Необычным способом привлечь внимание к неравенству мужских и женских заработных плат попыталась одна из американских компаний.
Как узнавал Jobs.ua, 2 апреля, в День равенства зарплат, который отмечают в США, компания предлагала приобрести в магазинах два варианта своего популярного продукта – ореховой смеси. Предлагая «мужской» и «женский» варианты фасовки смеси из орехов за одинаковую цену, компания умышленно увеличила количество орехов в «женской упаковке» на 20%. Этим жестом, американские предприниматели демонстрировали среднюю разницу в суммах зарплат, которые получают в США мужчины и женщины. Известно, что зарплаты, как раз на 20% меньше (в среднем) прекрасный пол Америки получает до сих пор.
Снимая скрытой камерой реакцию мужчин на купленный продукт, а точнее на разницу в количестве предлагаемых «мужских» и «женских» вариантов фасовки, экспериментаторы отметили негативную реакцию покупателей мужского пола, обративших внимание на несоответствие. В компании, осуществившей этот социальный эксперимент удивлены тем, что у мужчин не заметно подобных возмущенных реакций, когда речь идет о не одинаковых заработных платах мужчин и женщин, выполняющих одну и ту же работу.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.