По информации с сайта столичного горсовета, его депутатами согласована Программа занятости населения города Киева на период 2018-2020 гг.
Ключевое место в документе занимает задача по оказанию содействия в нахождении занятости тем гражданам, которые нуждаются в социальной защите, а также неспособны конкурировать на равных с другими соискателями на рынке труда.
От реализации Программы, депутаты ожидают результат в виде существенного увеличения процента занятого населения Киева, прогнозируя итоговый показатель на уровне 62,6%. Кроме этого, реализация этого социального проекта помощи в трудоустройстве, обещает снизить до 6,1% и показатель безработицы среди киевлян в возрасте 15-70 лет.
В целом, Программа предусматривает ежегодно оказывать помощь в трудоустройстве свыше 10 000 безработных граждан, проживающих в пределах столицы. За этот же период, более 4 000 человек, не имеющих работу, пройдут курсы переквалификаций, переподготовки и профильного обучения разным профессиям.
Jobs.ua узнал, что на сегодняшний день, столица и без того, числится в лидерах, имея самый низкий в стране показатель конкуренции соискателей. Так, на 10 вакантных рабочих мест в Киеве претендует 14 человек, хотя по всей стране средний такой показатель держится на отметке 70 человек на 10 рабочих мест.
Робочі зустрічі не завжди минають ефективно, бажані результати залежать від низки факторів. Чому так відбувається і як цьому запобігти, — читайте в статті.
Насправді це серйозна проблема багатьох людей, тобто вміння працювати з власною агресією. З’ясуємо разом з Jobs.ua, як правильно працювати з агресією і знайти їй краще застосування, аніж ображати одне одного в соцмережах.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.