В соответствии с документом, утверждается проект первой очереди Левобережной линии метрополитена Троещина - Осокорки от ул. Милославской до станции метро "Левобережная" с электродепо "Троещина" в Деснянском и Днепровском районах столицы.
Первая очередь строительства предусматривает строительство шести станций участка от ст. "Милославская" до ст. "Просп. Ватутина" с I очередью электродепо "Троещина", вторая - II очередь электродепо "Троещина" и третья - две станции на участке от ст. "Просп. Ватутина" до ст. "Левобережная".
Стоимость строительства первой очереди по ценам 2008 года - 3 млрд. 365 млн. грн., второй - 874 млн.грн. и третьей - 1 млрд. 607 млн.грн.
Протяженность линии - 12,02 км, пропускная способность - 40 пар поездов в час, пассажиропоток - 42 тыс. пассажиров в час.
Строительство рассчитано на 113 месяцев, в том числе 48 месяцев - первая очередь, 55 - вторая и 44 - третья.
Напомним, ранее сообщалось, что строительство метро на Троещину начнется в этом году.
В соответствии с планами КП "Киевский метрополитен", линия метро на жилом массиве Выгуровщина-Троещина должна начать работу в 2012 году.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.