоскі кабелі з кількістю жил до 40 та точністю кроку до 0,1 мм, які монтуються методом врізання та проколювання — монтаж. 26. Прилади для перевірки багатократного поля телефонних міжміських станцій — монтаж. 27. Пристрої викличні та сигнально-викличні — монтаж. 28. Пристрої вимикальні мінімальні та максимальні — монтаж. 29. Пристрої запам’ятовуючі, модулі пам’яті — монтаж за принциповою схемою. 30. Пульти настроювання кінцевого підсилювача осцилографа універсального — монтаж та продзвонювання за електричною схемою. 31. Радіоапаратура надвисоких частот — міжпанельний монтаж. 32. Реле типу РЕС, РПС — монтаж контактної системи. 33. Спецапаратура — монтаж блоків середньої складності. 34. Стояки проміжні та остаточні апаратури провідного зв’язку — монтаж. 35. Синхрогенератори, ретранслятори, стояки телевізійної апаратури — монтаж, установлення, перевірка дії та усунення ушкоджень із заміною окремих частин. 36. Установки телевізійні передавальні — монтаж за монтажною схемою. 37. Феритові кільця на ПМД — монтаж методом прошивання проводів. 38. Шаблони складні для монтажу та в’язання схемного кабеля плат АТС — виготовлення.


5-й розряд

Завдання та обов’язки. Монтує великі групи різних особливо складних електро- і радіопристроїв, станції, блоки, стелажі, стояки радіоелектронної апаратури, механізми, прилади, системи апаратури провідного зв’язку за ескізами та принциповими схемами. Виявляє та усуває різні дефекти монтажу. Включає окремі пристрої та комплекси у схему живлення та попередньо знімає необхідні параметри. Настроює та виконує контрольні випробування апаратури, яку монтує. Виготовляє особливо складні схеми з різних проводів, кабелів тощо. Складає особливо складні монтажні схеми за взірцями та таблицями укладання проводів на шаблоні для в’язання кабелів та джгутів. Виконує монтаж поверхнево-монтованих електрорадіоелементів з відстанню відводів 0,6 мм.

Повинен знати: призначення, будову та принцип дії радіоелектронної апаратури, яку монтує; електричні, принципові та монтажні схеми особливої складності; кінематичні схеми механізмів, які монтує; способи перевірки на точність різної апаратури, приладів та пристроїв; правила настроювання та проведення контрольних випробувань апаратури, яку монтує; правила і методи випробувань апаратури та приладів; правила експлуатації апаратури та стендів, які випробовує; призначення та умови застосування особливо складних контрольно-вимірювальних приладів.

Кваліфікаційні вимоги. Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією 4 розряду не менше 1 року.

Приклади робіт:
1. Антени — узгодження роботи антени з передавачем та приймачем. 2. Апаратура звукозаписувальна багатоканальна — монтаж за принциповою схемою. 3. Апаратура спеціальна — монтаж особливо складних вузлів, блоків, пристроїв. 4. Апаратура спеціальна, стандартна та стабілізуючі джерела живлення на напівпровідниках — монтаж особливо складних вузлів, блоків, пристроїв. 5. Блоки генераторів, індикаторів на мікросхемах — монтаж за принциповою схемою. 6. Блоки РЕА особливо складні, які містять вузли НВЧ, точної механіки, оптики — монтаж за принциповою схемою. 7. Блоки електроніки для електронно-механічного автоматизованого рулонного телеграфного апарату — монтаж за принциповою схемою. 8. Блоки ЕРЕ з друкованим та змішаним монтажем великої щільності поверхнево-монтованих ЕРЕ з відстанню виводів до 0,6 мм — монтаж. 9. Вузли функціональні: селектори каналів дециметрового діапазону, узгоджувальні пристрої — монтаж за принциповими схемами. 10. Генератори коливань на кристалічних тріодах — монтаж за принциповою схемою. 11. Графобудувальники — монтаж за принциповою схемою. 12. Електрокардіоскопи — повний монтаж. 13. Кабіна — монтаж за таблицею проводів та монтажною схемою. 14. Комплекти приладу релейні — монтаж. 15. Механізми друкуючі — монтаж за принциповою або електромонтажною схемою. 16. Плати сигналізації приймально-викличного пристрою апаратури одноканальної системи високочастотного телефонування — монтаж. 17. Панелі пультів керування — монтаж. 18. Прилади особливо складні — монтаж за принциповими схемами зі складанням таблиць проводів та в’язанням джгутів. 19. Пульти багатосекційні — виготовлення монтажних схем та монтаж. 20. Пристрій куба пам’яті — монтаж за електромонтажною схемою. 21. Пристрої ЕОМ — монтаж за таблицями проводів (понад 10000 проводів). 22. Станції кінцеві та проміжні букводрукуючої телеграфної апаратури різних систем — монтаж. 23. Станції радіолокаційні з особливо складним монтажем - випробування та перевірка якості монтажу. 24. Стенди прогонні особливо складні — монтаж за принциповими схемами. 25. Установки для перевірки напівпровідникових приладів - монтаж за принциповою схемою. 26. Шафи з кількістю приладів від 400 до 600 — монтаж за принциповою схемою.


6-й розряд

Завдання та обов’язки. Монтує дослідні та експериментальні блоки, шафи, стелажі, стояки, прилади, пристрої радіоелектронної апаратури та апаратури провідного зв’язку будь-якої складності за ескізами та принциповими схемами. Складає, монтує та відпрацьовує схеми будь-якої складності для радіопристроїв, які монтує, та дослідних взірців, які заново розробляє, з різних проводів, кабелів та шин. Виявляє дефекти, установлює місця ушкоджень та усуває їх зі заміною приладів, вузлів, частин схеми. Настроює та випробовує дослідні та експериментальні приймальні, передавальні телевізійні, звукозаписуючі, відтворюючі, спеціальні радіопристрої, які монтує. Виготовляє схеми шаблонів до експериментальних та дослідних взірців апаратури. Перевіряє всі електричні параметри апаратури, яку монтує.

Повинен знати: конструкцію дослідних та експериментальних взірців приймально-передавальних апаратів та станцій, приладів, спецапаратури високочастотного багатоканального телефонування та апаратури ЕОМ; будову, принцип дії та способи застосування особливо складних контрольно-вимірювальних приладів та розподільних щитів; правила, методи та послідовність монтажу апаратури за дослідними та експериментальними схемами, види несправностей монтажу, методи їх пошуку в апаратурі та способи їх усунення; правила перевірки працездатності апаратури та станцій.

Кваліфікаційні вимоги. Вища освіта (молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією 5 розряду не менше 1 року.

Приклади робіт:
1. Апаратура звукозаписуюча багатоканальна — монтаж дослідних взірців за принциповою схемою. 2. Апаратура спеціальна — монтаж дослідних взірців. 3. Блоки живлення стабілізовані — розрахунок схем, монтаж за принциповими схемами. 4. Блоки спеціальної апаратури з друкованим та змішаним монтажем більшої щільності особливо складні — монтаж за принциповою схемою. 5. Машини математичні — монтаж за принциповою схемою арифметичного запам’ятовуючого пристрою. 6. Напівавтомати та стенди експериментальні особливої складності — повний монтаж зі складанням таблиць та шаблонів. 7. Осцилографи високовольтні (в умовах індивідуального виробництва) — монтаж. 8. Передавачі багатодіапазонні та багатокаскадні — монтаж за принциповою схемою дослідних взірців. 9. Панелі пульта керування — повний електромонтаж з встановленням електродвигунів та підключенням до машини. 10. Прилади з великою кількістю взаємодіючих механізмів — монтаж з в’язанням схем. 11. Прилади дослідних та експериментальних взірців типу потужних генераторів та підсилювачів — повний електромонтаж. 12. Станції швидкодіючої телефонної апаратури різноманітних типів та систем — повний монтаж. 13. Станції особливо складні — повний монтаж. 14. Стативи спеціальні (дослідні взірці) — виготовлення шаблонів для в’язання схемних кабелів. 15. Стояки ЕОМ, телевізори кольорові, електрокардіографи - монтаж дослідних взірців.


Шукаєте роботу?

Шукаєте персонал?

↑ Вгору