UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Публікації про роботу
  3. Новини України і світу
  4. Новини
  5. Відпустка під час воєнного стану: бути чи не бути

Відпустка під час воєнного стану: бути чи не бути

16.08.2022 344Автор: Лоліта Платошкіна
Відпустка під час воєнного стану: бути чи не бути

Відпустка під час воєнного стану: бути чи не бути

16.08.2022     344Автор: 

Сьогодні Верховна Рада продовжила воєнний стан та мобілізацію до 21 листопада 2022 року. І хоча війна триває, підприємці та працівники намагаються пристосуватися до кризових обставин і навіть знаходити час на себе та відпочинок. Попри воєнний стан кадровики продовжують надавати щорічні основні відпустки відповідно графіку. І хоча досить складно дозволити собі відпустку під час війни, відновити сили дуже важливо.

Зміни щодо надання щорічних відпусток

19 липня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022. 

  1. Відтепер у період дії воєнного стану надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 календарні дні за поточний робочий рік. Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більше 24 календарних днів, то надання невикористаних у період дії воєнного стану днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану. Залишок не згорає.
  2. У період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні невикористаних днів щорічної відпустки. 
  3. У разі звільнення працівника у період дії воєнного стану йому виплачується грошова компенсація відповідно Закону України "Про відпустки".

Такі зміни дозволяють на власний розсуд роботодавця вирішувати в наданні співробітнику відпустки повної тривалості чи обмежити 24 календарними днями. Він також на власний розсуд вирішує, чи надавати чи надавати щорічну основну відпустку під час воєнного стану за минулий рік.

До речі, зміни більше стосуються щорічних основних відпусток, а це означає, що тривалість інших видів відпусток не змінились.

Дізнайтесь також із статті “Як бути з відпусткою у воєнний час?” про особливості виплати відпускних. Важливою зміною є те, що заробітна плата працівникам за весь час відпустки виплачується до початку відпустки, якщо інше не передбачено трудовим або колективним договором.

В якому випадку можлива відмова у відпустці

Відповідно статті 12 Закону 2136, якщо працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, роботодавець має право під час воєнного стану відмовити йому у щорічній або іншій відпустці окрім:

  • у зв’язку з вагітністю, пологами,
  • у зв’язку з доглядом за дитиною по досягненню нею трирічного віку.

Як оформити відпустку під час воєнного стану

Кадровик готуєте наказ на щорічну відпустку або додаткову відпустку працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи.

Тих працівників, що працюють під час війни дистанційно, сповіщають та ознайомлюють з наказом про відпустку, за допомогою доступних засобів зв’язку. У такий самий зворотний спосіб отримують від них заяви на відпустку. Тут слід також нагадати, що законодавством забороняється примушувати працівників йти у відпустку власним коштом.

А з 19.07.2022 з’явився новий вид відпустки без збереження зарплати. Таке собі тимчасове звільнення працівника від виконання його трудових обов'язків, що надається на певну кількість календарних днів та не оплачується роботодавцем.

Читайте також

  • Як все пам’ятати, а не забувати?22 жовтень, 2024

    В сучасному ритмі життя, коли треба скрізь встигнути і багато чого зробити, наша пам'ять час від часу дає збій. Не завжди пам'ятаємо, де лежать документи, забуваємо про заплановану зустріч, вийшовши з дому, важко згадуємо, чи вимкнули з розетки праску тощо. А причина такого збою – перевтома, часті хвилювання, і, як не дивно, одноманітність.

  • Читання в юному віці – кар'єра у майбутньому 28 вересень, 2024

    Підвищення по службі чи в іншій діяльності, досягнення популярності, слави тощо – це все кар'єра. А з чого починається це сходження і коли? На це запитання дає відповідь соціолог із Оксфорда Марк Тейлор.

  • Як полегшити вихід на роботу після відпустки? 8 вересень, 2024

    Декілька порад від наших експертів про те, як, повернувшись до роботи, правильно застосувати «відновлений багаж сил».

  • Піднімайся і йди30 серпень, 2024

    Впавши, піднімаємося, обтрушуємо одяг, хочемо зробити крок, але біль у забитих колінах не дає ступити. Адже йти треба, хоча б до медпункту. Одні встають і, перемагаючи біль, йдуть далі, а в інших сил вистачає лише до кабінету лікаря або самому перев'язати собі рани, а деякі не можуть навіть піднятися від сильних забитих місць, розчарування та зневіри. Що робити і як допомогти собі?

  • Розміщення вакансій на сайті Jobs.ua19 серпень, 2024

    Jobs.ua хоче підтримати Кращих Роботодавців і розширити можливості Шукачам роботи у важку хвилину, тому продовжує працювати в галузі працевлаштування та зберігає знижки і можливість безкоштовного розміщення вакансій для роботодавців.

↑ Вгору