4-й розряд
Завдання та обов’язки. Веде процес очищення соапстоків, талової олії-сирцю, асидолу-милонафти та інших жирових і нафтових відходів від сторонніх домішок із застосуванням оброблення лугом, відсолюванням, шліфуванням, оброблення воднем і розкладанням сірчаної кислоти. Приймає жирні кислоти, сало, саломас, різні види рослинної олії, синтетичні жирні кислоти в місткості миловарного відділення. Розігріває і приводить у рідкий стан підмильний клей. Бере участь у процесі варіння мильної основи періодичним методом у котлах і апаратах безперервної дії. Готує сплави каніфолі з жирними кислотами саломасу і сала, розчинів кальцинованої і каустичної соди.
Підігріває і подає підготовлені жирові компоненти у мірники. Завантажує у котли і апарати за заданою рецептурою і в необхідній послідовності саломас, синтетичні та інші кислоти і допоміжні матеріали. Веде процес нейтралізації жирних кислот розчином кальцинованої соди, омилення жирової суміші лугом, відсолювання і шліфування основи туалетного мила. Відбирає проби на вміст жирних кислот і вільного лугу. Коригує процес варіння за допомогою перемішування, подавання сировини, води і пари. Контролює температуру, тиск у апаратах і котлах, наявність жирів у місткостях і роботу дозувальних насосів.
Повинен знати: види сировини, яку застосовують у миловарінні, її властивості; вплив домішок на якість мила; технологію обробки й очищення жирових і нафтових відходів; технологію варіння мила періодичним методом в апаратах безперервної дії; будову котлів, апаратів, насосів і схему трубопроводів відділення; види, призначення та принцип дії контрольно-вимірювальних приладів.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за технологічно суміжною професією 3 розряду — не менше 1 року.
5-й розряд
Завдання та обов’язки. Веде процес варіння різних сортів і видів мила періодичним методом у котлах і апаратах безперервної дії під керівництвом апаратника вищої кваліфікації. Запускає, зупиняє, регулює роботу апаратів безперервної дії. Контролює додержання температурного режиму, вологості, концентрації розчину, співвідношення витрат жирних кислот, каустичної і кальцинованої соди. Регулює швидкість обертів у мішалках змішувача і подавання компонентів у апарат. Відкачує мило в коректувальні місткості і коригує його додаванням жирних кислот.
Веде процес нейтралізації жирних кислот у варильних котлах, омилення жирової суміші розчином їдкого натрію, коригує, відсолює розчином електроліту, шліфує і становить мила на відстій. Стежить за роботою апаратів, котлів, дозувальних пристроїв і мірників. Контролює процес поліпшення якості жирових і нафтових відходів, допоміжних матеріалів і очищення від сторонніх домішок. Контролює своєчасну переробку відходів мила. Перевіряє справність арматури на трубопроводах. Веде технологічний журнал, облік витрат сировини та виходу готової продукції.
Повинен знати: технологію процесу безперервного омилення і варіння мила періодичним методом; властивості синтетичних і натуральних замінювачів жирів і допоміжних матеріалів; норми витрат сировини і матеріалів.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією апаратника миловаріння 4 розряду — не менше 1 року.
6-й розряд
Завдання та обов’язки. Веде процес варіння мила періодичним методом у котлах і апаратах безперервної дії. Складає рецептури господарських і туалетних мил відповідно до наявності сировини, мийних компонентів і титру жирової суміші. Розраховує витрати сировини, содопродуктів та інших матеріалів, титр жирової суміші. Контролює виробничий процес і якість мильної основи за показаннями контрольно-вимірювальних приладів, лабораторних аналізів і органолептично. Веде процес варіння вищих і спеціальних сортів мила. Дозує жирові суміші та інші компоненти мила, подає їх у котли й апарати безперервної дії. Запобігає й усуває причини відхилень від норм технологічного режиму. Координує роботу підготовчого та миловарильного відділень.
Повинен знати: будову устаткування відділення виробництва мила, технологічну схему виробництва; розрахунки та формули, що застосовуються при складанні рецептур господарських і туалетних мил, методику аналізів контролю технологічного процесу варіння мила; фізико-хімічний склад; властивості сировини, допоміжних матеріалів і готової продукції.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією апаратника миловаріння 5 розряду — не менше 1 року.