Контракт і трудовий договір – це не одне й те саме. Але чимало людей плутаються в цих поняттях. Jobs.ua пропонує розібратися, в яких ключових моментах укладання контракту відрізняється від заключення з працівником трудового договору.
Контракт – це особлива форма трудового договору, в якому всі важливі моменти – термін його дії, обов’язки, права і відповідальність сторін (і матеріальна в тому ж числі), організація праці працівника і його матеріальне забезпечення, ті випадки, за якими передбачено можливість розірвати договір (зокрема, достроково), встановлюються за згодою сторін.
Згідно українського законодавства, з працівником у деяких випадках можна укласти контракт замість традиційного трудового договору. У правовому полі це питання регулюється низкою законодавчих актів, а також статтею 21 Кодексу Законів про Працю.
Розглянемо чотири ключові моменти трудового контракту, і які переваги можуть отримати від нього обидві сторони трудових відносин.
Сфера застосування контракту регулюється законодавством України. Можливість його укладення передбачається такими законами, як Закон «Про фермерське господарство», «Про адвокатуру і адвокатську діяльність», «Про товарну біржу». У певних випадках підписання контракту є обов’язковою умовою, щоб працівника прийняли на роботу (наприклад, Закони України «Про культуру» та «Про залізничний транспорт»).
Контракт підписується двом сторонами трудових відносин. Кожна копія має однакову юридичну силу, і зберігається у працівника і його роботодавця. Якщо працівник має таке бажання, його копія може зберігатися у профспілці чи іншому органові, якому він делегує право представляти його інтереси.
Деякі законодавчі акти мають чітко визначені часові межі укладення контрактів. Наприклад, у Законі України «Про культуру» зазначається, що контракт укладається на термін від одного до трьох років. В інших сферах діяльності немає чітких часових обмежень, тому вирішення цього питання делегується сторонам трудових відносин. Але в будь-якому випадку контракт заключається на певний строк.
Роботодавець зобов’язується не розголошувати умови, зазначені у контракті. Працівники, зі свого боку, теж не мають права переповідати третій стороні конфіденційну інформацію, яка прописана у документі. Ця вимога не поширюється тільки на «стандартні» умови, тобто такі, які регулюються чинними законодавчими актами, а також на держоргани, які наглядають за їхнім дотриманням.
Серед приємних моментів, коли для працівника особливо вигідно підписати контракт – в ньому можна зазначити додаткові пільги, виплати та гарантії коштом роботодавця. Наприклад, працівнику за умовами контракту може бути надана в користування службова машина, або ж він буде забезпечений житлом. А якщо роботодавець вирішить розірвати трудові відносини раніше зазначеного строку, він виплачує компенсацію за заподіяну моральну та матеріальну шкоду. Звичайно, цей момент повинен бути зазначений у контракті.
Важливо пам’ятати, що перед підписанням слід уважно ознайомитися із текстом документу. Якщо сумніваєтеся в якихось моментах чи плутаєтеся в юридичних формулюваннях, обов’язково зверніться до юриста за необхідними роз’ясненнями. Адже, ставлячи свій підпис, ви зобов’язуєтеся сумлінно виконувати всі умови, які прописані в даному трудовому договорі. Дотримуючись цієї простої поради, працівник зможе уникнути у майбутньому багатьох неприємних моментів.
У вашому оточенні є люди, які говорять так швидко і нерозбірливо, що нічого не збагнеш? Але навіть такі люди можуть заговорити чітко і переконливо, якщо скористаються добіркою чудових вправ для дикції, які підготував Jobs.ua.
Ви знали, що один цікавий тест на визначення профпридатності допоміг незвичайному в’язню втекти з в’язниці? Поговоримо про це в статті, а також з’ясуємо, які популярні тести стануть орієнтиром у визначенні ваших сильних сторін і вибору професійної кар’єри.
Портал з працевлаштування і пошуку роботи Jobs.ua поставив низку питань штучному інтелекту Grok від X, щоб дізнатися, що думає цей ШІ про перспективи такої цікавої, потрібної і важливої в літературному світі професії, як літературний агент.
Розглянемо в статті метод STAR, щоб ваші відповіді на співбесідах набрали структурованого вигляду, були логічними, зрозумілими і переконливими.
Пошукачам не подобається формат групової співбесіди, та ейчари іноді вдаються до нього. Навіщо вони це роблять? Давайте з’ясуємо разом із Jobs.ua, а ще розглянемо переваги й недоліки групової співбесіди.