Світ змінюється, й цього разу, на жаль, не під впливом високих технологій.
Короновірус COVID 19 продовжує поширюватися світом та несе не аби яку небезпеку людському здоров’ю. Проте, панікувати не слід. По-перше, від цього немає аж ніякої користі, а по-друге – життя продовжується й для багатьох шукачів, саме зараз є шанс знайти довгоочікувану роботу.
Як саме, це зробити в умовах карантину, що стає все більше суворішим у багатьох містах України? Звичайно, віддалено, використовуючи інтернет та спеціальні сайти для пошуку роботи та персоналу.
Розуміючи небезпеку зайвого пересування людей по вулицях та «тісного контакту» між ними, влада застосовує низку заходів, обмежуючи знаходження людини поза межами її житла. Таку політику підтримують й багато роботодавців, дозволяючи працювати робітникам віддалено або впроваджуючи позачергові «канікули».
Не зважаючи на це, роботодавці продовжують шукати спеціалістів у багатьох сферах діяльності й тому, найбільш сучасні шукачі можуть скористатися ситуацією, щоб також, віддалено знайти роботу для себе.
Відео спілкування за допомогою Скайпу чи інших сервісів, надісланні самопрезентації від тих, хто шукає роботу, як відгуки на запропоновані вакансії, та інші варіанти подачі інформації про себе, саме зараз здатні вирішити для багатьох питання з працевлаштуванням.
Здивуйте роботодавця відгуком на вакансію, запропонувавши йому пройти співбесіду за допомогою відео зв’язку чи іншим віддаленим способом. Сьогодні, чимало робіт мають змогу бути виконаними не з офісного приміщення, а саме з дому, й поки інші вагаються, можливо саме ви зможете скористатися ситуацією, що й так склалася.
Зареєструвавшись на сайті Jobs.ua як шукач, ви зможете знайти робочі пропозиції з різних сфер діяльності, багато з яких можуть запропонувати вам віддалену роботу вже сьогодні. Навіть, якщо ваш вид діяльності не передбачає таку працю, надіславши свій відгук та пропонуючи пройти віддалену співбесіду, ви можете опинитися серед тих, кого першими запросять на робочі місця після закінчення карантину.
Лише те, що ви не опускаєте руки у такій складній ситуації, вже зможе продемонструвати роботодавцям ваш хист до отримання роботи, характер та здатність залишатися професіоналом у будь-яких обставинах.
Можливо, саме сьогодні настає час, коли сучасні технології мають бути використані на повну, по-справжньому змінюючи знайомий нам світ. До того ж, не зупиняючись перед складними умовами карантину та продовжуючи шукати потрібну роботу, можна провести цей непростий час максимально ефективно. Принаймні, це набагато краще, ніж залишатися без діяльним та вдаватися до будь-яких негативних роздумів.
Тож, будемо діяти та будемо здоровими.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?