Безпритульні тварини потребують нашої турботи та шукають люблячі родини. А допомогти в цьому можуть навіть діти!
Запрошуємо дітлахів 7-17 років долучитися до благодійного онлайн ІТ-марафону «Допоможемо тваринам разом» від онлайн ІТ-академії для дітей GoITeens
Старт: 25 вересня
На учасників марафону чекають корисні лекції, розваги, приємні сюрпризи від партнерів та розіграш подарунків.
Партнерами марафону стали такі компанії, як Kormotech, Socar, Lun.ua, АССА, MyPlay, Контора Рі, COLLAR Company, Say Meow, Zakaz.ua, Київстар, Харків ІТ-кластер.
Більше деталей про подію в Instagram @go_iteens або в Telegram @devofteens.
Коротко про GoITeens та формат марафонів
GoITeens – онлайн ІТ-академія для дітей та підлітків 7-17 років. Наша місія — надати якісну освіту дітям та допомогти створити власну історію успіху.
З початком повномасштабної війни ми започаткували проведення безоплатних ІТ-марафонів, аби підтримати українських дітлахів. Під час цих івентів ми навчаємо дітей створювати дизайни, розробляти власні вебсайти та працювати з навчальними середовищами Roblox Studio та Minecraft Education.
Також наші марафони мають благодійний підтекст. Зокрема, липневий марафон «Таврійська долина» дав змогу дітям військових, ВПО та позбавленим батьківської турботи спробувати себе в ІТ завдяки фондам «Діти Героїв» та «Благомай», з якими ми вже співпрацюємо.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.