Завдання та обов’язки. На закріпленій групі флоту забезпечує технічну експлуатацію суднової техніки з додержуванням нормативних техніко-експлуатаційних характеристик. Здійснює контроль за дотриманням у справному технічному стані енергетичного, рефрижераторного, технологічного та іншого устаткування, суднових систем, пристроїв і механізмів, а також за забезпеченням своєчасного та кваліфікованого технічного обслуговування, правильного ведення суднової технічної та експлуатаційної документації, якісним технічним навчанням, виконанням вимог і розпоряджень органів технічного нагляду та державних інспекцій.
Проводить на суднах практичні заняття з відроблення правильних дій під час аварійних ситуацій внаслідок відмови суднової техніки шляхом імітації окремих відмов. Надає допомогу екіпажам суден у налагоджувальних і теплотехнічних роботах, виявляє конструктивні та експлуатаційні дефекти, організує рекламаційну роботу, збирання та оброблення інформації з надійності та довговічності суднової техніки. Вивчає умови експлуатації та розроблює заходи до подовження міжремонтних періодів роботи устаткування.
Бере участь у підготовці пропозицій з реконструкції, переозброєння суден, у роботах з упровадження засобів технічної діагностики, автоматики, малої механізації, нової техніки. Несе відповідальність за дотриманням правил технічної експлуатації, інструкцій з експлуатації заводів-виробників на суднах закріпленої групи, розглядає технічні проекти на нові судна і суднову техніку, бере участь у випробовуваннях зразків нової техніки. Проводить аналіз діючих нормативів з технічної експлуатації флоту, готує пропозиції до їх перероблення та коректування.
Бере участь у розслідуванні причин аварій суднових механізмів, а також у розробленні заходів щодо їх запобігання. Сприяє раціоналізаторській роботі, узагальнює передовий досвід у галузі технічної експлуатації флоту. Вивчає ділові якості командного складу флоту, подає пропозиції з підбору і розставлення кадрів. Веде виховну роботу, спрямовану на підвищення трудової та виробничої дисципліни, поліпшення якості роботи флоту, зниження витрат на ремонт і технічне обслуговування. Здійснює контроль за дотриманням правил охорони праці, протипожежного захисту та охорони навколишнього середовища.
Повинен знати: постанови, розпорядження в частині розвитку річкового транспорту та удосконалення технічної експлуатації суднової техніки; правила технічної експлуатації річкового транспорту та інші керівні документи з технічної експлуатації суднової техніки; правила і нормативні документи Річкового і Морського Регістрів, трудове законодавство; Устав з дисципліни працівників річкового транспорту, Устав внутрішнього водного транспорту, Устав служби на суднах річкового флоту; основні напрямки науково-технічного прогресу на річковому транспорті та передовий вітчизняний та зарубіжний досвід технічної експлуатації суден, теоретичні основи теплотехніки, електротехніки, методи оцінки надійності та довговічності, наукової організації технічної експлуатації суден; техніко-експлуатаційні характеристики суднової техніки, основи економіки, організації виробництва і праці; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту та охорони навколишнього середовища.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи: за професією механіка групового: для магістра — не менше 1 року, спеціаліста — не менше 3 років, для бакалавра — не менше 5 років; за професією механіка на суднах: для магістра — не менше 3 років, спеціаліста — не менше 5 років, для бакалавра — не менше 7 років.