UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Публікації про роботу
  3. Новини України і світу
  4. Новини
  5. Баланс інтересів сторін під загрозою: вільні трудові договори

Баланс інтересів сторін під загрозою: вільні трудові договори

21.07.2022 257Автор: Лоліта Платошкіна
Баланс інтересів сторін під загрозою: вільні трудові договори

Баланс інтересів сторін під загрозою: вільні трудові договори

21.07.2022     257Автор: 

Питання врегулювання трудових відносин між роботодавцем та працівником завжди стояли на важливому місці в українській спільноті, адже це серйозна запорука 19 липня законопроект №5371 “Про внесення змін щодо спрощення регулювання трудових відносин у сфері малого і середнього підприємництва” був ухвалений Верховною Радою. Він направлений на створення договірного режиму регулювання трудових відносин між працівником та роботодавцем для малого та середнього бізнесу, що в перспективі повинен стати основним.

Закон покищо діятиме протягом воєнного стану. Такий особливий режим регулювання трудових відносин можна буде запроваджувати між працівником та роботодавцем, який є суб'єктом малого або середнього підприємництва з кількістю працівників не більше 250 осіб, або між роботодавцем та працівником, розмір заробітної плати якого становить на місяць понад вісім розмірів мінімальних зарплат.

Зміст положення вільного трудового договору

Спираючись на зоконопроект, обидві сторони можуть на власний розсуд врегулювати стосунки щодо системи та режиму оплати, працевлаштування та звільнення, робочого часу, тривалості робочого тижня, відпустки, вихідних та інших прав і гарантій. Договірний режим може на розсуд роботодавця та працівника за взаємною згодою включати до письмового трудового договору положення стосовно таких моментів:

  • початок і припинення трудових відносин,
  • система оплати праці,
  • норми праці,
  • розмір заробітної плати,
  • можливості і розміри доплат, премій, надбавок, винагород тощо,
  • норм робочого часу та відпочинку,
  • нормованість робочого дня та інших прав КЗпП.

Підводні камені законопроекту

Законопроект вже викликав велику кількість незадоволень адже ставить під загрозу прозорість та чесність врегулювання трудових відносин. Так профспілки відмічають, що положення обмежує основоположні конституційні трудові права та призведе до нав'язування працівникам невигідних умов в індивідуальному трудовому договорі.

Міністерство економічного розвитку вбачає, що законопроект може призвести до правової колізії, створить нерівні умови праці співробітникам, що в свою чергу призведе до можливих маніпуляцій як роботодавців, так і контролюючих органів.

У Головному експертному управлінні Верховної Ради попередили, що використання такого договірного режиму регулювання може призводити до погіршення трудових умов працівників. А саме, роботодавець отримує необмежене право на розірвання трудового договору за власною ініціативою в односторонньому порядку – без чітко окреслених підстав, порядку та строків.

А ось представники бізнесу підтримують даний законопроект. Звісно наразі в Україні чинне ще радянське трудове право, що не відповідає сучасній ринковій економіці й воєнному часу. Однак вільний трудовий договір міг би створити більш гнучку систему регулювання трудових відносин в цей непростий час. Проте чи готовий український бізнес до таких змін без порушень прав працівника, дотриматись всіх гарантій передбачені міжнародними конвенціями.

Читайте також

  • Вчитися у всіх, не наслідувати нікого12 листопад, 2024

    Новачок на роботі. До нього завжди придивляються. Від того наскільки новий співробітник уважний, тактовний та обачний залежить, як його прийме колектив, як складатимуться взаємини з керівництвом. Треба докласти чимало зусиль, щоб перше враження було гідним, адже другого шансу може й не бути.

  • Як все пам’ятати, а не забувати?22 жовтень, 2024

    В сучасному ритмі життя, коли треба скрізь встигнути і багато чого зробити, наша пам'ять час від часу дає збій. Не завжди пам'ятаємо, де лежать документи, забуваємо про заплановану зустріч, вийшовши з дому, важко згадуємо, чи вимкнули з розетки праску тощо. А причина такого збою – перевтома, часті хвилювання, і, як не дивно, одноманітність.

  • Читання в юному віці – кар'єра у майбутньому 28 вересень, 2024

    Підвищення по службі чи в іншій діяльності, досягнення популярності, слави тощо – це все кар'єра. А з чого починається це сходження і коли? На це запитання дає відповідь соціолог із Оксфорда Марк Тейлор.

  • Як полегшити вихід на роботу після відпустки? 8 вересень, 2024

    Декілька порад від наших експертів про те, як, повернувшись до роботи, правильно застосувати «відновлений багаж сил».

  • Піднімайся і йди30 серпень, 2024

    Впавши, піднімаємося, обтрушуємо одяг, хочемо зробити крок, але біль у забитих колінах не дає ступити. Адже йти треба, хоча б до медпункту. Одні встають і, перемагаючи біль, йдуть далі, а в інших сил вистачає лише до кабінету лікаря або самому перев'язати собі рани, а деякі не можуть навіть піднятися від сильних забитих місць, розчарування та зневіри. Що робити і як допомогти собі?

↑ Вгору