Мозок таких людей працює на високих оборотах, і час від часу йому потрібне своєрідне перезавантаження. Та й нам усім воно іноді потрібне, тому давайте разом із Jobs.ua зазирнемо бодай одним оком за лаштунки життя найвідоміших мільярдерів світу, а якщо точніше – давайте з’ясуємо, як вони долають щоденний стрес, викликаний високою завантаженістю на їхній повсякденній роботі.
Деякі люди відчувають велику потребу в такій людині – тобто в людині, яка вкаже життєві орієнтири, яка дасть влучну пораду, коли того вимагатиме ситуація. Тому багато відомих людей шукають собі наставників, щоб вчитися медитації, щоб вчитися заспокоювати свій розбурханий в життєвих баталіях розум.
Стів Джобс, наприклад, ще в двадцять років активно шукав просвітлення. Він їздив в Індію, прожив там деякий час. Щоправда, просвітлення він тоді так і не досяг, надто неспокійним, напевно, був його спраглий до просвітлення розум. Щоправда, дещо пізніше він уже в Сполучених Штатах познайомився із своїм майбутнім гуру. Чи допомогло йому спілкування зі своїм наставником, щоб долати щоденний стрес на роботі і витримувати надмірні ментальні навантаження? Так, допомогло. Допомогло хоча б тому, що Стів Джобс зрозумів одну важливу річ: шукати просвітлення в інших краях – це марна затія, адже все, що потрібно для духовного просвітлення… знаходиться всередині нас. А духовного наставника можна знайти навіть у сусідньому будинку. Це велике відкриття насправді, бо далеко не кожен може осягнути цю просту і важливу істину.
Джобс свого часу порадив Цукенбергу відвідати Індію, і творець Фейсбуку прислухався до цієї поради. Відтоді один з ашрамів Індії так і називається – «ашрам Цукенберга». Місяць, проведений в цій духовній общині, допоміг Марку усвідомити важливість того, чим він займається. Бо іноді так трапляється, що навіть при створенні чогось значного і грандіозного починають долати внутрішні сумніви: а воно потрібно іншим людям?.. а воно потрібно мені?.. можливо, чимось іншим у житті зайнятися?
Тому місяць, проведений в Індії, допоміг Цукенбергу вирішити ці питання для самого себе. І хтозна – збіг обставин це чи ні, але після того його компанія досягла феноменальних успіхів.
Віпасана – це спеціальна духовна практика, яка передбачає десятиденне мовчання. Уявіть собі, що ви десять днів мовчите, а спілкуєтеся з іншими людьми виключно за допомогою текстових повідомлень, а то й взагалі – практично зводите до мінімуму контакти із зовнішнім світом.
Такі тривалі сеанси мовчання дають можливість усвідомити ту внутрішню силу, яка є всередині кожного з нас. Не вірите? Спробуйте хоча б один день помовчати – зранку до вечора причому, тобто провести цілий день із зімкненими в мовчанні вустами. Це складно насправді, хоча на перший погляд може видаватися – та що там складного? А ви спробуйте провести такий експеримент – помовчати один-два дні на вихідних, і самі переконаєтеся, наскільки це непросто.
Джек Дорсі регулярно практикує не тільки такий підхід до подолання щоденного стресу на роботі, а й медитацію і періодичне голодування. Все це разом дає можливість зберігати високу продуктивність, не витрачати на пусті і непотрібні речі найцінніші ресурси власного організму (час і нерви, якщо в двох словах).
Всі ці поради можна з успіхом застосовувати у власному житті, і не лише для подолання стресових ситуацій на робочому місці.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!
Шановні клієнти!
Напередодні нового року пропонуємо знижки на період з 23 грудня по 31 січня.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.