Все чаще в мировой практике мы видим неожиданные решения компаний, касательно рабочих графиков своих служащих.
И если, раньше только продвинутый Google позволял своим сотрудникам выбирать режим работы самостоятельно, то сегодня, все больше компаний переходят на «свободный график» посещения или четырехдневную рабочую неделю.
Jobs.ua провел собственный опрос, выясняя, что об этом думают украинские сотрудники офисов.
Оказалось, что за нормированный рабочий день, предполагающий регламентированную работу «от и до», высказались 31% респондентов.
Работать в режиме «гибкого графика», самостоятельно регулируя время прихода и ухода с работы, интересно 24% опрошенных человек.
За такой же «гибкий график», но при популярной сегодня в мире, четырехдневной рабочей неделе, высказались 13% наших респондентов.
И, немного больше, чем приверженцев нормированного дня – 32% оказалось тех, кто желал бы полностью перейти на удаленную роботу.
Вот так видят свою работу современные украинцы. Как говорится, Бог в помощь, и пусть каждый найдет для себя свой идеальный рабочий график.
Короткий світловий день, холод і осіння мряка впливають на настрій, а втома, апатія і навіть легка депресія — компаньйони гнітючих осінніх днів. Втім, скористайтеся нашими порадами, щоб мінімізувати стрес від перебування в такій непривітній «компанії».
Новачок на роботі. До нього завжди придивляються. Від того наскільки новий співробітник уважний, тактовний та обачний залежить, як його прийме колектив, як складатимуться взаємини з керівництвом. Треба докласти чимало зусиль, щоб перше враження було гідним, адже другого шансу може й не бути.
В сучасному ритмі життя, коли треба скрізь встигнути і багато чого зробити, наша пам'ять час від часу дає збій. Не завжди пам'ятаємо, де лежать документи, забуваємо про заплановану зустріч, вийшовши з дому, важко згадуємо, чи вимкнули з розетки праску тощо. А причина такого збою – перевтома, часті хвилювання, і, як не дивно, одноманітність.
Підвищення по службі чи в іншій діяльності, досягнення популярності, слави тощо – це все кар'єра. А з чого починається це сходження і коли? На це запитання дає відповідь соціолог із Оксфорда Марк Тейлор.
Декілька порад від наших експертів про те, як, повернувшись до роботи, правильно застосувати «відновлений багаж сил».