ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ ЗАСТУПНИКА ГОЛОВНОГО БУХГАЛТЕРА
I. Загальні положення
- Заступник головного бухгалтера відноситься до категорії спеціалістів, приймається на посаду та звільняється з неї наказом директора підприємства.
- Заступник головного бухгалтера безпосередньо підпорядковується головному бухгалтеру.
- У своїй діяльності заступник головного бухгалтера керується:
- законодавчими й нормативними документами, що регламентують питання бухгалтерського обліку та звітності;
- методичними матеріалами, які стосуються відповідних питань;
- статутом підприємства;
- правилами внутрішнього трудового розпорядку;
- наказами та розпорядженнями директора, начальника відділу - головного бухгалтера;
- цією посадовою інструкцією.
- Заступник головного бухгалтера повинен знати:
- законодавчі акти, постанови, розпорядження, накази, керівні, методичні та нормативні матеріали з організації бухгалтерського обліку зобов'язань і господарських операцій, а також складання звітності;
- форми і методи бухгалтерського обліку на підприємстві;
- план кореспонденції рахунків;
- організацію документообігу по ділянках бухгалтерського обліку;
- порядок документального оформлення і відображення на рахунках бухгалтерського обліку операцій, пов'язаних з розрахунками за надані послуги та рух грошових коштів;
- методи економічного аналізу господарсько-фінансової діяльності підприємства;
- правила експлуатації обчислювальної техніки;
- економіку, організацію праці та управління;
- ринкові методи господарювання;
- законодавство про працю;
- правила і норми охорони праці;
- правила внутрішнього трудового розпорядку.
- Під час відсутності заступника головного бухгалтера його обов'язки виконує в установленому порядку призначається заступник, який несе повну відповідальність за належне виконання покладених на нього обов'язків.
- _________________________________________________________________.
- _________________________________________________________________.
II. Завдання та обов'язки
- Здійснює контроль за роботою з ведення бухгалтерського обліку зобов'язань і господарських операцій (реалізація послуг, розрахунків з постачальниками та замовниками за надані послуги, рух грошових коштів на валютних і гривневих рахунках).
- Веде оперативний облік надходжень і платежів грошових коштів, здійснювати обов'язковий продаж частини валютної виручки, розміщує вільні грошові кошти на банківських депозитних внесках, складає щомісячні оперативні дані про рух грошових коштів за транзитним і поточними рахунками підприємства.
- Бере участь у розробці та здійсненні заходів, спрямованих на дотримання фінансової дисципліни та раціональне використання ресурсів.
- За узгодженням з головним бухгалтером і з дозволу директора надає кредиторам, інвесторам, аудиторам та іншим користувачам бухгалтерської звітності зіставну і достовірну бухгалтерську інформацію про стан розрахунків з дебіторами і кредиторами.
- Здійснює листування з партнерами, готує необхідну інформацію з питань, що стосуються взаєморозрахунків.
- Бере участь у визначенні змісту основних прийомів і методів ведення обліку і технології обробки бухгалтерської інформації.
- Готує дані по відповідних ділянках бухгалтерського обліку для складання звітності.
- Стежить за збереженням бухгалтерських документів, оформлює їх у відповідності зі встановленим порядком для передачі до архіву.
- Бере учать:
- у проведенні економічного аналізу господарсько-фінансової діяльності підприємства за даними бухгалтерського обліку і звітності з метою виявлення внутрішньогосподарських резервів, здійснення режиму економії і заходів щодо вдосконалення документообігу;
- у розробці та впровадженні прогресивних форм і методів бухгалтерського обліку на основі застосування сучасних засобів обчислювальної техніки;
- у проведенні інвентаризацій грошових коштів і товарно-матеріальних цінностей.
- Виконує роботи з формування, ведення і зберігання бази даних бухгалтерської інформації, вносить зміни до довідкової та нормативної інформації, використовуваної при обробці даних.
- Бере участь у формуванні постановки завдань або окремих їх етапів, що вирішуються за допомогою обчислювальної техніки, визначає можливість використання готових проектів, алгоритмів, пакетів прикладних програм, що дозволяють створювати обгрунтовані системи обробки бухгалтерської інформації.
- _________________________________________________________________.
- _________________________________________________________________.
III. Права
Заступник головного бухгалтера має право:
- Знайомитися з проектами рішень керівництва підприємства, що стосуються його діяльності.
- Вносити на розгляд керівництва пропозиції щодо покращання роботи, пов'язаної з обов'язками, що передбачені цією інструкцією.
- Отримувати від керівників відділів, спеціалістів підприємства інформацію і документи з питань, що входять до його компетенції.
- Вимагати від керівництва підприємства сприяння у виконанні своїх посадових обов'язків і прав.
- Залучати фахівців підприємства для вирішення покладених на нього обов'язків (якщо це передбачено положеннями про відділи, якщо ні - з дозволу начальника відділу).
- Доповідати головному бухгалтеру про всі виявлені недоліки в межах своєї компетенції.
- _________________________________________________________________.
- _________________________________________________________________.
IV. Відповідальність
Заступник головного бухгалтера несе відповідальність за:
- Неналежне виконання або невиконання своїх посадових обов'язків, помилкові дії чи бездіяльність, неприйняття рішень, що сходять у сферу його компетенції, а також за невикористання або неповне використання своїх функціональних прав, що передбачені цією посадовою інструкцією, а також правилами внутрішнього трудового розпорядку, - в межах, визначених чинним законодавством України про працю та кримінальним законодавством України.
- Правопорушення, скоєні в процесі здійснення своєї діяльності, в межах, визначених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України.
- Завдання матеріальної шкоди в межах, визначених чинним цивільним законодавством та законодавством про працю України.
- _________________________________________________________________.
- _________________________________________________________________.
V. Взаємовідносини, зв'язки за посадою
Для виконання функцій і реалізації прав, передбачених цією інструкцією, заступник головного бухгалтера взаємодіє:
- З директором, із заступником директора з фінансових питань і персоналу, головним бухгалтером з питань:
- отримання наказів, розпоряджень, вказівок, посадової інструкції, нормативних документів, кореспонденції, що відноситься до бухгалтерського обліку;
- подання: довідок, відомостей, інформації з фінансових питань підприємства на вимогу, службових записок, звітів і будь-який іншої інформації, яка витікає з бухгалтерського обліку.
- З керівниками відділів підприємства за погодженням з головним бухгалтером з питань:
- отримання: інформації, відомостей, довідок, службових записок, та інших документів, необхідних для здійснення бухгалтерського обліку;
- подання: відомостей, довідок, службових записок та іншої інформації, яка витікає з бухгалтерського обліку.
- З підлеглими працівниками відділу бухгалтерського обліку з питань:
- отримання: довідок, проводок, розрахунків, журналів-ордерів і будь-яких інших документів, необхідних для складання бухгалтерської звітності;
- подання: службових записок із зазначенням призвести бухгалтерські записи, довідкової інформації та методичної допомоги щодо здійснення бухгалтерського обліку.
- З аудиторськими фірмами, з податковими органами з питань:
- отримання: аудиторських звітів з перевірки стану бухгалтерського обліку, консультацій з питань відображення фінансово-господарських операцій на рахунках бухгалтерського обліку, актів виїзних і камеральних перевірок податкових органів, рішень по них, вимог з зустрічним перевіркам;
- подання: всіх бухгалтерських документів, необхідних для перевірок, роз'яснень щодо відображення в обліку фінансово-господарських операцій.
- _________________________________________________________________.
- _________________________________________________________________.
|