UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників
  3. Робiтники. Загальнi професiї робiтникiв гiрничих i гiрничо-капiтальних робiт
  4. Вибуховик

Вибуховик

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує підривні роботи середньої складності під час проведення відкритих гірничих і геофізичних робіт. Проводить зривання шпурів у шлаківниках мартенівських печей, в остиглих “козлах” та охолодях у металургійному виробництві. Виконує підривні роботи з переділу негабаритів, з розпушування металевої стружки, змерзлих дров, корчування пнів, звалювання лісу, в металевих конструкціях і в бронеямах. Виготовляє патрони-бойовики. Підриває одиничні та групові шпури вогневим і електричним підриванням. Заряджає прострілювально-підривну апаратуру. Заряджає шпури, свердловини, камери та інші виробки, які проводяться для підривних робіт.

Отримує, навантажує, розвантажує, доставляє підривні матеріали з базових та роздавальник складів до місць робіт. Готує забивку. Перевіряє виконання заходів щодо безпечного ведення робіт і технології, відповідності розташування, глибини і направлення шпурів і свердловин до проектів і паспортів на підривні роботи. Проводить заряджання шпурів і свердловин пневмозарядниками різних типів, замірювання метану у вибої перед заряджанням шпурів і свердловин та перед кожним зриванням зарядів. Перевіряє якість осланцювання. Проводить механізоване забивання свердловин. Визначає безпечні зони і розставляння постів охорони небезпечної зони.

Перевіряє встановлення загородження і попереджувальних знаків. Подає установлені сигнали про проведення підривних робіт, монтує підривну мережу, перевіряє її справність, перевіряє опір електричної мережі. Визначає придатність вибухових матеріалів до використання, знищує непридатні. Проводить огляд місця після підривних робіт, ліквідацію невибухлих зарядів. Проводить полігонні випробування вибухових матеріалів, обліковує їх витрати і підтверджує їх, здає залишки на склад. Веде журнал підривних робіт. На геофізичних роботах — виготовляє електрозапали для перфорації та торпедування свердловин. Перевіряє справність, підготовку до заряджання, заряджання і розряджання вогнепальної апаратури.

Повинен знати: властивості вибухових речовин і засоби підривання; правила безпечного ведення підривних робіт; будову пневмозарядників та підривних машинок усіх типів, електровимірювальних приладів, прострілювально-підривної апаратури, ґрунтоносів, торпед; види пристроїв для монтажу підривних мереж; порядок заряджання та підривання шпурів при вогневому, електричному, електровогневому способах підривання з застосуванням детонуючого шнура; основні методи проведення підривних робіт; перфорування і торпедування свердловин; схеми з’єднання під час електропідривання; правила підключення підривних мереж до джерела струму; величину блукаючого струму; склад рудникового повітря; властивість рудникових газів, допустимий процент їх вмісту; запобіжні заходи у разі виявлення газів; способи замірювання газів у рудниковому повітрі; порядок перевірки осланцювання виробок, норми витрат, способи і правила зберігання, транспортування, випробовування і знищення вибухових матеріалів; способи і правила ліквідації невибухлих зарядів; установлену сигналізацію під час проведення підривних робіт; правила установлення загородження; властивості гірських порід; способи буріння шпурів і розміщення їх залежно від геологічних і технічних умов.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи помічником підривника не менше 2 років.


5-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує складні підривні роботи під час проведення відкритих і підземних гірничих робіт: під час проходки та поглиблення стовбурів, похилих і підняттєвих виробок, у транспортних і гідротехнічних тунелях, під час спорудження будівель ГЕС, підземних споруд спеціального призначення, боротьби з лісовими пожежами. Монтує підривні мережі, заряджає, підриває шпури і свердловини під час масових вибухів. Виконує підривні роботи поблизу різних споруд, у пластах (стрічках) з відкритим очисним простором висотою більше 3 м, на очисних роботах жильних родовищ при заряджанні з помостів, встановлених на кріпленні. Проводить підривання роззосереджених зарядів для утворення котлованів під опори контактної мережі в скельних породах та нескельних ґрунтах. Заряджає і підриває камерні, свердловинні та котлові заряди.

Заряджає і підриває шпури, свердловини, камери, накладні заряди серіями вогневим і електровогневим способами з застосуванням електродетонаторів і детонуючого шнура в умовах наявності кріплення, обладнання, механізмів, комунікацій. Перевіряє стан вентиляції, кріплення, течок грохотів, перекриттів, помостів. Виконує підривні роботи методом “контурного підривання”. Монтує електропідривну і дублювальну мережу із змішаним з’єднанням зарядів. Визначає небезпечну зону з сейсмічним впливом, розлітанням уламків (шматків гірничої маси) та ударної хвилі. Переробляє вибухові речовини на механізованому комплексі. Проводить механізоване зарядження свердловин, шпурів, камер зарядними і зарядно-доставними машинами, керує ними, здійснює технічне обслуговування їх.

Повинен знати: особливості проведення підривних робіт під час проходки, поглиблення стовбурів, похилих і підняттєвих виробок, у транспортних і гідротехнічних тунелях, під час спорудження будівель ГЕС та підземних споруд спеціального призначення, виконання масових вибухів та при веденні інших складних відкритих гірничих робіт; порядок дублювання підривної мережі; схеми монтажу і порядок розрахунку складних мереж; порядок розрахунку зони, небезпечної за сейсмічним впливом, розлітанням уламків (шматків гірської породи) та ударною хвилею; будову зарядних та зарядно-доставних машин, правила їх експлуатації; методи боротьби з статичною електрикою під час пневмозарядження гранульованими вибуховими речовинами; особливості уповільненого підривання; правила вибору ефективних конструкцій зарядів і схем уповільненого відривання залежно від гірничо-геологічних умов; механізацію внутрішньоскладових вантажно-розвантажувальних і транспортних робіт у сховищах вибухових речовин другої групи; технологію, засоби автоматизації для механізованого заряджання гірничих виробок вибуховими речовинами; технологію контейнерної доставки, зберігання і розтарування вибухових речовин; будову динамореактивних систем.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією вибуховика 4 розряду не менше 1 року.


6-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує особливо складні підривні роботи під час будівництва унікальних споруд, урізання в діючі споруди; визначає число, розміщення і глибину шпурів, монтує електропідривну мережу. Виконує підривні роботи поблизу фундаментів унікальних будов, постійних підземних комунікацій, діючих тунелів, метрополітенів, магістральних залізниць та автомобільних доріг, ліній електропередач, газо- і нафтопроводів, мостів, що будуються. Підриває заряди на крутоспадних схилах, під час днозаглиблювальних робіт, посадки насипів на мінеральне дно, ліквідації перегородок, забивання паль, підривання криги в період льодоходу, реконструкції доменних і мартенівських цехів. Виконує підривні роботи для обвалення будов і споруд. Здійснює спорядження торпед, опускання їх у свердловини і підривання. Эта тема широко раскрыта на канале Алиф ТВ в одном из сюжетов из регионов.

Повинен знати: правила ведення підривних робіт під час будівництва унікальних будов і споруд, цінних угідь, на крутоспадних схилах, поблизу магістральних залізниць та автомобільних доріг, під час забивання паль вибухом, посадки насипів на мінеральне дно та інших найскладніших роботах; правила підривання для подрібнювання металу, гарячих масивів, під час криголамних і підводних робіт, для обвалення будов і будівельних конструкцій; порядок спорядження торпед і виготовлення зарядів для торпедування свердловин.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією вибуховика 5 розряду не менше 1 року. Примітки: 1. За наявності Єдиної книжки майстра-вибуховика професію найменувати “Майстер-вибуховик. 2. Помічники підривників, що доставляють вибухові матеріали, тарифікуються за 2 розрядом, а при одночасній участі під керівництвом підривника у виконанні комплексу робіт щодо підготовки до підривання шпурів, свердловин, мінних камер — за 3 розрядом.


Шукаєте роботу?

Шукаєте персонал?

↑ Вгору