UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників
  3. Робітники
  4. Лаборант виробництва бактерійних препаратів

Лаборант виробництва бактерійних препаратів

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує підсобні роботи; обробляє тварин і ембріони для зараження, імунізації; готує до роботи бокси, термостати та виробничий посуд; бере участь під керівництвом лаборанта більш високої кваліфікації у проведенні окремих нескладних операцій і приготуванні посівного матеріалу.

Повинен знати: основи бактеріології; правила роботи з живими патогенними культурами; інструкції про роботу з зараженим матеріалом; прийоми бактеріологічної роботи; основні методи фарбування мазків і способи приготування бактеріологічних фарб; основні методики проведення бектеріологічних та імунологічних реакцій; правила стерильного відбирання проб.

Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.


3-й розряд

Завдання та обов’язки. Готує живильні середовища для вирощування живих культур, для контролю напівфабрикатів і препаратів. Готує розчини для живильних середовищ за встановленими розрахунками. Бере участь у роботі з живими культурами у процесі росту та посіву на живильних середовищах і пасажі їх на тваринах (відбирає проби та їх обробляє для проведення відповідного контролю лаборантами вищих розрядів). Бере участь у процесі кровопускання та імунізації тварин антигенами. Готує мазки живих культур і препаратів. Бере участь у процесах очищення та концентрації препаратів. Визначає флокулюючий титр у токсинах, анатоксинах і сироватках.

Повинен знати: основи бактеріології; правила роботи з живими патогенними культурами; інструкції про роботу з зараженими матеріалами; прийоми бактеріологічної роботи; основні методи фарбування мазків і способи приготування бактеріологічних фарб; основні методики проведення бактеріологічних та імунологічних реакцій; правила стерильного відбирання проб.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або підготовка безпосередньо на виробництві, підвищення кваліфікації і стаж роботи за професією лаборанта виробництва бактерійних препаратів 2 розряду не менше 1 року. Приклади робіт. Виробничі тварини і мозкова тканина — гомогенізація; обкорювання і стерильне витягання мозку або інших органів та направлення їх на подальше оброблення; зіскоблення віспяної вакції — подрібнювання; ембріональні тканини і органи тварин — подрібнювання. Контрольні тварини: підготовка для розрізування або випробування; сиворотки — стерильна фільтрація; сироватки і вакцини — переведення в серію під керівництвом лаборанта більш високої кваліфікації.


4-й розряд

Завдання та обов’язки. Готує та контролює на стерильність, нешкідливість, токсичність напівпродукти і готові бактерійні препарати. Проводить посів живих культур у живильне середовище, веде роботи з живими культурами в процесі їх посіву та росту на живильних середовищах. Перевіряє морфологічні властивості і бактеріальну чистоту живих культур і препаратів методом мікроскопії. Пересіває живі культури і проводить пасаж їх на тваринах. Виконує роботи у процесі оброблення мікробних суспензій: змивання, фільтрація, переварювання тощо. Очищає токсини, анатоксини і сироватки. Спільно з лаборантом більш високої кваліфікації контролює напівпродукти і готові препарати за допомогою вимірювальних приладів.

Проводить імунізацію тварин антигенами та кровопускання. Контролює препарати на тваринах у процесі виготовлення. Проводить посіви на стерильність боксів, пристроїв, які використовуються при розливанні препаратів, рук розливальників, запаювальників, стерильних розчинів. Веде облік посівів на мікрофлору, відбирає ампули для контролю на герметичність запаювання і правильність дозування розливу. Готує дезінфікуючі розчини (1,5-3%) фенолу для оброблення боксів. Веде технічну документацію.

Повинен знати: основи бактеріології; правила роботи з живими патогенними культурами; інструкції про роботу з зараженим матеріалом; прийоми бактеріологічної роботи та роботи з мікроскопом; методи фарбування мазків і способи приготування бактеріологічних, імунологічних і серологічних реакцій; правила і прийоми зараження тварин та кровопускання.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією лаборанта виробництва бактерійних препаратів 3 розряду не менше 1 року. Приклади робіт. Тварини — імунізація за схемою і кровопускання для одержання виробничих напівфабрикатів. Мікробна суспензія — фільтрація, зливання і оброблення. Телята — прищеплювання, кровопускання і оброблення туш у виробництві віспяної вакцини. Токсини, анатоксини і сироватки — очищення.


5-й розряд

Завдання та обов’язки. Готує вихідний матеріал і розчини для виробництва бактерійних препаратів. Готує посівний матеріал живих культур. Веде і контролює (стандартизація культури) процес росту живих культур на живильних середовищах. Проводить стерилізацію, очищення, концентрацію та сорбцію препаратів. Проводить визначення антитоксичного титру сироваток. Проводить біологічний контроль препаратів на тваринах. Перевіряє і контролює напівпродукти і готові препарати на активність, онкогенність, нешкідливість, імуногенність, стандартність, стерильність та інші властивості, які є обов’язковими у виробництві бактерійних, препаратів. Контролює вихідні матеріали, розчини, напівпродукти і готові препарати за допомогою контрольно-вимірювальних приладів (поляриметр, потенціометр, рефрактометр). Проводить імунізацію тварин токсинами. Проводить кровопускання. Реєструє параметри процесу у виробничих журналах і керує роботою лаборантів нижчої кваліфікації.

Повинен знати: бактеріологію, вірусологію, серологію та імунологію у межах роботи, яка виконується; правила роботи з живими патогенними культурами; інструкції щодо виготовлення та контролю бактерійних препаратів на дільниці, яка обслуговується; способи визначення властивостей живих культур на заражених ними тваринах; методи біохімічної та серологічної перевірки культур; техніку бактеріологічної роботи; методи, прийоми пересіву культур на живильних середовищах; методику ставлення та оцінювання результатів серологічних, імунологічних реакцій, реакцій флокуляції, аглютинації, преципітації; способи титрування сировини і токсинів різними методами; правила та прийоми зараження, імунізації та кровопускання тварин; інструкції щодо виготовлення та контролю бактерійних і вірусних препаратів на дільниці, яка обслуговується.

Кваліфікаційні вимоги. Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією лаборанта виробництва бактерійних препаратів 4 розряду не менше 1 року.


6-й розряд

Завдання та обов’язки. Проводить селекцію живих культур (культури для діагностичної сироватки C-реактивного білка, ботуліничних, газової гангрени). Отримує антигени із асцитичної рідини від тварин, хворих раком. Контролює процеси зростання живих культур на всіх стадіях виробництва, детоксикацію живих культур і токсинів. Контролює різними методами (аглютинація, преципітація, реакція зв’язування комплементу, гемаглютинація, pH тощо) технологічний процес та регулює його. Проводить біологічний контроль готових препаратів (активність, пірогенність, стерильність, нешкідливість, імуногенність, стандартність, розчинність, гомогенність, антигенність та інші властивості). Керує роботою лаборантів нижчої кваліфікації.

Повинен знати: бактеріологію, вірусологію, серологію та імунологію у межах роботи, яка виконується; правила роботи з живими патогенними культурами; способи виявлення морфологічних, серологічних і біологічних властивостей штамів на тваринах; методику ставлення і оцінювання серологічних, імунологічних реакцій (реакції аглютинації, преципітації, флокуляції, зв’язування комплементу, гемаглютинації тощо); правила титрування сироваток і токсинів різними методами; технологічні інструкції щодо виготовлення бактерійних і вірусних препаратів.

Кваліфікаційні вимоги. Вища освіта (молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією лаборанта виробництва бактерійних препаратів 5 розряду не менше 1 року.


Шукаєте роботу?

Шукаєте персонал?

↑ Вгору