Результаты опроса, проведенного одним из ведущих порталов страны, посвященным поиску работы, теоретически, предполагают неплохие шансы на быстрое трудоустройство молодых специалистов.
К узнал Jobs.ua, свыше 77% опрошенных украинских работодателей, готовы предложить вчерашним студентам рабочие места, даже при полном отсутствие опыта предлагаемой работы у последних. Работодатели готовы самостоятельно «все показать и научить» новоиспеченных специалистов, требуя от молодых людей наличие только лишь стремления к работе.
Еще 17% отечественных компаний, охотно примут в свои ряды окончивших учебу молодых украинцев, при наличии у них хотя бы небольшого опыта и понимания того, чем им предстоит заниматься.
При этом, около 7% представителей работодателей, честно признались, что не будут даже рассматривать резюме кандидатов, у которых опыт работы отсутствует.
Что же касается характера работы, то 42% опрошенных согласны сразу предлагать позиции стажера таким соискателям, т.е. предоставлять им возможность начинать работать в подчинении у специалистов по тем специальностям на которые они и учились.
56% респондентов готовы предложить любые вакантные должности вчерашним выпускникам, при условии их согласия, а 2% утверждают, что рассматривают таких кандидатов, даже в качестве руководителей.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.