Проблема збереження робочих місць вже стає однією з найбільш болісних точок українського ринку праці.
За інформацією Jobs.ua, від 500 000 до 700 000 українців, що мали робочі місця, але не були офіційно оформленими, вже перейшли до статусу безробітних через закриття бізнесів або скорочення штатів підприємств чи компаній.
Загалом, наразі кількість безробітних в країні становить показники до 2 200 000 громадян.
Незважаючи на те, що більшість фахівців з економіки вважають збереження бізнесів та, зокрема, робочих місць людей – пріоритетним завданням держави, статистика демонструє певну негативну тенденцію. При цьому доведено, що у 5 разів дешевше зберігати вже існуюче робоче місце, аніж створювати нове, як то кажуть «з нуля».
Задля підтримки українців, що втрачають свої робочі місця внаслідок поширення пандемії та впровадження карантинних заходів, Кабінет міністрів України вже спростив процедуру надання субсидій для цих категорій громадян. Також. На цей період окремим рішенням КМУ збільшено субсидії на оплату комунальних послуг (плюс 300 гривень в середньому). Це зроблено виходячи з того. що під час карантину, людина більше часу проводить вдома, тож має спожити й більше всіляких комунальних послуг.
Фонд загальнообов’язкового державного страхування також збільшено на 500 млн гривень. Це зроблено, щоб надати змогу збільшити кількість громадян, що звертаються до Державної служби зайнятості, щоб скористатися соціальними пільгами та різними програмами.
З 29 березня поточного року уряд спрощує порядок реєстрації безробітних та процедури, які потрібні для отримання допомоги тим, хто втратив роботу. Тепер, надання статусу безробітного людина отримує одразу після того, як подала заяву про свій статус, а не протягом семи днів, як було раніше. Також, сама допомога по безробіттю тепер призначається одразу, з першого дня після реєстрації особи, що відбулася. Людині немає потреби відвідувати службу зайнятості протягом 30 й більше календарних днів, щоб не наражатися на ризик зараження й вся потрібна комунікація із службою протікає дистанційно за допомогою телефону або через е-мейл.
За словами прем'єра пана Шмигаля, Кабінет міністрів вже має програму по працевлаштуванню тих українців, які залишилися без роботи через коронавірус та вимушене закриття робочих місць.
Багато робочих місць уряд запропонує вже за кілька тижнів. Серед них точно будуть вакансії, що потрібні для ремонту шляхів, «вимощування тротуарів, прибирання територій», тощо.
За останніми даними нещодавніх опитувань різних груп - без роботи залишилося близько 4% українців.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?