3-й розряд
Завдання та обов’язки. Веде технологічний процес бродіння відповідно до затвердженої технологічної інструкції. Стежить за надходженням сусла в бродильні місткості та процесом бродіння за показаннями контрольно-вимірювальних приладів. Вивантажує дріжджі із бродильних чанів, які працюють під тиском, транспортує дріжджі в дріжджові камери. Подає дріжджі в бродильні чани, підносить, приєднує шланги, знімає деки та перекачує пиво, квас, брагу тощо, спостерігає за температурним режимом бродильної маси за показаннями контрольно-вимірювальних приладів. Приймає та обробляє брак. Готує колер, настій м’яти. Здає бражку на згін. Очищає, миє, дезінфікує бродильні чани, бочки, танки та інше устаткування. Фільтрує та пастеризує бродильну масу. Стежить за роботою устаткування, що обслуговується. Веде установлений облік.
Повинен знати: основні види та властивості сировини; основи технології бродіння; властивості дріжджів та їх життєдіяльність; поняття про мікробіологічну чистоту бродіння та апаратури; основні процеси, які відбуваються під час бродіння; правила миття, дезінфекції та санітарного обробки устаткування та комунікацій; принцип роботи та правила експлуатації устаткування, що обслуговується.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
4-й розряд
Завдання та обов’язки. Веде технологічний процес спиртового бродіння, головного бродіння сусла для різних сортів пива, доброджування та витримки пива, бродіння та купажування квасу і браги під керівництвом майстра або апаратника вищої кваліфікації. Приймає бродильну масу, бражку, сусло і пиво в бродильні і лагерні місткості. Подає дріжджі, шпунтує, регулює температурний режим відповідно до показань контрольно-вимірювальних приладів. Пускає воду на холодильні змійовики, охолоджує перекачуванням бражки через виносні теплообмінники, охолоджує та перекачує готовий квас на розлив. Проводить санітарне оброблення устаткування. Перевіряє мікробіологічну чистоту чанів. Стежить за технологічним режимом на всіх стадіях процесу доброджування. Купажує квас та брагу. Відбирає проби. Готує розчин сірчаної кислоти. Готує піногасильну суміш та подає її в бродильну масу. Веде технологічну документацію.
Повинен знати: основні вимоги до сировини; технологію виробництва пива, спирту, квасу та браги; технологічний процес бродіння, доброджування та витримування різних сортів пива; терміни витримування; види браку, способи запобігання та усунення; будову обслуговуваного устаткування та контрольно-вимірювальних приладів; способи усунення несправностей у роботі устаткування; правила користування засобами вимірювань та таблицями поправок; порядок визначення температури бродіння та щільності бродіння сусла.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією апаратника процесу бродіння 3 розряду — не менше 1 року.
5-й розряд
Завдання та обов’язки. Самостійно веде безперервний процес спиртового бродіння, головного бродіння сусла для різних сортів пива, доброджування та витримування пива, бродіння квасу та браги відповідно до затвердженої технологічної інструкції. Перевіряє мікробіологічну чистоту чанів, справність устаткування, комунікацій та контрольно-вимірювальних приладів. Стежить за температурним режимом бродіння на всіх стадіях за допомогою контрольно-вимірювальних приладів. Регулює тиск, освітлення, кислотність у чанах, місткостях. Забезпечує процес бродіння, доброджування, освітлення пива відповідно до встановленого технологічного режиму. Проводить нескладні аналізи. Запобігає і усуває відхилення від норм технологічного режиму. Стежить за фільтруванням та карбонізацією пива, регулює тиск під час фільтрування за показаннями контрольно-вимірювальних приладів.
Повинен знати: технологічну схему виробництва; схему комунікацій, державні стандарти, технологічні властивості готової продукції; правила та режим бродіння різних сортів продукції; методику нескладних аналізів; будову устаткування та контрольно-вимірювальних приладів, способи усунення несправностей у роботі устаткування.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією апаратника процесу бродіння 4 розряду — не менше 1 року.
6-й розряд
Завдання та обов’язки. Веде складний біохімічний та мікробіологічний процес бродіння та доброджування пива у великогабаритних циліндро-конічних танках, оснащених системою засобів вимірювань та автоматики. Контролює заповнення бродильною; масою циліндро-конічних танків. Подає дріжджі, проводить аерацію стерильним повітрям сусла, що надходить у циліндро-конічний танк. Регулює температурний режим та тиск за показаннями контрольно-вимірювальних приладів на всіх стадіях бродіння та доброджування пива. Контролює вміст екстракту в пиві. Подає холодоагент в оболонки циліндро-конічного танка відповідно до технологічного режиму. Запобігає та усуває відхилення від норм технологічного режиму. Знімає дріжджі. Подає пиво на фільтрування (освітлення). Відбирає проби та проводить аналізи.
Повинен знати: технологію виробництва пива у великогабаритних циліндро-конічних танках; схему комунікацій; режими бродіння та доброджування різних сортів пива; причини відхилення від норм технологічного режиму та способи їх усунення; конструктивні особливості устаткування, що застосовується у виробництві пива; будову автоматики.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією апаратника процесу бродіння 5 розряду — не менше 1 року.