2-й розряд
Завдання та обов’язки. Веде процес підварювання, варіння сировини, продуктів у передварниках, баках, чанах із підігрівом на газових, електричних та інших плитах. Завантажує сировину. Регулює температурний режим, перевантажує уварену масу. Приймає, зважує, веде облік сировини. Змішує різні компоненти. Перемішує уварену масу за допомогою механізмів або вручну. Визначає момент закінчення процесу варіння. Вивантажує зварену масу.
Повинен знати: основні властивості і способи розварювання різних видів сировини; ознаки готовності продукції; правила експлуатації обслуговуваного устаткування.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
Приклади робіт. Варіння зерна, борошна, картоплі, буряків, кондитерських мас, начинок.
3-й розряд
Завдання та обов’язки. Веде процес варіння сировини і продуктів у відкритих котлах із паровим підігрівом, парових ящиках і дисуторах. Готує сировину, змішує її з різними компонентами, завантажує і вивантажує котли. Контролює процес варіння і уварювання продукту за показаннями контрольно-вимірювальних приладів, лабораторних аналізів або візуально. Визначає момент закінчення процесу варіння органолептично або рефрактометром. Веде процес подрібнення, фільтрації. Регулює за показаннями приладів температуру, тиск, подачу пари. Очищає та миє устаткування. Усуває несправності в роботі устаткування.
Повинен знати: види та властивості сировини, напівфабрикатів;
технологію процесу варіння різних видів сировини; вимоги до якості готової продукції; будову і правила експлуатації обслуговуваного устаткування.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією варника харчової сировини та продуктів 2 розряду — не менше 1 року.
Приклади робіт. Варіння бульйонів, соусів, крупи, бобів, білка соєвого, картоплі, мас кондитерських, начинок, повидла, шпинату, щавлю, маринадного заливу, капустяно-грибної солянки, продуктів для дитячого харчування, пива, квасу, риби, крабів і морепродуктів, борошна рибного, сировини для спирту.
4-й розряд
Завдання та обов’язки. Веде процес варіння сировини і продуктів в автоклавах, вакуум-апаратах, автоматизованих варних агрегатах із паровим підігрівом. Завантажує і вивантажує апарати. Подрібнює, дозує сировину. Готує розчини, перевіряє міцність. Контролює процес варіння або уварювання за показаннями контрольно-вимірювальних приладів, аналізів лабораторії і візуально. Регулює режим варіння. Керує процесом варіння з пульту, оснащеного електронним і пневматичним регулятором, дистанційним управлінням. Спостерігає за процесом протирання пюре на машині, охолодження, консервування розчином сірчистого ангідриду. Веде технічну документацію.
Повинен знати: технологію виготовлення продукції, види і властивості сировини і продуктів, які надходять на варіння; державні стандарти і технічні умови на продукцію; методи визначення готовності продукту; правила роботи на апаратах під тиском; будову обслуговуваного устаткування та правила його експлуатації; призначення і принцип дії контрольно-вимірювальних приладів.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією варника харчової сировини та продуктів 3 розряду — не менше 1 року.
Приклади робіт. Варіння джемів, повидла, томатопродуктів, згущеного молока, пюре плодово-ягідного та яблучного.
5-й розряд
- у разі самостійного ведення комплексу технологічного процесу, у разі варіння концентрованих томатопродуктів у безперервно діючих одно- та багатокорпусних випарних установках.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією варника харчової сировини та продуктів 4 розряду — не менше 1 року.