Кабинет Министров считает целесообразным отказ от сезонных переходов на летнее и зимнее время.
Об этом сообщил первый заместитель министра экономического развития и торговли Вадим Копылов.
По его словам, хотя Кабмин в среду решил отложить одобрение законопроекта о порядке исчисления времени в Украине с тем, чтобы еще обсудить этот вопрос с учеными, в целом правительство пришло к выводу о целесообразности отказа от регулярных переходов на зимнее и летнее время.
При этом дискуссионным остается вопрос, останется ли Украина в нынешнем 2-м часовом поясе или перейдет в 3-й часовой пояс.
"Все пришли к выводу, что этот переход - зима-лето - его делать нецелесообразно. Вопрос - второй или третий часовой пояс", - сказал Копылов.
Он отметил, что для ответа на этот вопрос решено провести совещание с участием ученых, а также министров здравоохранения; инфраструктуры; топлива и энергетики; образования, науки, молодежи и спорта.
Копылов прогнозирует, что Кабмин сможет определиться по этому вопросу в течение недели, чтобы на следующей неделе одобрить соответствующий законопроект и внести его на утверждение в Верховную Раду.
При этом первый замминистра констатировал, что нынешний 2-й часовой пояс более предпочтителен для жителей Западной Украины, а 3-й - для жителей Восточной.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.