Складно балансувати між роботою і особистим життям, коли стільки всього несеться з усіх сторін. На заміну старій філософії work-life balance приходить нова концепція, work-life blend. Розбираємося разом із Jobs.ua, що за новий тренд з’явився в світі праці.
Ви зауважили, як робота і особисте життя змішалися докупи? Для нас стає нормою відповісти в робочому чаті опівночі, якщо не спиться. Або вранці, за сніданком чи одразу після пробудження. На роботі ми, навпроти, приділяємо час особистій переписці. Технології настільки інтегрувалися в наше життя, що складно збагнути, де починається робота, а де — наш приватний простір.
Чіткий поділ між роботою і особистим простором розмивається дедалі більше, для багатьох людей це стає справжнім викликом. З іншого боку, баланс між особистим і робочим часом часто порушується, бо не завжди вдається попрацювати до конкретної години, а потім спокійно вимкнути ноутбук і відпочивати. Мозок не вимикається за розкладом, от у чому суть. Та й денні біоритми людського організму диктують своє, коли в одні години людина пожвавлена і енергійна, а в інші — хоче відпочити і набратися сил. Враховуєте такі нюанси під час планування робочого дня? Отож бо.
Отже, коли у work-life balance ми розділяли особистий і робочий час, проводили між ними чітку межу, то сама назва нового підходу натякає, що ми будемо міксувати, блендити, інтегровувати обидві сторони нашого життя між собою. Приміром, ви лягли спати раніше і прокинулися на світанку, сповнені сил і енергії, бо добре виспалися. І що робити, ніжитися в ліжку і рахувати овечок, щоб заснути ще на годину? Концепція work-life blend підказує: попрацюй зараз, а вдень підеш на тренування. Або: потренуйся зараз, щоб мати заряд енергії і бадьорості на весь день, а вечірнє тренування заміниш прогулянкою в парку.
Бачите, як легко змінювати на ходу плани, коли дотримуєтеся філософії work-life blend? Зміна планів не викликає стресу, а одразу перебудовує послідовність подій, наче берете кубики конструктора і переставляєте їх місцями.
Ех, якби все було ідеально, але так не буває. Кожен підхід має переваги і недоліки. Розглянемо переваги й недоліки нового підходу.
Ви отримуєте менше робочого стресу, бо зникає провина за перерву посеред дня чи роздратованість за вечірній бізнес-колл. А ще ви додаєте своєму лайфстайлу гнучкості, бо виконуєте робочі завдання тоді, коли зручно. Зростає реальна продуктивність, бо концепція «відбути певну к-сть годин за ноутбуком» змінюється на «викладуся на повну, коли найенергійніше почуваюсь». А як краще керувати своїм часом, ми розповідали в матеріалі про трекер часу Pomodoro.
А ще перестаєш чекати вихідних, щоб займатися особистими справами. Ви робите ці речі впродовж тижня, і працюєте теж впродовж тижня.
Зростає ризик перепрацьовувати. Без розумного планування і тайм-менеджменту легко втратити контроль над робочим графіком, що призведе до недопрацювань чи помилок. Також можуть виникнути труднощі в комунікації з колегами, якщо не планувати заздалегідь формат, час і тривалість робочих дзвінків.
І пам’ятаємо, work-life blend — це не хаотичне поєднання двох сторін людського життя, робочого і особистого. Це радше мистецтво підлаштуватися під власний ритм. А в кожного з нас він індивідуальний.
Поговоримо про ставлення до самого себе і як позбуватися найпоширеніших звичок, що заважають розвиватися.
Стаття присвячена кар’єрним перспективам у ще одній актуальній в наш час галузі — біотехнологіях.
Портал з працевлаштування Jobs.ua цікавився, чому саме зараз актуально вивчати технології, пов’язані зі штучним інтелектом.
Ми неодноразово зазначали про важливість розвитку м’яких навичок, а в цьому матеріалі пропонуємо вам розглянути шляхи розвитку комунікації. Шановні вчителі, ловіть домашнє завдання на літо під назвою "Як навчитися взаємодіяти з іншими так, щоб вас почули".
Портал з працевлаштування Jobs.ua пропонує дізнатися, що думає про ШІ і майбутнє людських професій Сем Альтман, «батько» всім відомого ChatGPT.