UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Публікації про роботу
  3. Навчання, розвиток, підвищення кваліфікації
  4. Вибір професії
  5. Добірка цікавих тестів, щоб пізнати краще себе і свої професійні здібності

Добірка цікавих тестів, щоб пізнати краще себе і свої професійні здібності

16.05.2025 882
Добірка цікавих тестів, щоб пізнати краще себе і свої професійні здібності

Добірка цікавих тестів, щоб пізнати краще себе і свої професійні здібності

16.05.2025     882

Ви знали, що один цікавий тест на визначення профпридатності допоміг незвичайному в’язню втекти з в’язниці? Поговоримо про це в статті, а також з’ясуємо, які популярні тести стануть орієнтиром у визначенні ваших сильних сторін і вибору професійної кар’єри.

П’ятифакторна модель або тест особистості «Велика п’ятірка»

Цей широко відомий в психології тест базується на припущенні, що будь-яку людину можна описати за п’ятьма фундаментальними характеристиками: відкритість до нового, сумлінність, екстраверсія, доброзичливість та емоційна стабільність. Вважається, що ця п’ятірка ключових рис особистості є відносно стабільною протягом всього життя, тому «Велика п’ятірка» (Five-Factor Model або OCEAN) стала популярним інструментом у психології і освіті для кращого розуміння себе й своїх професійних сторін.

В соціальних дослідженнях теж використовують цей тест-опитувальник, що може складатися з великої кількості питань (240 питань), або його скорочених версій (44 питання або ще менше). Загалом сфера застосування цього тесту особистості вельми широка: ним послуговуються кар’єрні консультанти і психотерапевти, його пропонують пошукачам при підборі персоналу чи в поведінкових дослідженнях.

Тест «Кар’єрні якорі»

Цей тест допоможе вам визначити ключові цінності, мотиви і пріоритети, що впливають на кар’єрні рішення людини. Він налічує зазвичай до 40 питань, які описують різні кар’єрні ситуації і прагнення. Респондент оцінює ці твердження за шкалою, напр., від 1 до 6, щоб визначити домінуючі мотиватори своєї кар’єри. Якщо припустити, що кожна людина в чомусь здібна, то це означає, що певні ролі, завдання і навіть робочі умови приносять найбільше задоволення. Приміром, яка робота підійде людині, яка любить кермувати? Очевидно, що водіння транспортного засобу, чи не так? Або людина любить поїздки і бувати в нових місцях. Чи не логічно підібрати таку професію, для якої нові місця і люди це звична буденність?

Отже, тест американського психолога Едгара Шейна допоможе оцінити, наскільки поточна чи майбутня робота відповідатиме вашим внутрішнім цінностям і прагненням. Наприклад, людина з якорем «автономія» буде незадоволена навіть непоганою стабільною кар’єрою в строго регламентованому корпоративному середовищі.

Тест

Міжособистісний тест поведінки Лірі і втеча з в’язниці

З цим тестом і його творцем пов’язана цікава повчальна історія.

Автором міжособистісного тесту поведінки є Тімоті Лірі, американський психолог і пропагандист психоделіків. На початку сімдесятих, в часи переслідування психоделічної культури в США, Лірі ув’язнили за зберігання заборонених речовин. Коли він потрапив у лещата пенітенціарної системи, йому запропонували під час вступного оцінювання в’язнів… його ж власний тест. Лірі укладав його двома десятками років раніше, тож чудово знав, як відповідати на питання так, щоб створити собі потрібний психологічний профіль.

За результатами його відповідей тест показав, що він є неконфліктною людиною з вираженим інтересом до садівництва і лісового господарства. Його призначили садівником у в’язницю з пониженим рівнем безпеки і менш суворим наглядом. Лірі цим скористався і здійснив втечу: переліз через стіну в’язниці і втік за кордон за допомогою радикальної групи Weather Underground. Щоправда, його спіймали потім після кількох років поневірянь по різних країнах. Тімоті Лірі повернули в Штати, а його втеча з в’язниці з допомогою власного тесту стала легендарною. Яскравий приклад непересічного інтелекту і його спротиву репресивній системі.

І про сам тест.

Цей тест допомагає оцінити стилі міжособистісної взаємодії і поведінки людини в соціальних ситуаціях. Тімоті Лірі висунув ідею, що поведінку людей в стосунках один з одним можна описати з допомогою двох осей: домінування-підкорення і дружелюбність-ворожість. Не дивно, що тест Лірі полюбився клінічним психологам, набув популярності в соціальних дослідженнях і став важливим інструментом в пенітенціарній системі для оцінювання поведінкових навичок в’язнів.

Пройшовши тест, ви визначите, який стиль домінує у вашій поведінці:

  • Менеджерсько-лідерський;
  • Конкурентно-агресивний;
  • Ворожо-критичний;
  • Скептично-відсторонений;
  • Субмісивно-залежний;
  • Залежно-дружелюбний;
  • Кооперативно-дружелюбний;
  • Тепло-дружелюбний.

Завважте, що кожен із стилів поведінки може мати здорові, або адаптивні, прояви або дезадаптивні (екстремальні) прояви. Що це означає? Візьмемо для прикладу менеджерсько-лідерський стиль поведінки. Це означає, що адаптивні, себто здорові прояви такого стилю поведінки, це впевнене лідерство, вміння організовувати інших та ініціативність. Дезадаптивні прояви — авторитарність.

На цей тест варто звернути увагу, якщо хочете оцінити свої лідерські якості, стиль комунікації і здатність до командної роботи.

Кар’єрний тест Код Голланда

До якого з типів профорієнтації ви тяжієте — реалістичного, артистичного, дослідницького, соціального, підприємницького чи традиційного? Кожен тип можна пов’язати з відповідним стилем мислення і сферою діяльності, і саме це допоможе з’ясувати тест Holland Code.

Тест Код Голланда базується на теорії, що люди обирають професії, які відповідають їхнім особистісним типам професійної орієнтації. А хіба успіх і задоволення від роботи не залежать від гармонійних стосунків працівника і робочого середовища? А стосунки ці можуть бути гармонійними лише тоді, коли працівнику подобається його робота. І хоча цей тест менш поширений в Україні, аніж в США чи Європі, він доступний для проходження на онлайн-платформах. Звичайно, при проходженні цього та інших вищевказаних тестів українцям треба враховувати локальні реалії ринку праці. Прикро, але через економічні умови тип «реалістичний» матиме більше можливостей для заробітку і побудови кар’єри, ніж «артистичний».

Такі речі, на жаль, теж треба врахувати при виборі кар’єри і тверезого оцінювання результатів будь-яких профорієнтаційних тестів, згаданих чи не згаданих в цьому матеріалі.

Читайте також


Часто шукають

↑ Вгору